Röportajlar

Yeni teklisi “Vallahi Yok”u dinleyicilerle buluşturan Aleksandre Kodan ile bir röportaj…

Aleksandre Kodan ismini çoğu dinleyici Rap çalışmalarıyla duydu. İlerleyen zamanlarda farklı türleri denediği teklileri art arda dinleyicilerle buluşturan Kodan, geçtiğimiz günlerde yine kendi eseri olan “Vallahi Yok”u yeni teklisi olarak BabbaMedia etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Kodan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Arıyorum’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-2011’de müziğe ilk rapper olarak adım attım 2017 yılına kadar sayısız Türkçe Rap şarkısı ürettim. Türkçe Rap’e sonra ara verdim ve tamamiyle bıraktım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Arıyorum’un oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen İshak Şık ve 3 Adım Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Arıyorum sıradan bir projeydi benim için. Sosyal medya hesabımdan Arıyorum’u seslendirdiğim bir video paylaştım. Müzikalite ailesinden aranjörüm İshak Şık videoyu keşfetti ve bu projeyi yapabileceğimizi söyledi. 

Arıyorum ie ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Arıyorum projesi için İshak Şık ile 3 Adım’a sözleşmeyi yapmaya gittik ve daha sonra Agit Aykut projeyi seslendirmek istedi ve projeyi yayınladıktan sonra aynı proje ile ilgili Agit Aykut Zula Müzik ile projeyi anlaştı ve projeyi tekrardan bir üretimi oldu.

İkinci tekliniz (sözleri Muratcan Aktaş ile yazdığınız) Cinan & Müzikalite etiketli Dön Diyemem’in oluşum süreci nasıl gelişti? Dön Diyemem ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dön Diyemem adlı projenin üretimini Arıyorum projesini Agit Aykut seslendirdikten sonra sağladım. Deep House bir proje yapmak istedim Ülkemizde Deep House dalındaki sözsüz üretimleri çok olduğundan o döneme göre yaygın olmayan bir tarz da üretim olsun istedim. Prodüktörüm İshak Şık ile projenin yayımını sağladık.

İlk iki teklinizin kliplerini çeken Sayidc ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sayit C Müzikalite ailesi ile çalışan bir yönetmen ve Sayit C ile tanışmamıza İshak Şık vesile oldu.

Üçüncü tekliniz “Mecnun” oldu. Düzenlemesini de üstlendiğiniz Mecnun’un oluşum süreci nasıl gelişti? Mecnun ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mecnun projesi benim için duygusal manada çok önemli yer taşıyan bir proje oldu. Bu zamana kadar üretim yapmış olduğum tüm projelerden daha kıymetli bir yeri var benim için hikayesi olduğundan ötürü. Denizli’de yaşadığım bir kısa müddet oldu. O şehirde yaşayan aşık olduğum bir kadın vardı. Yollarımızın ayrıldığı gece Mecnun adlı teklimi onun için ürettim…

En son “Vallahi Yok”u yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Yunus Duralı ile yollarınız nasıl kesişti?

-Vallahi Yok adlı tekli projem 2018’de üretmiş olduğum Arıyorum projesini andıran bir proje oldu. Söz ve müziği bana ait olan Vallahi Yok adlı projenin düzenlemesini Yunus Duralı üstlendi.

BabbaMedia ile yollarınız nasıl kesişti?

-BabbaMedia ailesi ile yolum menajerim Faruk Orgun aracılığıyla kesişti. Projeyi hazırladıktan sonra plak şirketlerine sunduğumda en samimi geri dönüşü sağlayan BabbaMedia ailesi olduğu için BabbaMedia ailesi ile sözleşmelerimi Faruk Orgun aracılığıyla yapımcım Taha Ekingen ile yapmış olduk.

Vallahi Yok İle ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Vallahi Yok yayınlandıktan sonra sosyal medya hesabında Bilal Sonses’in paylaşmış olması beni çok mutlu etti. Dönüşler çok güzel oldu ama projenin gerekli reklamı sağlanmadığından ötürü günümüzdeki hit listelerde yer alan projelerin arasında yer alamadığını düşünüyorum. Ben bir sosyal medya fenomeni değilim o yüzden dinlenme rakamlarına da pek takılmıyorum.

Vallahi Yok’a ayrıca Yunus Can Akıl yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yunus Can Akıl ile Mersin’de tanıştık projeyi dinlediğinde projenin klibini yapabileceğini söyledi ve projenin klibini Mersin’de çektik.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Her tarzda her dalda üretim yapabilen birsiyim. Bu zamana kadar seslendirdiğim tüm eserler şahsıma aittir. Çok iyi bir besteci olduğuma inanıyorum. Sanatçılık kariyerimde Türkiye’de en iyisi olacağıma inanıyorum.

Vallahi Yok’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Mecnun projesini tekrardan düzenleyip kliplendirmeyi planladım. Daha sonra Aşk-ı Liman adlı bir eserim var onu Tamay Özaltun ile ortak seslendireceğim. 2018’de “Aşkla Başka” şarkısı ile tanınan genç sanatçı Erdeniz ile Uzaklarda adlı ortak eserimiz var. Seri üretimle geliyorum anlayacağınız. İmkan eksiklerim hala var. Zamanlar başarılı işleri sundukça projelerimin gereken eksikleri tamamlanacağını düşünüyorum. BabbaMedia ailesi ile de nice başarılı işlere adım atacağımıza eminim. 

Aleksandre Kodan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Vallahi Yok”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.