Röportajlar

Yeni teklisi “Yoruldum Artık”ı dinleyicilerle buluşturan Burak Bedirli ile bir röportaj…

Yeni yayınlanan şarkıların künyelerine bakanların aşina olduğu, pek çok sanatçının aranjörlüğünü üstlenen Burak Bedirli, zaman içinde kendi solo kariyeriyle de dinleyicilerin beğenisini kazandı. Müziğin eğitiminden gelen ve solo kariyerine de devam eden Bedirli, geçtiğimiz haftalarda yeni teklisi “Yoruldum Artık”ı Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Bedirli ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Uzaklarda”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı? Ayrıca sizi solo kariyerinizden önce bir aranjör olarak tanıdık. Aranjörlüğe başlamanız nasıl gelişti ve şu ana kadar aranjörlük alanında yaptığınız çalışmaları nasıl özetlersiniz?

-Müziğe çok küçük yaşta başladım. Çeşitli enstrümanları çaldım. İlk olarak gitarla başladım, daha sonrasında lise okuduğum TSK Bando Okulları Komutanlığı’nda saksafon ve piyano eğitimi aldım. Liseden mezun olunca aranjörlük fikrini benimsediğim için 2013 yılında ayrıldım ve çeşitli gruplarda saksafon klavye çalarak bir müddet hayatıma devam ettim. Hacettepe Caz-Saksafon bölümünün sınavlarını 3 yıl boyunca kazanamadım. İyi ki de öyle olmuş, son girdiğim sınavı kazanamayınca müziği bırakmaya karar verdim. O sırada müzik kariyerimin başlamasında da önemli rolü olan davulcu arkadaşım Ömer Vatansever, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nin sınavlarına gireceğini söyledi saksafon bölümü olmadığı için ben de Kompozisyon (Bestecilik) bölümüne girmeye karar verdim. Daha öncesinde orkestra şefliği sınavlarına hazırlandığım için kazanabileceğimi düşündüm. Öyle de oldu. Bu bağlamda konservatuvar eğitimi bana bir şey katmadı açıkçası ama okulda ses teknolojileri bölümünün derslerine giren Mehmet Dişbudak’la tanışmam bu işin ince detaylarını ve nasıl yapılması gerektiğini bana öğretti. Aranjörlüğümdeki kariyerimi Mehmethan Dişbudak’a borçluyum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Uzaklarda”nın oluşumu nasıl gelişti? Eseri birlikte yazdığınız Kaan Beyru ile yollarınız nasıl kesişti? “Uzaklarda” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kaan Beyru çok eskiden tanıdığım yakın bir arkadaşım. Kaan’da bir şarkıcı olduğu için aranjörlüğünü yapıyordum, hala da devam ediyoruz. Bana bu fikri o verdi. Elimdeki imkanlar, bu işi yapmam ve geri vokal olarak da çoğu şarkıda bulunmamdan dolayı “Sen de bir şarkı yayınlasana!” diye birçok kez söyledi. Bir süre sonra bu fikir iyice kafamda oturdu ve yapmaya karar verdim.

İkinci tekliniz, yine Beyru ile bestelediğiniz  “Geçmiş Olsun” oldu. Geçmiş Olsun’un oluşumu nasıl gelişti? “Geçmiş Olsun” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Uzaklarda ve Geçmiş Olsun şarkılarını aynı gece kaydettik. Daha ilk teklilerim olduğu için çok fazla bir dönüş aldığımı söyleyemeyeceğim. Ama şarkılarını ve sesine çok güvendiğim Kürşat Nayim’in Geçmiş Olsun şarkısını çok beğenmesi bana da bu konuda güven kazandırdı.

Üçüncü tekliniz, kendi besteniz “Yoluma Çıkma” oldu. Yoluma Çıkma’nın oluşumu nasıl gelişti? “Yoluma Çıkma” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yoluma Çıkma şarkısı tamamen şans eseri olarak bir anda çıktı. Gitarla çaldığım bir riff vardı, bir gece o riffe bakarken sözlerle birlikte kaydetmeye başladım sabaha aranjesiyle birlikte hazırdı şarkı. Daha sonra da yayın tarihi aldım. Çok hızlı oldu.

Dördüncü tekliniz “Ne Bu Acıtan” oldu. Ne Bu Acıtan’ın sözlerini yazan Yasir Miy ile yollarınız nasıl kesişti? Ne Bu Acıtan’ın oluşumu nasıl gelişti ve Ne Bu Acıtan ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Ne Bu Acıtan şarkısı benim kendim için yapmadığım aslında hareketli bir parçaydı. Sonrasında biraz daha kendi tarzıma yönelterek yapmaya karar verdim. Yine çok uzun süredir tanıdığım ve kalemine güvendiğim Yasir Miy’den söz yazmasını rica ettim. Çok geçmeden yazdı ve yine kaydedip yayınladım.

