Röportajlar

Bağımsız Sahne #105: Yeni teklisi “Kimdim”i dinleyicilerle buluşturan Elvan ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yüz beşinci konuğu çocukluğundan beri müziğe hevesi olan ancak bu hevesi üzerine bir şey yapmasa da ilerleyen yıllarda geçirmiş olduğu Psikoz rahatsızlığı ile birlikte kendi yolculuğunu anlatmak için aynı ismi taşıyan bir şarkı besteleyerek ilk teklisi “Psikoz”u dinleyicilerle buluşturan ve dinleyicilerin beğenisini kazandıktan sonra zaman içinde kendi şarkılarını yapmaya başlayan ve art arda teklilerden sonra en son “Kimdim”i dinleyicilerle buluşturan Elvan oldu. Elvan (Elvan Telyakar) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Psikoz”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik yolculuğuna başlamam asıl alanım olan edebiyat öğretmenliğinin katkısıyla oldu. Yaşadığım rahatsızlık beni söz yazmaya itti ve daha sonra amatörce beste yapmaya başladım. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz, bu bağlamda “Psikoz”un oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Levent Deniz Sönmez ve firmanız MT Müzik & MüzikOnAir ile yollarınız nasıl kesişti? Psikoz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk yazdığım ve bestelediğim şarkı olan Psikoz’u benim gibi yolunu kaybetmiş ne yaptığını bilmez durumda olan canlarımla yalnız olmadıklarını hissettirmek için paylaşmaya karar verdim. Daha sonra nasıl yapabilirim diye araştırmaya ve öğrenmeye başladım tanıdıklar vasıtasıyla  Levent Deniz Sönmez ve MüzikOnAir ile yollarım kesişti. Şarkıyı paylaştıktan sonra psikolojik tedavi gören birçok insana ulaştım ve onlara ayna olup süreçlerini kolayca atlatmalarına katkı oldum.

İkinci tekliniz “Yaşa Doya Doya”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Ömercan Özüaydın ile yollarınız nasıl kesişti? Yaşa Doya Doya ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Daha sonra ikinci şarkımı yazıp besteledim onu da çok yüksek duygularla yazdım. Öğrenmeye devam ediyordum. Bu defa Ömer beyle yolumuz yine tanıdıklar sayesinde kesişti. Geri dönüşleri yine çok olumlu oldu. Aslında şarkılarımla hem kendimi tanıyor hem de yüreğimi ortaya koyuyordum yayabildiğim ölçüde yaydım.

Yeni tekliniz Kimdim’in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Çağatay Karadirek ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kimdim’i varoluş sancıları çekerken yazdım ve sonra besteledim. Besteledikten sonra bol bol dinledim dinlerken içimde bir şeylerin hızla dönüştüğünü gözlemlemeye başladım öncelikle bana çok iyi gelmeye başlıyordu bilincimde yükselmeler yaşamaya başladım beni bir yerden bir yere taşıdığına şahit oldum sonrasında iki şarkı daha yazıp besteledim. Bu defa şan hocam Özlem Nazlıaslan sayesinde Çağatay beyle yolumuz kesişti, iyi ki kesişti. İşine saygısı ve sevgisi sonsuz.

Kimdim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kimdim ile ilgili dönüşler muhteşem oldu. Herkesin kalbine dokundu. Çünkü ben kendi kalbime ulaşmıştım artık!

Kimdim’in klibini yöneten Bulut Bardak ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bulut beyle yolumuz bir arkadaşımın aracılığıyla kesişti. Kendisi şarkımı  dinledi ve hemen çalışmaya koyuldu. Çünkü şarkı onu da içine aldı. Hep birlikte hayal kurup klibi yoğun gayretlerle hazırlayıp bütüne katkı olarak sunduk. Klipte inanılmaz bir enerji akışı var herkes tüm kalbiyle katkı sunduğu için izleyenler de enerjiyi yoğun olarak hissedip bizimle duygularını paylaştı.

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Bu durum size müziğiniz hakkında yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Tabii ki bu özgürlük paha biçilemez. Ürettiğimiz müziğin çıkış tarihinden tutun da içeriğine kadar bağımsız ilerledik. Bu süreçte herhangi bir yapım şirketinin etkisinde olmamak çok iyi. Tamamen özgürüz. Yaptığımız işin içeriği de tamamiyle bizim yorumlarımıza kalıyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kimdim’in tarzına sufi trap dedim. Ama müziği özüme aktığı gibi kullanıyorum sınırlamadan, özgürce!

Kimdim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Daha önce de dediğim gibi Kimdim’den sonra iki şarkı daha besteledim çok kısa bir süre sonra onları da paylaşmayı planlıyorum.

Elvan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kimdim”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.