Röportajlar

Bağımsız Sahne #65 : İlk teklisi “Nerdesin”i dinleyicilerle buluşturan ikili Evin İçinde ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin altmış beşinci konuğu, müziğin eğitiminden gelen ve uzun zamandır birlikte alternatif tınılı müzik yapan iki müzisyen arkadaş; Açelya Sakarya ve Hüseyin Balcı’dan oluşan ve sözleri Sakarya, müziği Balcı ve düzenlemesi Sakarya & Balcı ortak çalışması olan ilk teklisi “Nerdesin”i dinleyicilerle buluşturan ikili Evin İçinde… Evin İçinde ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve yeni çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ikinizin bireysel müzik yolculuğu nasıl başladı? 

Açelya Sakarya: Şarkıcı olmak ve müzik ile ilgilenmek kendimi bildim bileli planlarımın ve hayallerimin arasındaydı. Üniversitede bu hayalimi gerçekleştirme şansına bir adım daha yaklaştım ve Müzik Bilimleri (Ses Teknolojileri) okumaya başladım. Müziğin her türlü şekli ve alanında ilgili olduğum üniversite hayatımda şarkıcılık hepsinden daha ön planda ve keyif veren şekilde meraklarımın arasında ilerlemeye başladı. Birçok grupta şarkıcılık yapmaya başladım. Aslında hayatıma müziği nasıl dahil edebileceğim noktasında deneyimler kazanmama yardımcı olan üniversite hayatım, yapmak istediklerimin de şekillendiği eğlenceli bir deneyim alanı sundu. 

Hüseyin Balcı: Müzik merakım ortaokul yıllarında gitar çalarak başladı. Daha sonrasında kayıt teknolojileri ile ilgilenmeye başladım. Yüksek lisansta Müzik Bilimleri ile akademik alanda; icracı, tonmaister, backline çalışanı olarak da sahnede bulundum.

İkinizin yolları nasıl kesişti ve Evin İçinde’nin oluşum süreci nasıl gelişti?

Açelya Sakarya: Hüseyin ile birlikte ilk karşılaşmamız seneler önce Marmaris Turunç’ta gerçekleşti. Ben o sıralar başka bir grup ile müzik yapıyordum. Şarkı söylediğim grupta enstrümanistin rahatsızlanması sonucu Hüseyin onun yerine geçti. Biz o dönemden bu yana hiç ayrılmadan farklı müzik grupları ile çalışmalara devam ettik. Evin İçinde benim hep hayalimde olan ve sürekli hayatıma dahil etmeye çalıştığım bir isim olmuştur. Hüseyin ile ürettiğimiz ve keyif aldığımız şarkıları oluşturmaya başladığımız evrenin bir bölümü pandemi sürecinde oldu. Hepimizin yaşamları değişti bu bir gerçek. Biz bu değişime iyi karşılık geleceğini düşündüğümüz bu ismi grubumuza koymaya karar verdik. Bunun sonucunda Evin İçinde projesinin bizdeki anlamı günden güne büyüdü ve serpildi. 

Hüseyin Balcı: Tanıştığımız 2014 yılından beri bestelediğimiz ve bazılarını farklı projelerde canlı performe de ettiğimiz şarkılardan Nerdesin’i 2021 yılında yayınladık. Uzun bir hazırlık sürecine sahip ve içimize fazlasıyla sinen şarkıları barındıran Evin İçinde, kendi oyunlarımızı yarattığımız bir konfor alanı tanımıdır. Kavramsal olarak “Ev” güvende ve huzurlu hissettiğimiz yerdir.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Nerdesin”in oluşum süreci nasıl gelişti?

Açelya Sakarya: Teknoloji ve insanların müzik tüketim, üretim anlayışları zamanla değişti ve değişmeye devam ediyor. Artık evlerimizden hiç çıkmadan istediğimiz şarkıya ulaşabilir, istediğimiz şarkıyı ve soundları üretebilir hale geldik. Bu hızlanma ve kolay elde edebilme dönemi bize bir tekli yayınlama şeklinde yansıdı. Nerdesin’in oluşum süreci, yaşanılmış bir hikâyenin müzikle beden bulmasıyla başladı. Sözler çok güçlü ve müzik onu dengelercesine bir cevap niteliğinde akıp gitti. Üretim aşamasında bazen bu hikâyenin hiç bitmeyeceğinden korktuğumuz zamanlar oldu. Hüseyin ile birlikte bu tip devinimler yaşamak bu şarkıda beni çok fazla heyecanlandırdı.