Beşinci tekliniz “Uzaklarda”nın ikinci versiyonu oldu. İkinci bir versiyon yapmaya nasıl karar verdiniz? İkinci versiyonun oluşumu nasıl gelişti ve ikinci versiyon ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Uzaklarda, ilk çıkardığım ve prodüksiyonuyla çok fazla uğraşmadan akustik yayınladığım bir tekliydi. Bu işe devam edip etmeyeceğimi bilmiyordum o yüzden hızlı bir şekilde yapıp yayınlamıştım. Daha sonra aklımda bazı fikirler oluştu ve biraz üstünde uğraşıp 2. versiyonunu yayınlamaya karar verdim.

Yedinci tekliniz “Bazen” ile Avrupa Müzik’e geçtiniz. Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Bazen’in oluşumu nasıl gelişti ve Bazen ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Avrupa Müzik ile yollarımın kesişmesi kariyerim açısında çok önemli bir nokta oldu. Yoluma Çıkma şarkısıyla biraz ivme yakaladım ve Spotify gibi mecralardada çeşitli editör listelerine alındım. JoyTürk’te de çalıyordu. O sıralarda Avrupa Müzik A&R’ı olan Onur Kara benimle iletişime geçti. Daha önce de aranjörlük yaptığım için birçok insanla muhattap olmuştum ama Onur’un profesyonel bakış açısını anladım ve gerçekten güven sağladı. Tekrar söylemek gerekirse gerçekten kariyerimin bir üst adıma geçmesi için Avrupa Müzik’le çalışıyor olmaktan çok mutlu ve memnunum.

Sekizinci tekliniz ise Suzan Hacigarip ile düet, Suzan Hacigarip & Onur Kara bestesi Bu Aşk Zehir” oldu. Suzan Hacigarip ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkının kayıt süreci nasıl gelişti ve Bu Aşk Zehir düeti ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Suzan Hacigarip de çok uzun zamandır tanıdığım ve çok fazla şarkısını yaptığım bir arkadaşım. Aklımızda zaten bir düet yapma fikri vardı Onur’la bu fikrimizi paylaştık ve yine her şey çok hızlı ilerledi. 

En son daha önce çalıştığınız iki isim Çağan Şengül & Kaan Beyru eseri “Yoruldum Artık”ı yayınladınız. Şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz, kayıt süreci nasıl gelişti ve Yoruldum Artık ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yoruldum Artık şarkısı Kaan Beyru’nun birkaç bestesinin birleşimi aslında. Daha önce bana birkaç bestesini dinletmişti fikrimi almak için ben de eksik parçaları birleştirme önerisinde bulundum. Sonrasında şarkıya çok yükseldim henüz sözleri yoktu o sıra tabii sadece “Yoruldum Artık” sözleri vardı Kaan’ın yazdığı. Kaan da kırmadı şarkıyı bana verdi bende sözleri için Çağan’la görüştüm. Çağan Şengül bu konuda bence aşmış birisi. Söz konusunda bu ülkede hatrı sayılır insanlar arasına rahatlıkla girer. Bu yüzden sözleri de ondan rica ettim. O da kırmadı yine aynı gece yazıp yolladı. Sonrasında şarkıyı yapıp yayınladık. Henüz çok taze olduğu için geri dönüşleri önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Yoruldum Artık’ın klibini yöneten Mustafa Kara ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mustafa Karaman’la tanışıklığımız Yasir Miy’in Yemin klibine dayanıyor ben çekimleri çok beğenmiştim zaten. Sonrasında tanıştık. Kapak çekimlerim de dahil her şeyi Mustafa Karaman ve Kağan Oğuzhan’la çalışıyorum. Yoruldum Artık klibiyle ilgili olarak da benim stüdyoda konuştuk fikirleri sunduk planı yaptık mekanları belirledik ve sonrasında çektik.

Bununla birlikte bir aranjör olarak kendi prodüksiyonunuzu ve düzenlemenizi üstleniyor olmak, size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Kendime aranje yapmak en zoru oluyor çünkü başka sanatçılarla çalıştığımda ortak fikir üstünden yapılacakları belirleyip sonrasında işe koyuluyorum. Kendime yaptığımda işler biraz daha zor oluyor açıkçası ama iyisiyle kötüsüyle işin içinden çıkıyorum. Kaan Beyru’nun yorumlarını dikkate alıyorum. Çünkü beni uzun yıllardır tanıyan birisi. Göremediğimi görebiliyor. Onun dışında çok fazla yorumu da dikkate almamak gerekiyor neticede bir şarkıyı veya şarkıcıyı herkese beğendiremezsiniz objektif bakış açısıyla bakabilen insanların fikirlerini alıyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi kategorileştirmek gerekirse arabesk tınıları mutlaka içeren alternatif pop olarak görüyorum. Ama Kaan Beyru’yla kendi aramızda geliştirdiğimiz bir tarz var, adına Old Pop diyoruz! (gülüyor) Aslında bunu dememizin sebebi 2006 yılı civarındaki müzikleri seviyor ve bu kafaya giriyor olmamızdan kaynaklı.

Yoruldum Artık’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet hazırda olan ve yayınlanmayı bekleyen yeni şarkılarım mevcut tabii ki. Önümüzdeki zamanlarda istikrarlı bir şekilde devam edecek.

Burak Bedirli’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yoruldum Artık”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.