Röportajlar

Yeni teklisi “Uçuyom”u dinleyicilerle buluşturan Sarı ile bir röportaj…

Günümüzde Afro ve Drill tınılı Rap çalışmalarıyla dikkat çeken bir isim de zaman içinde dinleyicilerin beğenisini kazanan pek çok tekliyi geride bırakan Sarı oldu. En son yeni teklisi “Uçuyom”u Grand Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Sarı (Ömer Faruk Sarı) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Tuzak”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Aslında bakarsanız Tuzak’tan önce müzikle alakalı çok uğraşım olmadı ara ara bir şeyler yazıyordum sadece kendi halimde, aslen Rize’liyim ordan gelen bir Karadeniz türküsü söyleme isteği vardı arkadaşlar arasında söylerdim hep yani profesyonel anlamda bir girişimim olmamıştı hiç. O zamana kadar da ticaretle uğraşıyordum ki hala uğraşıyorum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Tuzak”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Beati üstlenen Sertuğ Yazan ile yollarınız nasıl kesişti? “Tuzak” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Abim bir altyapı buldu; bana gösterdi, dinledim hoşuma gitti o sırada bir pastane işletiyoruz ve çalışıyoruz. Ben gün içinde akşam işten sonra bu altyapıya bir şeyler yazdım ve sonuçta Tuzak ortaya çıktı çok beğendim arkadaşlarıma okumaya başladım onların da tepkileri çok güzeldi ve beni harekete geçirmeye sebep oldu bu durum ve sonra dedim ki “Neden bekliyorum, neden yapmıyorum!” Profesyonel anlamda bir şeyler yapmaya karar verdim ve ne yaparım, nasıl yaparım diye araştırmaya girdim, Murat abi vardı aile dostumuz kamera ekipman kiralıyordu tamiratlarını yapıyordu ona söyledim şarkı yapacağım diye şarkıyı yap gel klibi bana bırak dedi o da bu konuda destek olunca iyice işleri hızlandırmak istedim heyecanım daha da büyüdü daha sonra Rıdvan ile tanıştırdı beni ve Rıdvan da Sertuğ ile tanıştırdı çok da güzel ilerledi ilişkimiz iş yapmanın dışında da dostluğumuz da ilerledi ve Tuzak’ı kaydettik, altyapısını yaptı, çok da güzel bir iş oldu, içimize sindi. Daha sonra da klibini çektik. İnanılmaz bir deneyimdi benim için ve çok keyifliydi. Yayınlama sürecine geldiğimde daha da heyecanlıydım. Etrafımdaki insanlar da en az benim kadar heyecanlıydı. Çok d güzel geri dönüşler aldım bu geri dönüşler bana iyi ki yapmışım dedirtti ve Tuzak arttık yayındaydı aynı zamanda yeni şarkıları hazırlıyorduk bile!

İkinci tekliniz yine Yazan beati “Kaderimiz Kara” oldu. “Kaderimiz Kara”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Kaderimiz Kara ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Tuzak’tan sonra hız kesmeden Kaderimiz Kara’yı hazırlamaya başladık 1 ay sonra Kaderimiz Kara’yı yayınladık ve yine insanların tepkileri beni çok tatmin etti. Hem müzik olarak hem klip olarak başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

Üçüncü tekliniz “Giden Geri Geliyo” oldu. “Giden Geri Geliyo”nun oluşum süreci nasıl gelişti? Beati üstlenen Bujaa Beats ile yollarınız nasıl kesişti? Giden Geri Geliyo ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Giden Geri Geliyo. Bu şarkı biraz farklı oldu; çay ocağında arkadaşlarımla oturuyorum YouTube’dan beat bakıyorum Bujaa Beats’ten bu beate denk geldim bir kere dinledim iyiymiş dedim ikinci dinleyişimde “Buna söz yazacağım!” Arkadaşlarımla eve gittik; ben kulaklığı taktım ve onlar muhabbet ederken yarım saatte sözleri bitirdim. Onların da içine sindi. Beati satın aldım hemen Sertuğ’u aradım stüdyoya gidip hemen kaydını aldım klibini çektik Özkan Karaköse ile ilk 3 klibimi Özkan abi çekti sağ olsun, Kaderimiz Kara’dan 1 ay sonra da onu çıkardım bu sefer herkesin tepkisi daha da iyiydi diğer şarkılarıma göre daha çok dinlendi. Herkesin en sevdiği şarkım oldu hemen hemen benim de yayınladığım şarkılar içinde en sevdiğim şarkı diyebilirim.

