Röportajlar

Yeni teklisi “Sevdim Ben”i dinleyicilerle buluşturan Kürşat Okur ile bir röportaj…

Kürşat Okur ismini çoğu dinleyici, YouTube kanalında yorumlayıp paylaştığı şarkılarla duydu. Zamanla kendi şarkılarını da yapmaya başlayan Okur, ilk teklisi “Kaderin Oyunu”nun ardından yeni teklisi “Sevdim Ben”i Avrupa-Süper Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Okur ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Kaderin Oyunu”na kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-İlk olarak 2018 yılında YouTube’da kendime ait videolarımı yükleyebileceğim bir müzik kanalı oluşturdum ve bütün tanıdıklarımı kanalıma davet ederek aklımdakileri oluşturmaya ve kendime has sesimle hem beğendiğim hem de herkesin severek dinledikleri şarkılara müzik stüdyosunda kayıtlar alarak cover şarkılar serisini bir bir videolar halinde yayınlayarak YouTube da toplamda tekil 400 bin kişiye ulaştım. En zor olan başlangıcımı yaptım. Bu şekilde kendi şarkılarımı da dinletebileceğim bir kitleye ulaşmayı başardım. Böylece diğer sosyal mecralardan da paylaşımlarla bu 1 milyonu buldu. Fakat uzunca bir dönem de videolarımı yayınlayamadım, akabinde çok emek verdiğim bazı hesaplarımda büyük bir kitle kaybettim. Takipçilerim düşük olsa da görünürde gizliden kayıtsız hesaplar üzerinden epey dinleyicim olmuştur. Bu benim için bir başarıdır ve başlangıç olarak buralardan kendi teklimi yayınlamaya kadarki süre içerisinde bu şekilde kendimi dinleyiciye müzikseverlere tanıtmanın daha iyi olacağını düşünerek hareket ettim. Şimdi günümüzde çok bambaşka hikayelerle yazdığım 40’ın üstünde eserim mevcut ve Kaderin Oyunu ise ilk yayınladığım, çokça emek verdiğimiz eserlerden bir tanesidir.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda sözlerini yazdığınız “Kaderin Oyunu”nun oluşum süreci nasıl gelişti? Müzik ve düzenlemeyi üstlenen Burak Ertetik ve Silvana Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? “Kaderin Oyunu” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bahsettiğim gibi YouTube’da çalışmalar yapmaya başladığım günden itibaren büyük bir kitlenin dikkatini çektim ve çok beğenildi. YouTube’da kanalımda gizli videolarım dahil 400 binin üstünde bir dinleyici mevcut.  Bu analizin bana katmış olduğu güçle karar verdikten sonra yazdığım söz ve besteleri hayata geçirme vaktinin geldiğini düşünerek Samsun’da bulunan Drum Clinic Music Studio’da cover çalışmalarımı birlikte yürüttüğümüz Burak Ertetik’e götürerek bir bir hepsine aranje oluşturmaya başladık.  Böylece ilk teklim “Kaderin Oyunu” oldu. Burak Ertetik’in ilk teklimde çokça desteği olmuştur. Şarkım yayına hazır hale geldikten sonra Silvana Müzik ile görüştük ve onlar da kabul edince “Kaderin Oyunu” sizlerle buluştu. Teklim 26 Ağustos 2021’de dünyanın en büyük ikinci resmi müzik yayın platformu olan netd müzik’te yayınlandı. Toplamda tüm sosyal medya ve dijitalde yaklaşık 500 binlik bir dinlenmeye ulaştı. Bu rakam klibimin izlenme sayısına yansımasa da çokça reels videolarında ciddi izlenme sayılarına ulaştı. Çok güzel dönüşler aldım evet çünkü ilk projemde çok büyük bir ekip ile çalıştım. Klip yönetmenim Can Memişoğlu , oyuncu Aylin Kaya vokalim Emre Tural bey ile ve Burak Ertetik, diğer müzisyen ekip arkadaşlarımız Ali Sarıusta, Ozan Aytaç, Tuğberk İnce, Yiğit Çan Çakır, Taşkın Avcı, Arda Mahmutoğlu ile birlikte muhteşem bir çalışmaya imza attığımızı düşünüyorum.

En son “Sevdim Ben”i dinleyicilerle buluşturdunuz. “Sevdim Ben”in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Özcan Akarslan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bu süreçte de yine epey emekler verildi. Özcan Akarslan ile bir başka şirketin yönlendirmesi ile tanıştım. Şarkımı ilk yolladığımda aranje icin çokça tavsiyelerde bulundu ve beraber güzel bir çalışmaya dahil olduk. Bu projemizde kayıtta Burak Ertetik, mix Özcan bey, masteringde Emre Kıral ve keman da Yusuf Gülaçar yer aldı. Bu çalışmamız da çok keyifli geçti diyebilirim. Çok destek oldular bu süreçte. Her birine ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum.

Avrupa-Süper Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Avrupa Müzik şirketinin prodüktörlerinden Onur Kara bey ile tanıştım. Buna vesile yine şarkım oldu. Şarkımın her şeyini tamamladıktan sonra yayın tarihi ve yayın için şirketimi ayarlamam gerekiyor idi ve bu kez Avrupa Müzik ile çıkartmak istediğimi Onur beye ilettim. Siz de bilirsiniz ki dünyada ve Türkiye’de çokça müzik kataloğu olan bir şirket Avrupa Müzik. Onur bey ve ekibinin de Sevdim Ben’i beğenmesiyle birlikte akabinde yeni teklim için bir anlaşmaya imza attık. Sevdim Ben’in yayın sürecindeki desteği için Onur beye ayrıca teşekkür ediyorum. Sevdim Ben böylece 28 Ocak 2022’de yayınlanmış oldu.

Sevdim Ben ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sevdim Ben, ilk teklim gibi duygulu bir şarkı ve gayet başarılı bir çalışma oldu. Dinleyicilerin duygularına hitap etti. Şu an şarkım Spotify’da 100‘ün üstünde müzikseverin playlistinde. Güzel dönüşler bunlar. Dinleyen paylaşan herkese teşekkürler.

Sevdim Ben’in klibini yöneten Ali Kalyoncu ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kendisiyle daha önce tavsiye üzerine tanışmıştım ve profesyonel fotoğraflarımı kendisi çekiyordu. Sanatçı ve model çekimlerini gayet başarılı buluyorum. Klibin çekimi sırasında şarkıyı ona dinlettim ve kendisiyle böyle bir lyrics video hazırladık. Çekimleri yat limanında tamamlandı. Keyifli bir çalışma oldu. Müzik camiasından ve çevremden güzel dönüşler alıyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Duygulu ve hüzünlü. Bu şekilde hislerimle şarkılarımı yazıyorum. Her insan geçmişte bir şeyler yaşamıştır. Benim müziğimde de yaşamış olduğum hisler ve hüzünler yer alıyor. Bundan sonra tarzımda elbet ki değişiklikler olacaktır, ayrıca dile dolanacağını düşündüğüm hareketli şarkılarım da var. Genelinde ise melankolik sözler yazdığımı söyleyebilirim.

Sevdim Ben’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yeni projelerim ve hali hazırda beklettiğim bestelerim var. Şu an bir şarkımın düzenlemesi için gece gündüz çalışmaktayız. Sırada iki teklim var. İlk önce “Sensiz” sonra “Koşa Koşa” sizlerle buluşacak. Sürekli beste yapıyorum ve yazmaya da devam edeceğim. Konserlerde, etkinliklerde hep birlikte söyleyeceğimiz şarkılarımız çok yakında!

Kürşat Okur’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sevdim Ben”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.