Röportajlar

Yeni teklisi “Ben Bir Dengesizim”i dinleyicilerle buluşturan Eriç ile bir röportaj…

Eriç… Müzikten farklı bir alanda, Mütercim Tercümanlık alanında ilerlese de müzikle ilgisini her zaman taze tutan, gruplarda yer alan ve yazdığı şarkıları tekli olarak dinleyicilerle buluşturmaya başlayıp dinleyicilerin beğenisini kazanan Eriç, en son BBI Music Co. etiketli yeni teklisi “Ben Bir Dengesizim”i dinleyicilerle buluşturdu. Eriç (Eriç Karasu) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Ellerimde Işıltılar”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Ellerimde Işıltılar’a kadar, sevdiğim şarkıları söylemek, sesimi daha iyi tanımak ve İngilizce dilinde şarkılar yazmakla geçti vaktim. Aslında Eriç olarak verdiğim ilk konser, 2019’da Kılçık Mekan sahnesindeydi, bu parçalarımdan bazılarına ek olarak birkaç cover da çalmıştım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Ellerimde Işıltılar”ın oluşum süreci nasıl gelişti? “Ellerimde Işıltılar” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkının oluşum süreci benim bir grupta vokal olduğum bir döneme denk geliyor, beste çalışmalarına başlama kararı aldığımızda bu şarkıyı yazdım ve bir süre sonra ilerlemek istediğimiz yolların farklı olduğuna karar verdik. Neil Young müziğinin büyük etkisi altındayken yazdığım şarkının kayıt ve prodüksiyonunu Umut Tingür üstlendi, davullarını Furkan Güngör çaldı, mastering’i ise Alp Demir’e ait. Kapak görselinde ise Betül Karasu (ablam olur kendisi) ile ortak çalıştık, görseldeki figür MSGSÜ’nde nü modellik yapmış olan ve ölüm haberini şarkı yazım sürecinde aldığımız Oya Yetişkin’dir. Benim için bu şarkıya duygu yoğunluğunu veren en önemli unsurlardan biri Oya oldu. Şarkıya geri dönüşler oldukça iyiydi, ama en önemlisi şarkı yayınlamış olmak benim için önemli bir adımdı ve sevdiğim müziği yaparak tatmin edici bir sonuç elde etmiştim.

İkinci tekliniz “Küçük Bir Sır”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Çağın İnce ile yollarınız nasıl kesişti? “Küçük Bir Sır” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Küçük Bir Sır’ın ritmi bir sabah uyku ile uyanıklık arasında ansızın kafamda belirdi, uyanıp melodisini kaydettim. Ardından melodinin bende uyandırdığı hisleri dile dökerek şarkıya bir şekil vermiş oldum. Küçük Bir Sır, zaman zaman hayranlık duyduğum insanları, kafamda bambaşka bir kişiliğe bürüdüğüm gerçeğini her dinlediğimde hatırlatıyor bana. Bir ortak arkadaş aracılığıyla Çağın İnce ile tanıştım ve şarkı üzerinde çalışmaya başladık, aranje, gitarlar, mix ve mastering sürecinde Çağın İnce ile çalıştık. The Cure’un Just Like Heaven şarkısı, Küçük Bir Sır için en büyük referansımdı. Davullarını Ebrar Çağlayan çaldı. Küçük Bir Sır için aldığım geri dönüşler oldukça olumlu ve sevindirici oldu. Yani “Bu şarkıyı duymak bana çok iyi geldi” yorumu kimi mutlu etmez ki?

En son yine İnce düzenlemesiyle yayınladığınız yeni tekliniz “Ben Bir Dengesizim”in oluşum süreci nasıl gelişti? BBI ile yollarınız nasıl kesişti? “Ben Bir Dengesizim” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?


-Ben Bir Dengesizim içinden geçtiğim bir süreci ve yaşadığım bazı farkındalıkları yansıtıyor. Aranje aşamasında daha da yoğun çalıştığım bir şarkı oldu, kayıtlar için gitarlarda Yezdan Köneş, bas gitarda Mert Berkay Saraç ve bateride Kerem Duru şarkıya destek oldular. Çağın İnce de yine prodüksiyonu üstlendi. Görsel kapağı için ise Merve Ebru Saraç ile çalıştım. Şarkının tamamlanması ile BBI’a mail attım, daha önceden takip ettiğim bir müzik şirketiydi. Dönüş yapmalarının ardından ofislerinde görüşüp Ben Bir Dengesizim için anlaştık. Ben Bir Dengesizim’e geri dönüşler çok iyiydi, bana doğru yolda ilerlediğimi hissettirdi. Zaten bence en önemli detay müzisyenin yaptığı şarkıları kendisinin de severek dinlemesidir, geriye kalan her yorum/eleştiri müzisyenin bunu nasıl almayı tercih ettiğine bağlı (olumlu/olumsuz).

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben, temelinde içimdeki çeşitli duyguları dile/söze/sese dökmek olarak bakıyorum müziğime, önemsediğim noktalar; duyguların şarkılardaki melodilerde hissedilebilmesi (bunlar dinleyiciye göre değişir fakat benim hissettiğim üzerinden yola çıkıyorum), şarkının ne gerektirdiğine kulak vermek, ve üretim süreci boyunca son ana kadar o duygunun kaybolmamasını sağlamaktır. 

Ben Bir Dengesizim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette, var. Bir tekli üzerinde çalışıyorum. En büyük amacım şarkıyı daha kısa sürede yayınlamak. Ama ürettikçe daha da üretme çabasına girildiği gerçeği var, bu sürecin de oldukça verimli geçeceğini düşünüyorum. Bir sonraki tekliyi yayınlamayı sabırsızlıkla bekliyorum. 

Eriç’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ben Bir Dengesizim”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.