Röportajlar

Bağımsız Sahne #49 : İlk teklisi “Bu Ben Değilim”i dinleyicilerle buluşturan Umut Kamalıoğlu ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin kırk dokuzuncu konuğu, müziğin eğitiminden gelen ve bu bağlamda pek çok müzik grubunda yer alan, kendi şarkılarını yazan ve ilk teklisi “Bu Ben Değilim”i dinleyicilerle buluşturan Umut Kamalıoğlu… Kamalıoğlu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bu Ben Değilim’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

 -Teklim yayınlanana kadar uzun süredir çeşitli gruplar ve müzisyenlerle başta Ankara ve Antalya olmak üzere birçok ilde keyboardist olarak yer aldım. Hala da devam ediyorum. Bir yandan da kendi şarkılarımı yazıyorum. Konservatuvar ve sonrasında müzik öğretmenliği okudum ve bana teoride de pratikte de çok yararı oldu. Aynı zamanda bir hayli güzel müzik insanını tanımamı sağladı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Bu Ben Değilim’in oluşum süreci nasıl gelişti?

-Birkaç senedir yazıyorum, besteliyorum ama bir türlü yayınlamaya motive olamıyordum. Egemen ve fikrine değer verdiğimiz dostlarım sayesinde biraz daha hızlandı süreç. Şarkıların genelde oluşum süreci aynı belli bir hikaye canladığında kafamda herhangi bir yerde yazıya ve melodiye dönüşebiliyor. Sonrasında da Egemen’in stüdyosunda kaydettik Bu Ben Değilim’i…

Düzenlemenizi üstlenen Egemen Sezen ile yollarınız nasıl kesişti?

-Egemen benim Uludağ Üniversitesi Konservatuvarı’ndan ortaokul arkadaşım. Uzun süre ayrı şehirlerdeydik ama 2 sene önce Antalya’da buluşmuş olduk tesadüfen. Çok iyi bir trompetçi. Ben şarkının trompetleri için gitmiştim ama çok güzel fikirlerle şarkıyı tekrar düzenleyip onun stüdyosunda kaydettik. 

Bu Ben Değilim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gayet keyifli dönüşler alıyorum. Şimdilik her şey güzel.

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Bu bağlamda bu durum size özgür bir alan sağlıyor mu? 

-Kesinlikle sağlıyordur diye tahmin ediyorum. Hep öyle gözlemledim çünkü. Çok beğendiğim isimler genelde bağımsız grup veya müzisyenler. Ama benim hikayeme benim gibi sahip çıkacak özgürlükçü bir firmayla çalışmayı da çok isterim ileride.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Üzerine çok düşündüğüm bir konu değil ama dürüst, samimi diyebiliriz. Konular değişse de şimdilik her şey kendi bakış açımdan çıkan şeyler!

Bu Ben Değilim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, yeni şarkılar yolda!

Umut Kamalıoğlu’na bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bu Ben Değilim”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.