Röportajlar

Bağımsız Sahne #120: İlk teklisi “Benim Olmadın”ı dinleyicilerle buluşturan Meva ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yüz yirminci konuğu çocuk yaştan beri müzik tutkusunu taze tutan, lise yıllarından beri dersler alıp kendi şarkılarını yapmaya başlayan ve kendi eseri “Benim Olmadın”ı dinleyicilerle Meva oldu. Halen İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünde eğitimine devam eden Meva (Merve Ateş) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Benim Olmadın”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Hikayem şu şekilde başladı; okulda bulunduğum orkestra sayesinde farklı liselerde, kültür-sanat kuruluşlarında ve aynı zamanda liselerarası müzik yarışmasında okulumu temsil ettim. Okuduğum kurumda liselerarası müzik yarışmasında birincilik kazandım. Böylece müzik kariyerimi netleştirmeye başladım, bu bana hayallerimi gerçekleştirmek için adım atmam gerektiği konusunda ilham kaynağı oldu. Liseden mezun olduktan sonra önce bir süre gitar dersi, daha sonra piyano ve şan dersleri almaya başladım. Yeterli eğitimi aldıktan sonra bestelerimi hayata geçirmek için yolculuğuma “Benim Olmadın” ile başladım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Benim Olmadın”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Egemen Sekmen ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müziğimi insanlarla paylaşmak bu hayatta en çok istediğim şeylerden biriydi. Önce kendime ardından yapmış olduğum besteye güvendikten sonra bunu gerçekleştirme kararı aldım. “Benim Olmadın” bir diziden esinlenerek ve kendi hayatımdan kazandığım deneyimleri harmanlayarak, yaklaşık 5 dakikalık bir sürede kalemimden kağıda döküldü. Ardından 7 aylık bir çalışma sürecinin sonunda, aldığım destekler ve yoğun çalışmalarım sayesinde ilk şarkımı sizlerle buluşturdum. Egemen sekmen ile yollarımız lise yıllarında kesişti, kendisi benim müzik hocamdı. Lisenin ilk yılında bu hayalimi gerçekleştirmek için direkt Egemen Sekmen’in yanına gidip müzik yapmak istediğimi söylemiştim, o da bana inandı ve beni bu konuda geliştirmek için çok çaba sarfetti. Lise bitse de iletişimimiz hiçbir zaman kopmadı ve “Benim Olmadın”ı yazdığım an bu şarkıyı yayınlamak istediğimi söyledim. Kendisi de bana bu konuda çok destek oldu ve şarkının şu anki konuma gelmesi konusunda büyük bir rol oynadı.

Benim Olmadın ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında beni şu an için şaşırtan bir geri dönüş olmadı, beklediğim desteği ve ilgiyi yakın çevremden yoğun bir şekilde gördüm. Bu konuda dinleyicilerime çok teşekkür ederim, aynı hislerde buluştuğumuz için minnettarım. Bu şarkının şu anda nerelere savrulacağını tahmin edemiyorum ama zaman içerisinde büyük bir kitleye ulaşacağına inanıyorum ve bunun için çalışmalara devam ediyorum.

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Bu durum size müziğiniz adına yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Hayallerim her zaman en yüksek noktada oldu ve o noktaya ulaşmak için çıkmakta olduğum merdivende ilk adımımı atmış olduğumu düşünüyorum. Bu adımları atarken kendim olmaktan vazgeçmedim çünkü müziğim bana bu özgürlüğü sağladı.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Müziğimi yenilikçi, güçlü, duygularını ifade etmekten sakınmayan ve belirli kalıplara sığmayan bir tarz olarak tanımlıyorum. Aslında müziğim özgürlüğünü bu noktada kazanıyor çünkü tek bir türe bağlı kalarak kariyerimi sürdürmeyi düşünmüyorum. Her şarkının farklı hissiyatı olduğuna ve bunun tek bir türe bağlı kalmaması gerektiğine inanıyorum.

Benim Olmadın’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tam olarak bu aylarda dinleyicilerimle buluşturmak için sabırsız olduğum yeni teklimin çalışmalarına başladım. Sürekli olarak üretiyor ve bunun üzerinde yoğun çalışmalarda bulunuyorum, en kısa zamanda yeni bestelerimi sizlerle buluşturmak için çok heyecanlıyım. Kesiştiğimiz yollardan ayrılmayalım. Benimle olduğunuz için teşekkür ederim.

Meva’ya bu güzel röportaj için teşekkür ederim. “Benim Olmadın”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.