Röportajlar

Bağımsız Sahne #113: İlk teklisi “Bullets”i dinleyicilerle buluşturan Sheym ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yüz on üçüncü konuğu müzikle çocuk yaşta tanışan ve zaman içinde kendi şarkılarını yazmaya başlayan; ilk teklisi “Bullets”i dinleyicilerle buluşturan Sheym oldu. Sheym (Şeyma Demirkıran) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Bullets”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Sesimi ilk keşfettiğimde ilkokulda okul korolarında şarkılar söylüyordum. Daha sonrasında en sevdiğim hobim oldu. Bununla birlikte artık duyduğum bütün şarkıları söylüyordum ve müziğin hayatımdaki yeri de oluşmaya başlamıştı. Üniversiteye gittiğim yıllarda Türk Sanat Müziği ve piyano dersleri alarak bunu profesyonel hayata geçirmeye karar verdim. Daha sonra yine üniversitede iki kişiden oluşan bir kız vokal grubuyla sahneler yaptık. O Ses Türkiye yolculuğum için bireysel ilerleme kararı aldım, Sonra çeşitli platformlarda çeşitli şarkıları yorumladım. Güzel tepkiler aldım. Bütün odağım artık şarkılarım olmuştu. Son birkaç yıldır da kendi şarkılarımı yazıp söylüyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bullets’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonu üstlenen Övünç Demir ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında benim kendi şarkılarımı yayınlamam gerektiğini söyleyen ve bu konuda beni cesaretlendiren isim kesinlikle Övünç oldu. Sıradan bir işte çalışırken yollarımız kesişti. Kendisinin de müzikle ilgilendiğini ve bu konuda beni de ileriye taşıyacağını anladığım günden beri birlikteyiz müzik yolculuğumda. Bullets’i aslında Övünç ile 2 yıl önce Türkçe Slow bir şarkı olarak onun da feat’i bulunan bir şarkı halinde yazmıştık kaydetmiştik. Daha sonra bu yıl içerisinde bu altyapıya İngilizce sözlerle uyarladık. Ortaya böyle bir şey çıktı ve tepkiler güzel olunca yayınlamak istedik. Ayrıca brlikte yaptığımız birçok şarkı da bulunuyor arşivimizde. 

Bullets ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıyı ilk kaydettiğimde en beğendiğim ve tavrını en çok kendime yakın hissettiğim şarkım olmuştu. Şarkı öyle ki bir yandan benim sert tarafımı temsil ediyor diğer yandan sözleri rahat ve duygusal boyutumu anlatıyor. İlk dinleyen herkes şarkıyı severek dinliyordu. Tüm dijital platformlarda yayınladık. Yakın zamanda bir teaser videosu ile lezzetlendireceğiz ayrıca.

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Bu durum müziğiniz adına yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu? 

-Aslında biraz zorlu oluyor; piyasa içerisinde fazlaca rekabet ve PR çalışmalarıyla yarışmak, tek başına zaman zaman yetersiz oluyor. Fakat severek enerjimi pozitif aktardığımı biliyorum. Bu durum dinleyiciye de ulaşacaktır bunu hissediyorum. Ayrıca yine Övünç’ün kurucusu olduğu Loa Production ile anlaşma sağladık; sonraki şarkılarım ve işlerim de oradan çıkacak. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kulağımda ailemden hayatımdan hayallerimden bir sürü ezgi var. Müziğimi tek bir kalıba koymak bana zorlama geliyor . Çünkü hislerim değişiyor ve hislerimle paralel müzik tavrım da şekilleniyor. Bullets ve yayınladıklarım için konuşursak R&B ve Neo-Soul diyebiliriz.

Bullets’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki üzerine çalıştığım projelerim var. Kesin bir tarih belirtmemekle birlikte içerisinde 6 şarkı bulunan bir albüm hazırlamayı düşünüyorum etnik R&B tarzıyla iki intro olacak ve şarkı süreleri de biraz uzun. Enstrümantal tınıları olan altyapılara uyum sağlayacak diyebilirim.

Sheym’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bullets”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.