Röportajlar

Bağımsız Sahne #33 : İlk teklisi “Vazgeçiyorum”u dinleyicilerle buluşturan Melis ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin otuz üçüncü konuğu, zaman içinde farklı bir alanda; Turizm alanında çalışır olsa da, içindeki müzik tutkusunu hep taze tutan, yıllar içinde biriktirdiği müzikselliğin sonucu olarak kendi eseri ilk teklisi “Vazgeçiyorum”u dinleyicilerle buluşturan Melis (Melis Taşkın Güldağ)… Melis ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Vazgeçiyorum’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-15 yılı aşkın bir süredir çeşitli gruplar ile sahne alıp, rock, blues, soul ve pop tarzlarında şarkılar söyledim. Esasen Yeditepe Üniversitesi Turizm Yönetimi bölümü mezunuyum. Yıllar boyu İstanbul’da hem sahne performanslarımı, hem de turizmciliği birlikte yürütmeye çalıştım. Oldukça hareketli ve yoğun geçen yıllardı. Açıkçası bu tempodan biraz yoruldum ve ardından 5 yıl kadar önce Antalya bölgesine yerleştim. Bu hava değişikliği vesilesiyle kendi beste çalışmalarıma da yoğunlaşma fırsatım oldu ve ilk teklim için “Vazgeçiyorum”u seçtim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Vazgeçiyorum’un oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Buna geç kalınmış bir tanışma faslı diyebiliriz. Çünkü sahnelerden arta kalan zamanlarda üretmeyi hiç bırakmadım. Bir hayli biriken ve bir türlü vakit ayıramadığım bestelerim var. Pandemi döneminde sahnelerin durması ile bana da üretecek ve yoğunlaşacak bir sürü zaman kalmış oldu. Buradan Pandemi ne iyi etti de geldi!” sonucu çıkarmayalım tabii! (gülüyor) Bu dingin dönemde müzisyen arkadaşlarım ile fikirlerimizi paylaşıp Vazgeçiyorum’u iskelet halinden kurtarıp ona bir beden ve ruh vermeye çalıştık.

Bununla birlikte düzenlemelerinizi eşiniz Tulga Güldağ üstlendi. Eşinizle çalışmak sizin için nasıl bir duygu? Bu bağlamda bu durum size alınacak ortak kararlarda özgür bir alan sağlıyor mu?

-Eşim ile uzun senelerdir birlikte sahne alıyoruz. Birbirimizi müzikal anlamda da çok iyi tanıyoruz. Müzik hem hayatımızın hem evliliğimizin bir parçası. Birlikte bir şeyler üretmek keyifli. Zaman zaman çatıştığımız noktalar da oluyor tabii, ancak karşılıklı saygı ve anlayış ile üstesinden geliyoruz.

Vazgeçiyorum ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Tanımadığım ve şarkımı dinleyen insanlardan bilhassa müzisyenlerden güzel mesajlar aldım. Beğeni, dayanışma, dostluk ve destek adına gelen bu mesajlar beni çok gururlandırdı ve mutlu etti. Her şarkının er ya da geç dinleyicisini bulacağı inancındayım. Daha yolun çok başı tabii, bekleyip ne olacağını göreceğiz. Her şeyden önemlisi bir şeyler üretiyor olmak. İnsanın kendine ait bir şeyler üretmesinin ve vazgeçmemesinin yaratılışının en önemli sebebi olduğunu düşünüyorum.

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Bu bağlamda bu durum size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Bu konuda çok katı değilim, ileride vizyonumun uyuşacağı bir şirketle çalışabilirim. Ancak şimdilik yola yalın ayak çıkmak daha cazip geldi bana.

Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmanın sizce bir müzik firması aracılığıyla buluşturmak arasındaki fark nedir? Artıları, eksileri nelerdir?

-Müzik firmalarının şüphesiz ki bir çok artısı var. Kitlelere daha kısa zamanda ve etkili biçimde ulaşmak, çizilen istikrarlı bir plan doğrultusunda ilerlemek, prosedürlerle bizzat uğraşmamak, eserinin takibini kolayca yapabilmek gibi konularda oldukça avantajlı. Ancak yönünü kendin çizebilmek, katı kural ve sözleşmeler ile tercih etmediğin durumlar yaşamamak da önemli. Vizyonuna uygun, güvenerek ilerleyebileceğin bir firma ile yola çıkmak gerek. İçinde yaşadığımız bu dönem, sanatçıların kurumlar olmadan da dinleyicilerine ulaşabilecekleri bolca imkan sunuyor. Ben bu imkanla yola çıkmayı tercih ettim.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-İçimden geldiği, hissettiğim gibi. Müzik size bolca hayal kurma, özgürce hareket etme alanı sunuyor. Kalıplara takılı kalmadan içinizden geldiği gibi bir şeyler üretmek çok keyifli. Yarın öbür gün bambaşka bir tarz ile de “Ben geldim!” diyebilirim.

Vazgeçiyorum’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Sırada bekleyen çok proje var. Mühim olan hangisi ile başlayacağıma karar vermek. Bu konuda kendimi pek sıkmasam da bu tanışma faslının ardından istikrarı korumaya çalışacağım.

Melis’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Vazgeçiyorum”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.