Dördüncü tekliniz Yazan beati “Fedai” oldu. “Fedai”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Fedai ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Giden Geri Geliyo’yu çıkardığım gün Volkan Başaran bana ulaştı. Bodrum Fedaisi diye bi internet dizisi çıkaracaklarını benim de diziye bir müzik yapmamı istedi. Tabii ben de hemen yapacağımı dile getirdim ve Sertuğ’u aradım; heyecanla durumu anlattım, hemen altyapı yapmasını istedim. Ertesi gün bana altyapıyı bitirdi ve gönderdi saatler içinde sözleri yazdım ve kayda gittim 2 gün içinde şarkıyı bitirdik o heyecanla! Altyapısı sözleri kaydı mix-mastering her şey bitti ama daha sonrasında Bodrum Fedaisi iptal oldu ve şarkı içime çok sindiği için değerlendirmek istedim. Birkaç yerini Çukur’a uyarladım; o dönem Çukur dizisinde çalınan şarkılar meşhurdu. “Belki Çukur’a veririz şarkıyı!” diye düşündüm vermeyi de denedim aslında yapımcısına dinlettik ama daha farklı bir şeyler aradığını söylediler.  Ben de “Bu sefer kendi filmimi kendim çekeyim!” diye düşünerek film gibi bir klip yaptım aslında Fedai’deki esas amacım şarkıdan ziyade oyunculuğumu göstermekti oyunculukta da iyi olduğumu kanıtlamaktı ki kanıtladığımı da düşünüyorum. Çok güzel film tadında bir klip oldu geri dönüşleri muazzamdı. 

Beşinci tekliniz “Vaveyla” oldu. “Vaveyla”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Beati üstlenen Empe Beats ile yollarınız nasıl kesişti? Vaveyla ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Vaveyla’nın beat’ini YouTube’dan gördüm ve satın aldım; oturduğum semtte klip çektim, doğal olmayı tercih ettim ve plansız bir şekilde oturduğum semtte görüntüler aldık. Bizim için çok keyifli oldu. Güzel geri dönüşler aldık. 

Altıncı tekliniz “ES” oldu. “Vaveyla”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Beati üstlenen YVLI ile yollarınız nasıl kesişti? ES ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Vaveyla’yı yaptıktan sonra bir süre şarkı yayınlayamadım; ticari işlerime yönelmem gerekiyordu çünkü, daha çok çalışıp daha çok şarkı çıkarmak istiyordum. Biraz ara verdim ama yazmaya devam ediyordum. Bir altyapıya denk geldim; Kasım Yağlı diye genç bir kardeşimiz yapmış, çok beğendim yaşına göre de gerçekten yetenekliydi. Hemen bu beati almak istedim o da sağ olsun bana verdi ve Es’i yaptık, Es benim ilk afro drill teklimdi bu yüzden ekstra bir heyecan oluşturdu bende. İnsanların tepkilerini merak ediyordum, yayınladıktan sonra tepkiler çok iyi gelişti.

“Sar Başa” DJ Kantik ve Murat Yaprak ile ortak çalışma oldu. “Sar Başa”nın oluşum süreci nasıl gelişti?  DJ Kantik ve Murat Yaprak ile yollarınız nasıl kesişti? “Sar Başa” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sar Başa aslında Murat Yaprak ile feat bir proje şu an yayında olan Dj Kantik remix versiyonu, orijinal hali 1 Eylül’de klibiyle yayında olacak. Aslında Ferhat abi ile yüzyüze hiç görüşmedim daha; sosyal medyadan tanışıyoruz ama Murat abi ile sürekli görüşürüz. Bu şarkıyı da normalde Murat abi değerlendirsin diye yazmıştım ama içimize çok sindi ve ben yapmak istedim. Murat abi de bana eşlik etti sağ olsun; güzel bir proje oldu, dinleyiciler de beğendi. 

En son “Uçuyom”u dinleyicilerle buluşturdunuz. “Uçuyom”un oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonu üstlenen Fatih Demir ile yollarınız nasıl kesişti?

