Röportajlar

Bağımsız Sahne #76: İlk teklisi “Suret”i dinleyicilerle buluşturan Alege ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yetmiş beşinci konuğu, içindeki müzik tutkusunu taze tutarak şarkılarını yapmaya başlayan ve geçtiğimiz günlerde Afro-Trap tınılı kendi eseri ilk teklisi “Suret”i dinleyicilerle buluşturan Alege… Alege (Hazal Çiftçi) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Suret’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Çok eskilere gidersek hatırladığım kadarıyla, ilkokul zamanlarında evimizde bir org vardı. Notaları üzerine yazarak bir şeyler çalmaya çalışıyordum, müzikle sanırım ilk o zaman tanıştım. Sonrasında lise zamanında arkadaşlarımla stüdyoya girerek vokal deneyimim olmuştu ve bir dinleyici olarak kalmıştım… 4 yıl öncesinde DJ Controller almaya karar verdim, bir süre bununla ilgilenip vokal kısmının beni daha çok tatmin ettiğini düşünerek şarkı sözü yazmaya başladım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Suret’in oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Berat Pala ile yollarınız nasıl kesişti?

-Dinleyici olmaktan ziyade bir şeyler üretmek istedim hatta çok şey ve dinleyicilere o duyguyu bir şekilde aktarmam gerekiyordu. ilk adım olarak bir tekli yayınlamaya karar verdim… “Suret” benim yaz aylarında yazdığım bir şarkı. Geçmiş yaşantımı, gerçeklerle beraber biraz da hayal dünyamı içine kattım. Berat Pala ile sosyal medya üzerinden tanıştık. Müzik ve müziğin içerisindeki çevre ile ilgili kendisinden fazlasıyla bilgi edindim. Prodüktörlerle çok sorun yaşadım ve istediğim şeyler tam anlamıyla ortaya çıkmadı. Berat beni destekleyen, her daim yanımda olan ve bu şarkıda emeği en çok geçen isim. Minnettarım kısacası iyi ki tanıdım!

Suret ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Suret ile ilgili çok olumlu mesajlar aldım hala almaya devam ediyorum, özellikle beni şaşırtan kısmı düet yapmak isteyen insanların çok olmasıydı. Bu kadarını beklemiyordum açıkçası! 

Suret’in klibinin oluşumu nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klibimi arkadaşlarımdan biri yönetti, fazlasıyla güzel geri dönüşler aldım. 

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmanın sizce bir müzik firması aracılığıyla buluşturmak arasındaki fark nedir? Artıları, eksileri nelerdir?

-Şarkı yeni olduğu için henüz deneyimleyemedim bu kısmı…

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğim, yaşanılan tecrübelerin vücut bulmuş hali diyebilirim. Suret de sözleriyle durduran, müziği ile hareketlendiren bir şarkıydı. 

Suret’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Kesinlikle. Arayı çok açmayacağım. Gerçekten hissedenler için, iz bırakacağını düşündüğüm çalışmalarımla en yakın zamanda tekrar görüşmek dileğiyle!

Alege’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Suret”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.