Röportajlar

Yeni teklisi “Yolun Yolcusu”nu dinleyicilerle buluşturan Hatice Yılmaz ile bir röportaj…

Hatice Yılmaz… Şarkılarında 1990’lı yılların naif yapısını barındıran ve bu şarkılarıyla dinleyicilerin beğenisini kazanan Yılmaz, müzik yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor. Şimdi ise yeni teklisi “Yolun Yolcusu”nu Songs4You etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Yılmaz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Gidiyor”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Sanırım bana Allah’ın vermiş olduğu bu yeteneği geliştirmek adına çok şey yaptım. Düştüğüm, kalktığım 25 senelik bir macera. Uzun soluklu bir yolculuk. Hayatım boyunca yazmak benim için çok önemli bir şeydi. İçimdekileri kağıda dökmek istedim ve döktüm, dökebildiğim kadarıyla. Çok küçük yaşlarda bu yolculuğa başladım ve hiç bıkmadan, usanmadan devam ettim; hala devam ediyorum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? “Gidiyor”un oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Genco Arı ile yollarınız nasıl kesişti? “Gidiyor” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Aslında hiçbir zaman bir tekli yayınlamak istemedim. Öyle ki ilk teklim “Gidiyor” düzenlendikten sonra yayınlamak konusunda çok çekimser kaldım. Ama bir şeyler ağır bastı ve yayınlamak için düğmeye bastım. Benim gerçek amacım sözü ve müziği bana ait şarkıları başka sanatçıların seslendirmesiydi fakat bu konuda birçok kez hayal kırıklığına uğradım. Öyle ki çok sevip kıymet verdiğim birçok sanatçı şarkıları göndermem için mail adresi verdikten sonra bir daha hiç cevap vermedi derken canıma tak etti ve şarkıları kendim okumaya başladım. Genco ile yurt dışında yaşamam sebebiyle internet üzerinden tanıştık; şarkıyı seçtik ve kayıt tuşuna bastık. Her şey yolunda gitti ve güzel geri dönüşler aldık.

İkinci tekliniz “Sürmelim”in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi halen üstlenmeye devam eden Ömercan Özüaydın ile yollarınız nasıl kesişti? “Sürmelim” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sürmelim… Ah Sürmelim! (gülüyor) Sanıyorum ki benim en özel şarkım. Sözleriyle, bestesiyle çok kıymetli bir şarkı. Umarım yakın zamanda gerçek dinleyici kitlesine ulaşır. Yazım aşaması çok spontane gelişmişti, tıpkı her şarkımda olduğu gibi. Sürmelim şarkısını dinleyip de beğenmeyen pek göremedim, geri dönüşler muhteşem oldu. Ömercan’a gelince kendisi benim en kıymetli aranjörüm; iyi ki yollarımız kesişmiş, iyi ki beraber çalışmışız ve iyi ki çalışmamız devam ediyor.

Üçüncü tekliniz “Giz” oldu. “Giz”in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi ve prodüksiyonu Haybat Music & Productions olarak üstlenen Mustafa Haybat ile yollarınız nasıl kesişti? “Giz” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Giz şarkısı benim enteresan şarkılarımdan biridir. Farklı unsurların bir araya gelmesi ile oluşan içimden fırtına gibi kopup çıkan bir şarkı. Bu şarkıda Mustafa Haybat ile çalıştık ve çok da güzel oldu, geri dönüşler yine çok hoştu. Mustafa ile tanışmamız ise yine benim şarkılarımı başkalarına verme çabam sayesinde olmuştu. Ama bir baktım, şarkıyı ben okudum! (gülüyor)

Dördüncü tekliniz “Eski Neşe”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu sefer Özüaydın’ın firması Songs4You ile yayınlanıyor olmanız nasıl gelişti? “Eski Neşe” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Eski Neşe bir haykırış gibi geldi yeni aşklara, yeni dünyaya biraz sitem gibi bir şarkı. Genel olarak yine şöyle bir fincan kahve ve kağıt-kalem elimdeyken döktürdüğüm sözlerden oluşturduğum bir güzellik. Şu an en çok dinlenilen şarkılarımdan biri genel olarak epey sevildi dinleyenler tarafından, ve yayın konusu şöyle gelişti: Ömercan şarkıyı kendi şirketinden yayınlamak isteyince ben de hiç düşünmeden “O zaman Songs4you’dan çıkaralım şarkıyı!” dedim! 

Beşinci tekliniz “Aşk Fedaisi”nin oluşum süreci nasıl gelişti? “Aşk Fedaisi” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ah… Aşk Fedaisi! Üzücü bir olay yaşamıştım, kalbim de çok kırıktı. Bir yaz öğle vakitlerinde terasta oturup bu yaşadığım üzücü olayın kendi içimde kritiğini yaparken bir baktım bir şeyler dönüyor dilimin ucunda, oturdum yazdım nakaratını. Sonra içeriye geçtim, bir baktım televizyonda İlber Ortaylı “Bu savaşta kazanan yok, her iki taraf da kaybetti!” dedi. O an “Evet, buldum!” dedim! “Bu aşkta galip yok, herkes mağlup!“ Güzel geri dönüşler oldu fakat henüz gerçek dinleyici kitlesine ulaşamadı.

En son “Yolun Yolcusu”nu dinleyicilerle buluşturdunuz. “Yolun Yolcusu”nun oluşum süreci nasıl gelişti?

-Yolun Yolcusu aslında Aşk Fedaisi ile bağlantılı duygularla gelişti, çünkü iki şarkıyı sadece 5-10 gün arayla yazdım.

“Yolun Yolcusu” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yolun Yolcusu çok ama çok beğenildi dinleyenler tarafından, çok mutlu oldum. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğim benim yolum, yoldaşım. Müziksiz bir ben sanırım yaşayamaz. Kendi müziğimi nasıl tanımlamak isterim inan bilmiyorum. Ama çok içten olduğunu düşünüyorum. Konuşur gibi, dertleşir gibi müzik yapıyorum.

”Yolun Yolcusu”ndan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Ömercan Özüaydın ile başladım bile çalışmalara, “Dünya Telaşı” adlı yeni bir teklim geliyor. Önümüzdeki haftalarda sizlerle olacak.

Hatice Yılmaz’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yolun Yolcusu”nu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.