Röportajlar

Yeni teklisi “Cihangir”i dinleyicilerle buluşturan Seda Yavuz ile bir röportaj…

Seda Yavuz… Müziğin eğitiminden gelen ve 2000’li yıllarla birlikte hem grubu Venüs hem de solo olarak pek çok başarıya imza atan Yavuz, halen kariyerini sürdürüyor. En son yeni teklisi “Cihangir”i Melodrome Music Prod. etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Seda Yavuz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Venüs grubuna kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği bölümünü bitirdim. Konservatuvar yıllarımda kendi müzik yolculuğum başladı ve söz ve müzik yazmaya başladım, işin teknik ve bilimsel kısmı bir tarafa konservatuvar bana müzik ve sanatın sınırsız kapılarını açtı. Okul bitince de kendimi Venüs projesinin içinde buldum.

Sizi ilk Venüs grubuyla tanıdık. Grubun oluşumu süreci nasıl gelişti ve bu dönemi kendi açınızdan nasıl özetlersiniz?

-Venüs grubu Universal Music’in kuruduğu bir projeydi, içinde olmak onların solisti olmak kızlarla geçirdiğim deneyim harikaydı. Uzun bir eğitim süresinden geçtik; dans, stüdyo aşamaları derken maceramız o dönem başlamış oldu..  Benim için büyülü ,eğlenceli ve çok eğitici bir dönemdi

Öte yandan Koray Candemir’in vokalistliğini üstlendiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Kendisiyle çalışmak sizin için nasıl bir deneyim oldu?

-Koray Candemir ile Universal Music’teyken bir araya geldik, kendim de gitar çaldığım için beraber sahne deneyimini yaşamak istedim ve yeni bir dönem de benim için öyle başladı. Bilgisine, sahne performansına ve kişiliğine çok saygı duyduğum çok güzel bir insan. İyi ki çalışmışım diyorum!

Hüseyin Karadayı’nın You Dance From Turkey albümünde “Vagon” şarkınızla yer almanız nasıl gelişti? Bu şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Hüseyin Karadayı ile yollarınız nasıl kesişti? Yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hüseyin Karadayı ile You Dance From Turkey albümü için bir araya geldik, o dönem yaptığım şarkıları dinleyicilerle paylaşmak istiyordum ve Vagon şarkım beğenildi, Hüseyin Karadayı feat Seda Yavuz olarak albümde yer aldı. Şarkının o dönem dinleyiciler tarafından dönüşleri çok olumluydu.

Sizi çoğu dinleyici Uzay Heparı Sonsuza albümündeki Adem Olan Anlar durumuyla tanıdı. Bu albüme girişiniz nasıl gelişti? DJ Funky C ile yollarınız nasıl kesişti? Bu albümdeki performansınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Vagon şarkısı yayına girdikten sonra Power FM’den Levent Gündüz, Uzay Heparı Sonsuza projesinden bahsetti ve benim de bu projenin içinde olmamı istedi. Sezen Aksu ve Uzay Heparı’nın ortak yaptığı bir şarkıyı seslendirmek benim için onurdu ve bu projeyi seve seve seslendirdim. Funky C ile bu sayede bir araya gelip çalışma fırsatı yakaladım. Benim için çok keyifli çok özel bir işti. O dönem radyoların çok desteğini gördü şarkı ve çok sevildi. Hemen her yerde her sokakta ya da arabada bu şarkıyı duyabiliyordunuz!

İlk albümünüz “Bi’Şeyler Yap” oldu. Albümün oluşum süreci nasıl gelişti? Ossi Müzik-Hakan Eren ve düzenlemeleri üstlenen Mehmet Andiçen & Ceyhan Çandır ile yollarınız nasıl kesişti? Bi’Şeyler Yap albümü ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Adem Olan Anlar şarkısının ardından zaten uzun zamandır planladığım kendi solo albümüme Ceyhan Candır tarafından gelen teklifle başladık ve Mehmet And İçen, Pınar Uçar gibi değerli müzik insanlarıyla, Hakan Eren ile Bi Şeyler Yap albümünü beraber hazırladık albümde söz ve müziği bana ait üç şarkım bulunuyor diğer şarkıların sözleri Pınar Uçar’a aittir.

Albüm sonrasında 10 yıl yeni bir çalışma yayınlamadınız. Bu 10 yıl sizin açınızdan nasıl gelişti?

-Uzun bir dönem yeni bir şey yayınlamadım ama bu dönem içinde kendi sahne hayatıma ağırlık verdim bir sürü değerli orkestrayla çalıştım özel geceler sahne aldım, kendi solo sahnemi yaptım ve sonra sıra Kalk şarkısına geldi!