Hüseyin Balcı: Elimizdeki şarkıları albüm olarak değil de, öncelikli olarak tekliler olarak yayınlamak sektörel anlayışın sonucunda alınmış bir karardır. Birkaç tekli yayınladıktan sonra belki albüm de düşünebiliriz. Nerdesin; sözleri, klip senaryosu, ana vokal ve gitarının yanı sıra tersten oynatılmış (reversed) vokal ve gitarlarıyla bir döngüyü temsil ediyor. Günümüzde müzik tarzlarını belirleyen Spotify gibi dijital mecralardaki çalma listelerinde bu sound “dark pop, darkwave” gibi “dark” ön eki alan isimlerle tanımlanıyor ki biz de “dark pop” tanımını kullanıyoruz. René Magritte’ın “İmgelerin İhaneti” tablosundaki çelişki gibi, şarkı oldukça karanlık bir havada fakat kesinlikle karamsar değil, döngüyü kırıp özgürleşen bir ruh halini yansıtıyor. 

Nerdesin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

Açelya Sakarya: İnsanlar daha çok beğenilerini dile getiriyorlar. Karanlık ve puslu bir havası olması ve şarkıyı yazın çıkartmamız onlar için bazı zamanlar zıtlık oluştursa da içinde bulunduğumuz ve yaşadığımız bu dönem şartlarını düşününce şarkının yaz kış fark etmeden onlara iyi geldiğini duyduğum zamanlar da oluyor.

Hüseyin Balcı: Dinleyenlerin çoğunun yorumu çok farklı bir sound olduğu ki bu beni mutlu etmeye yetiyor. Sanat doğru, iyi, güzel gibi kavramlarla tanımlanmak zorunda değil fakat farklı olması önemsenmesi gereken bir özellik.

Ayrıca klibinizi yöneten Murat Özdil ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

Açelya Sakarya: Murat ile üniversite arkadaşım Gökhan (PislickKedi) sayesinde tanışma fırsatı buldum. Ama daha öncesinde işlerini Hüseyin ile birlikte izleme şansımız olmuştu. Klibin oluşumu aklımızdaki senaryoyu klip ekibi ile paylaşmaya başladığımızda şekillendi. Klibin benim için müzik üretmekten daha zor bir iş olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. İnsanlar beğenilerini dile getiriyor ve keyifle izlediklerini söylüyorlar.

Bununla birlikte prodüksiyonunuzu (Sesoda Records adıyla) ve düzenlemenizi kendiniz üstleniyorsunuz. Bu durum size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu? 

Açelya Sakarya: Sağlamasını umuyoruz. Bir yandan da kaygılı bir alan evet özgürüz ama oluşturduğumuz şarkılarımız evimizin içinde sadece bizimle kalırsa ulaşmak istediğimiz özgürlük bizim için fazla bir şey ifade etmeyecek.

Hüseyin Balcı: Yıllarca grup içerisindeki 3. kişilerin dahi hedeflerimize ulaşmakta bize engel olduğunu deneyimleyince, bu özgürlük ihtiyaç duyduğumuz zorunluluktu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Açelya Sakarya: Pasif agresif! (gülüyor) Trip hop, dark pop gibi türlere atıfta bulunduğumuz elektronik alt yapıların hakim olduğu bunu yanı sıra akustik enstrümanları da  kullandığımız bana iyi gelen bir müzik.

Hüseyin Sakarya: Kişisel olarak bozuk ve karanlık sesleri progresif bir formda sunmayı seviyorum fakat müzik zamanla anlamını pekiştirerek kendi tanımlarını yaratacaktır.

Nerdesin’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Açelya Sakarya: Evet hazırda çalışmalarımız var. Onlar da Nerdesin kadar beni heyecanlandıran şarkılar ve sıralarını bekliyorlar.

Hüseyin Balcı: Nerdesin, Evin İçinde’nin insanlarla tanışması için bir başlangıçtı, tabii ki devamı da gelecek.

Evin İçinde’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Nerdesin”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.