-Uçuyom aslında 2 sene önce yapılmış bir proje; yaz aylarında güzel gideceğini düşündüğüm bir proje ama bazı aksiliklerden dolayı 2 yaz boyunca yayınlayamadım. Ama iyi ki yayınlayamamışım! Çünkü bu sene Fatih Demir ve Grand Müzik ile tanıştım; onlarla beraber bu projeyi yapmak şarkının heyecanına heyecan kattı ve ben ilk defa bir yapım şirketiyle çalıştım, benim için de güzel bir deneyim oldu. Aynı zamanda da gerçekten sırtımdan büyük bir yük aldılar, gerçekten iyi bir ekiple çalışmak iş yükünü fazlasıyla bölüyor. Bu da benim yorgunluğumu aldı, umarım bu iyi ekiple daha fazla beraber çalışacağımız projeler olur. 

Grand Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Grand Müzik ile bir tanıdık vasıtasıyla tanıştım, yapmış olduğum müziğe değer gösterdiler ve sonucunda beraber bir proje yaptık, umarım daha fazlasını da yaparız.

Uçuyom ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Uçuyom ile ilgili geri dönüşler şu şekilde; özellikle nakaratını çok sevdi dinleyiciler keyifli buldular.  “Kıpır kıpır” lafını çok duydum. Bir süredir de şarkı yayınlamıyordum, bu suskunluğu Uçuyom ile açmak güzeldi, geri dönüşleri de güzel oldu.

Uçuyom’un klibini yöneten Batıkan Hitay aynı zamanda pek çok klibinizi yönetti. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Kliplerinizin genel olarak oluşum süreci nasıl gelişti ve klipleriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Batıkan Hitay benim çok yakın arkadaşım aslında bakarsanız Fedai klibinde buluştuk onunla daha öncesinde bir arkadaşımın klibinde rast gelmiştik ben Fedai’yi çekeceğim zaman Özkan abi yoğun olduğu için çekemedi bende Batıkan’ı aradım, iyi ki de aramışım, hem çok güzel işler başardık hem de çok güzel bir dostluğumuz oldu. Kendisi de her geçen gün daha da ileriye taşıyor işlerini şu an klip yönetmenleri arasında en iyilerden bir tanesi kesinlikle. Bana da çok fazla desteği oldu, hala desteklerini sürdürüyor. Onunla çalışmak çok güzel; çünkü hem işinde çok iyi, hem de iyi bir dost.

Uçuyom’un klibinin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Uçuyom’un klibi biraz değişik oldu aslında çok yorgun çok uykusuz olduğumuz bir gün çekmek zorunda kaldık hatta klibin başında uykudan uyandığım bölümde rol yapmıyorum! Gerçekten uyuyakaldım ama bizim için daha iyi oldu daha gerçekçi oldu. Biraz yorucuydu ama çekerken ve izlerken gerçekten keyif aldığımız bir iş oldu, umarım herkes beğenmiştir.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Yazdığım sözlerin bazıları kendi yaşadıklarım bazıları da birçok insanın yaşadığı şeyler, yani yazarken şunu düşünüyorum elbet bir yerde birileri bunu yaşıyor ve bu yazdığımı bunu yaşayan insanlar anlayacak diyorum kendi kendime. Bu yüzden içimden o an ne geçiyorsa onları yazıyorum; kendimi bir tarzda sıkıştırmıyorum, farklı farklı tarzlarda şarkılarım var ve çok farklı şarkılarım da hazırlanıyor. Şu an en doğru zamanlarda hepsini yayınlayacağım; yani kısacası müziği seviyorum, sabit bir tanım yapamam şu an ama içimden geleni yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim.

Uçuyom’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet var az önce de dediğim gibi 1 Eylül’de” Sar Başa” çıkacak ve ara vermeden Eylül ayında “Kafes” yayınlanacak. Hazırda şarkılarım var onların kliplerini çekeceğiz yayın zamanlarını şu an için söyleyemiyorum. Ama yıl başına kadar 5-6 tekli daha çıkaracağım. Yılbaşından sonra da bir albüm hazırlayıp ilk albümümü çıkarmak istiyorum, yani çalışmalar var ve ben ölene kadar da olacak!

Sarı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Uçuyom”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.