2019’da Kalk’ı dinleyicilerle buluşturdunuz. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? TBM Prodüksiyon ve düzenlemeyi üstlenen Tolga Türüz ile yollarınız nasıl kesişti? Kalk ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kalk şarkısının verdiği hissiyat çok değişikti, bir şekilde zaman ekip arkadaşlarımla beni bir araya getirdi. Buradan emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim, biraz sancılı bir dönemden sonra onu da dinleyicilere sunabilmenin mutluluğunu yaşadım ve geri dönüşler şarkı için çok güzeldi.

2021’de Kendine Sakla’yı dinleyicilerle buluşturdunuz. A1 Müzik Yapım ve eserin sahipleri Bedirhan Özay ve -aynı zamanda düzenlemeyi üstlenen- Mustafa Arapoğlu ile yollarınız nasıl kesişti? Kendine Sakla ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-2021 yılında çıkan Kendine Sakla şarkısı da bir projeydi, Bedirhan Özay’ın şarkısıydı ve A1 Müzik ile bir araya geldik. Daha sonradan şarkının stüdyo çalışmasını Mustafa Arapoğlu ile yaparak sevenleri için dinleyicilere tüm müzik platformlarında sunuldu. Sevilen bir şarkı oldu.

Ardından kendi eseriniz “Pembe Köşk”ü dinleyicilerle buluşturdunuz. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti?  Melodrome Music Prod. ve düzenlemeyi üstlenen Bara Yöngün Keymen ile yollarınız nasıl kesişti? Pembe Köşk ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sonra sıra geldi Pembe Köşk’e! Aslında öte yandan söz yazıp beste yaptığım için birikmiş ve daha yayınlanmamış bir sürü şarkım bulunmakta. Bunları zaman içinde yenilen müzik soundarıyla dinleyicilerin beğenilerine sunmaya çalışıyorum. Pembe Köşk’ün aranjesi mix-mastering dahil olmak üzere Yöngün Keyman’a aittir. Kendisi çok uzun zamandır beraber müzik yaptığım çok eski bir dostumdur. Şarkıyı beraber çıkartmaya karar verdi, o tatlı dönem başladı ve sonunda dinleyicilere sunabildik. Şarkıya hala çok güzel yorumlar geliyor emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum…

En son Aytül Şen ile sözlerini yazdığınız besteniz “Cihangir”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Aytül Şen ve düzenlemeyi üstlenen Semih Tuncer & Münif Temizkan ile yollarınız nasıl kesişti? Cihangir ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aytül Şen benim konservatuvardan çok sevdiğim sınıf arkadaşımdır. 20 yıla aşkın bir dostluğumuz var ve kendisini tanıdım tanıyalı şiir ve düz yazılar yazar. Bu arada çıkardığı kendi şiir kitabı da bulunmakta. Yazdıklarını çok beğendiğim için yazdığı bir düz yazıyı ben şarkıya çevirdim ki bunu bir 10 yıl önce yaptık. Bir kısmını çıkardım bazı yerlerini ekledim derken ortaya Cihangir şarkısı çıktı. İkimizin duygularının harmanlandığı bir oluşum oldu. Semih ve Münif çok değerli müzik adamlarıdır. Kendileriyle çok sahneyi paylaşıp konser vermişizdir. Onlarla verdiğimiz bir karardı bu şarkıyı ortaya çıkarmak ve hepsinin ruhuna, ellerine sağlık, ortaya bu şarkıyı çıkarttık. Çok güzel yorumlar ve geri dönüşler geliyor.

Cihangir’in klibini yöneten Firuz Kılıç ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Firuz benim Kalk klibimi de çekmişti yıllar önce kendisi Almanya’da çok güzel işlere imza atmış bir yönetmedir ve aynı zamanda Rap tarzında  projelere imzasını atmış bir müzik adamıdır. Kendisiyle bir konser sırasında tanışmıştık ve beraber iş yapmaya karar  vermiştik ikinci klibimi çektiği ve bana destek olduğu için kendisine çok teşekkür ederim. Klip de dinleyiciler tarafından beğenildi.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendim için butik bestekar diyebilirim, daha seçici daha kendine has bir romantik akım…

Cihangir’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yeni şarkılar yapmaya devam edeceğim elimde çıkarılmayı bekleyen bir sürü şarkı ve proje var. Umarım dinleyenlerin takdirinde şarkılarımız insanların ruhlarına dokunur, onlara arkadaş olur…

Seda Yavuz’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Cihangir”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.