Röportajlar

Yeni teklisi “Uyuşuyo Sadece”yi dinleyicilerle buluşturan Kool Jane ile bir röportaj…

Türkçe Rap sahnesinde günümüzde dikkat çeken isimlerden birisi de, müziğin eğitiminden gelen ve solo kariyerine sözlerini yazdığı ve Okan Çam’ın bestelediği “Palavra” teklisi ile sıfırdan başlayan Kool Jane… En son yine sözlerini yazdığı ve Ateş Berker Özgören’in bestelediği “Uyuşuyo Sadece”yi Universal Müzik Türkiye etiketiyle buluşturan Kool Jane (Hilal Bölükbaşı) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Palavra”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Kendimi bildim bileli müziği çok seviyorum. 10-12 yaşlarımda şiirler yazardım aynı zamanda şarkı söylemeye de bayılırdım. Sonra rap müzikle tanışınca ne yapmak istediğimi anladım. Tabii yaşımın da küçük olmasından dolayı o sıralar başarılı işler ortaya koymak gibi bir kaideyle hareket etmeksizin kendi halimde bir şeyler üretmeye çalışıyordum. Oturduğum mahallede rap müzikle ilgilenen arkadaşlarım vesilesiyle 13-14 yaşlarımda kendi kayıtlarımı almaya başladım, hatta albüm bile yayınlamıştık kendi çapımızda. Ancak ilerleyen zamanlarda bazı anlaşmazlıklar ile birlikte yollarımızı ayırdık ve tüm kayıtlar silindi. Sonrasında ben yine kendi halimde şarkılar yazmaya devam ettim fakat herhangi bir stüdyo çalışmam olmadı profesyonel anlamda. Daha sonra Müzik Öğretmenliği bölümünü kazandım ve bu işi müzikal bir donanım elde ederek devam ettirme kararı aldım. Okuduğum bölüm kendi müzik çalışmalarımda ancak teorik anlamda fayda sağlayabiliyor, armoni bilgisi, kendi ses registerını tanıyabilme, enstrüman bilgisi gibi. Aldığım eğitim daha çok klasik batı müziği üzerine olduğu için icra ettiğim tarz yönünden çok bağlantısı yok.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Palavra’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonuzu üstlenen Ateş Berker Öngören ve (besteyi-düzenlemeyi de üstlenen) Okan Çam ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Bahsettiğim gibi zaten daha önce yayınladığım çalışmalarım da olmuştu yani bir tekli yayınlama fikri benim için yeni bir şey değil. Kendimi ifade ederken dinlemekten zevk aldığım bir tarzı icra etmek beni tatmin ediyor. Bu bağlamda genellikle kendi yaşantım üzerinden deneyimlediğim duyguları müziğimle aktarmayı tercih ediyorum. Palavra şarkısı da bu süreçler çerçevesinde yazdığım bir şarkıydı. Ateş ve Okan zaten hayatımda bulunan ve işlerini, başarılarını her zaman takdir ettiğim insanlardı. Dolayısıyla yayınlayacağım şarkının prodüksiyon kısmını gönül rahatlığıyla onlara emanet ettim.

Universal Müzik Türkiye ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yaptığım ve yapacağım işlerin profesyonel olmasını istediğim için bir şirket ile çalışmayı zaten istiyordum. Bu yüzden Universal’a şarkılarımın demolarını gönderdim ve kendilerinden olumlu dönüş alarak Universal Müzik Türkiye ile çalışmaya başladım.

Palavra ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Herkes için kendi şarkıları elbette çok özeldir ancak Palavra şarkısının yeri bende çok ayrı. Lirikal ve melodik anlamda içimdeki hüznü yansıttığım bir çalışma oldu. Bu doğrultuda şarkının duygusunu yakınen hisseden birçok dinleyiciden olumlu dönüşler aldım ki bu benim için çok özel bir şey. Sizin yarattığınız bir şey ile sizi hiç tanımadan sizi anlayan ve sizin gibi hisseden binlerce kişi. Stream şüphesiz ki bir sanatçının var olması için kaçınılmaz bir ihtiyaç fakat benim için en değerli şey yaptığım müziğin hissiyatını doğru bir şekilde iletebilmesi.

En son Öngören ile ortak çalışmanız “Uyuşuyo Sadece”yi yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti?

-Uyuşuyo Sadece de Palavra gibi belki bundan 1 sene önce yazdığım bir şarkıydı aslında. Universal’a gönderdiğim demolardan olumlu geri dönüş alınca doğrudan çalışmalara başladık ve Palavra şarkısının çıkışından hemen sonra Uyuşuyo Sadece’nin kaydını tamamladık.

Uyuşuyo Sadece ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Uyuşuyo Sadece’yi yayınlayalı henüz 1 hafta olmadı ama şu ana kadar oldukça güzel geri dönüşler aldım. Büyük bir kalp kırıklığı üzerine yazılan bu şarkı yine aynı kırıklıkları taşıyan insanlara Palavra’da olduğu gibi dokunmuş olacak ki, şu ana kadar herhangi bir kötü yorum almadım.

Bununla birlikte “Uyuşuyo Sadece”ye Cenan Çelik yönetiminde bir klip çektiniz. Kendisi ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Cenan da Ateş vasıtasıyla tanıştığım bir insandı, kendisinin işlerini zaten görüp beğeniyordum. Palavra klibini de yine kendisiyle çekmiştik. Uyuşuyo Sadece klibinde mekan olarak kendi öğrenci evimi kullandım. Pandemiden dolayı zaten birçok yasak olmasından kaynaklı bazı noktalarda rahat değildik, şarkımın yazım sürecinde de genelde kafamda klibini de eşdeğer zamanda planlayan biri olduğum için, önceden de bu şarkının klibi için mekan olarak ev kullanmayı düşünüyordum. Bu bağlamda rahat bir çekim oldu. Klipte bana okuduğum bölümden arkadaşım Hakan Demirbaş eşlik etti, kendisine bu vasıtayla tekrar teşekkür etmiş olayım. Klip için de oldukça güzel dönüşler aldık, şarkının duygusundan hareketle çekilmiş bir klip oldu, Palavra klibine göre daha farklı bir iş ortaya çıkmış oldu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Aslında bu benim için zor bir soru çünkü ben kendi müziğimi tanımlayamıyorum. Daha doğrusu belli kalıplara sokamıyorum. Şu ana kadar iki şarkı yayınladım ikisi de duygusal şarkılardı. Ancak henüz yayınlamadığım çok farklı tarzlarda da şarkılarım mevcut. Sanırım bu soruya “hissettiğim gibi” ya da “tanımlanamayan” şeklinde cevap verebilirim. Çünkü bir şarkıyı oluştururken, gerek lirikal gerek melodik anlamda o anki ruh halime göre şekilleniyor. Dolayısıyla her şarkı, tanımları değiştirebiliyor.

Uyuşuyo Sadece’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Uyuşuyo Sadece’den ve ondan sonraki çalışmalardan sonraki çalışmalar bile neredeyse hazır! (gülüyor) Üretmeyi ve denemeyi seviyorum, bu da yakında gelecek güzel işlerin habercisi olsun.

Kool Jane’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Uyuşuyo Sadece”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.