Röportajlar

Bağımsız Sahne #104: İlk teklisi “Yalancı”yı dinleyicilerle buluşturan Selin Dinç ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yüz dördüncü konuğu çocukluğundan beri müzikle ilgilenip bu doğrultuda müziğin eğitiminden gelen ve zaman içinde kendi şarkılarını yapmaya başlayan; kendi eseri alternatif tınılı ilk teklisi “Yalancı”yı dinleyicilerle buluşturan Selin Dinç oldu. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nı bitiren Dinç ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Yalancı”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-İlk olarak şunu söyleyebilirim ki, “Yalancı”ya kadar olan müzik yolculuğum oldukça dolu dolu geçti. Küçükken piyano dersleri alarak başladığım müzik yolculuğumda daha sonra lise yıllarım boyunca TRT Çok Sesli Gençlik Korosu’nda korist olarak yer aldım. Marmara Üniversitesi’nden harika hocalarımız vardı ve bana müzikte devam etmek istediğimi fark ettirdiler. Lisede aynı zamanda Liselerarası Müzik Yarışması olan Fizy’ye katıldım ve müziği sırf hobi olarak değil, hayatımdan bir parça yapmak istediğimde üniversite yetenek sınavlarına yine çok sevdiğim hocalarım; Filiz Kamacıoğlu ve Esra Kaya ile çalışmaya başladım. Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nı kazandım. Böylece tam anlamıyla müziğin içindeydim. Birçok hocam ve arkadaşlarımla çalışma imkanım oldu. Üniversite özellikle teorik bilgiler olarak bana çok fazla şey kattı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz, bu bağlamda “Yalancı”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Özgün Kılıç ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ben 7. sınıftan beri şarkı yazıyordum ve elbet bunları bir gün yayınlamak istiyordum ama “Yalancı”nın yayınlanmasında ilk olarak ailem ve arkadaşlarım çok destek oldu. Beni bir nevi gaza getirdiler diyebilirim. Yazdığım şarkılar arasından Yalancı’yı seçtiler ve biz de çalışmalara başladık. Özgün ile yollarımız ortak arkadaşlarımız sayesinde kesişti. O da MGÜ’de Ses Mühendisliği okumaktaydı. Kendi grubuyla hali hazırda şarkılar yapıp düzenliyordu ve benim aklıma doğrudan Özgün geldi.

Yalancı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Oldukça olumlu tepkiler aldım diyebilirim. Hatta dinlemeye doyamadıkları için “Şarkıyı keşke daha uzun yapsaydın.” diyen arkadaşlarım oldu! (gülüyor)

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmak, size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Şu ana kadar sadece bağımsız olarak müziğimi yaptığım için pek objektif olamayabilirim. Ama genel olarak özgür bir alan sağlıyor kesinlikle.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi içten ve samimi olarak tanımlarım. Şarkılarımı yazarken hep yoğun duygular içinde oluyorum ve bunun şarkılarıma yansıdığını düşünüyorum.

Yalancı’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kesinlikle var; yoldalar ve geliyorlar diyebilirim. 

Selin Dinç’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yalancı”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.