Röportajlar

İlk teklisi “Gitme”yi dinleyicilerle buluşturan Merve Gülsüm ile bir röportaj…

Merve Gülsüm… Farklı bir meslek kolunda, İngiliizce Öğretmenliği alanında ilerlese de, içindeki müzik tutkusuyla kendi şarkılarını yapan Gülsüm, katıldığı Majör Stüdyo’nun yarışmasında bir derece alamadıysa da, Majör Stüdyo’nun ona olan ilgisi ve desteğiyle kendi eseri ilk teklisi “Gitme”yi Alptekin Yapım etiketiyle geçtiğimiz günlerde dinleyicilerle buluşturdu. Gülsüm ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gitme’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Gitme aslında sadece dinleyiciyle buluşan ilk şarkım, öncesinde not defterime, telefonumun ses kayıt bölümüne onlarca şarkı sığdırdım. Yazmaktan, şarkı söylemekten 11 yaşımdan beri hiç vazgeçmedim. Bu süreçte çeşitli amatör müzik gruplarında vokallik yaptım, minik konserler verdim. Her biri çok keyifliydi elbet fakat en keyiflisi kendime ait olan şarkıları seslendirip paylaşmak…

Majör Stüdyo’nun yarışmasına katılmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda İstanbul’un oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda prodüksiyonunuzu üstlenen Alptekin Yapım ve düzenlemenizi üstlenen Ozan Gülek ile yollarınız nasıl kesişti?

-Birçok insan gibi, hayatımla ilgili tüm planlarımın, hayallerimin, pandemi sebebiyle ertelendiği veya iptal olduğu bir dönemdeydi Majör Stüdyo ile tanışmam. Aslında en başından beri her şey Cenk Alptekin sayesinde oldu. Yarışmaya katılmam için belki de aylar boyunca bana yarışmayı hatırlattı, beni motive etti, en sonunda da hayallerime dokundu ve gerçeğe dönüştürdü. “Gitme”, Ozan Gülek’in elinden çıkan muhteşem bir aranje ile adeta can buldu kendine. Majör Stüdyo yapımı olan klibi ve şarkının tüm parçaları ile de tam hayal ettiğim gibi oldu. Hep söylüyorum, iyi ki böyle eşsiz bir ekiple çalışıyorum. Cenk Alptekin, Ozan Gülek, birlikte çalıştıkları, dostları ve tanıdıkları herkes, benim müzik hayatımdaki en güzel “iyi ki”lerim!

Gitme ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Arkadaşlarımdan, ailemden, tanıyıp tanımadığım bir çok kişiden inanılmaz güzel yorumlar aldım şarkıyla ilgili. Bunun yanı sıra birçok kıymetli ünlü ismin de şarkı ve klip ile ilgili beğenilerini kazandım. Sosyal medya hesaplarında destek veren, parçamı paylaşan onlarca belki de yüzlerce insanı gördüğümde duygularım tarifsizdi. 

Bununla birlikte YouTube sayfanızda da yorumlarınızı dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Sizce YouTube yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-YouTube kanalımı ilk açtığımda düşündüğüm şey, sevdiğim şarkıları sevdiğim şekilde yorumlayarak sesimi duyurmaktı. Güzel yorumlar ve dönüşler almama rağmen maalesef ki pek vakit ayıramadım ve düzenli olarak videolar yükleyemedim kanalıma. Şimdi ise daha profesyonel çalışmalar paylaşıp kendimi daha çok ve etkili bir şekilde duyuracağım.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Yazdığım her satır, yarattığım her melodi aslında kendi kendime kaldığımda yaşadığım duyguların kırıntıları. Benim müziğim, bazen uykumun kaçtığı gecelerim, üzüntülerim, sevmelerim, sevilmelerim, bazen ise en derin mutluluklarım… Tıpkı hayat gibi tüm zıtlıklar içinde saklı. Belki de dinleyen birçok insanın kendi hayatlarında, kalplerinde aşina olduğu hisler bunlar.

Gitme’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki.. Gelecekte nerede, nasıl ve ne durumda olurum bilmem fakat nefes aldığım sürece duygularımı müzikle buluşturmaktan vazgeçmeyeceğimi çok iyi biliyorum, ve yazdığım tüm şarkıları paylaşmaya, sesimi duyurmaya devam edeceğim!

Merve Gülsüm’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gitme”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.