Röportajlar

Bağımsız Sahne #86: İlk teklisi “Sonsuz Gibi Gel”i dinleyicilerle buluşturan Gizem Ekiz ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin seksen altıncı konuğu, müziğin eğitiminden gelerek zaman içinde hem sahne deneyimleri hem de besteciliğiyle kendisini tamamlayan, sonunda bestelerini de paylaşmak adına Alternatif Pop tınılı ilk teklisi “Sonsuz Gibi Gel”i dinleyicilerle buluşturan Gizem Ekiz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Sonsuz Gibi Gel’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Çocukluğumdan beri hep müziğin içindeydim. Solist olarak ilk sahne deneyimim ortaokulda okul orkestrasındaydı. Sonrasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Müzikal bölümüne girdim ve hayatımın yönü tamamen değişmiş oldu. Yıllarca korist-vokalist-solist olarak sahne aldıktan sonra kariyerime solist olarak devam ettim ve bestelerim için çalışmalara başladım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Sonsuz Gibi Gel”in oluşum süreci nasıl gelişti?

-Aslında lise yıllarında bestelerimi yaparken hep bu şarkıları sahnede seyirciyle söylediğimi hayal ederdim. Hep erteledim hayallerimi. Sonrasında eşim Ali Kaan’ın ve müzikal çevremin desteği ve ısrarıyla bestelerimi artık dinleyicisiyle buluşturmaya karar verdim. Bu şekilde ilk teklim “Sonsuz Gibi Gel” in çalışmalarına başladık.

Düzenlemenizi aynı zamanda eşiniz olan Ali Kaan Uysal üstlendi. Eşinizle çalışmak, size müziğiniz hakkında alacağınız ortak kararlarda özgür bir alan sağlıyor mu?

-Konservatuvarda tanıştık onunla. Aslında kendisi perküsyoncu ve aynı zamanda film müzikleri yapıyor. Benimle birlikte pop dünyasına da giriş yapmış oldu! Süreçte birlikte çalışırken tabii ki farklı fikirlerimiz de oldu. Eş olmanın getirdiği rahatlık genel anlamda bazen zorlayıcı olabiliyor. İki farklı insanız sonuçta. Ancak şarkıyı düzenlerken genelde çoğu şeyi ona bıraktım çünkü onun müzik bilgisine çok güveniyorum. Bu şekilde de sonuç gayet istediğimiz gibi çıktı.

Sonsuz Gibi Gel ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok olumlu geri dönüşler alıyorum. Dinleyenler hem şarkıyla hem de kliple ilgili çok güzel yorumlar yapıyorlar.

Klibi yöneten Cem Bilgiç ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Cem ile bir arkadaşım aracılığıyla tanıştık. İyi ki de tanışmışız. Hem şarkıyı hem beni çok iyi anladı ve bunu klibe yansıttı. Çok güzel ve kaliteli bir iş çıktı ortaya. İzleyenlerde merak uyandıran, biraz gizemli bir klip oldu. 

6)Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmak size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-İlk şarkımı bağımsız çıkarmak istedim çünkü bu uzun bir yol ve bu yolda önümü biraz görmek istiyorum. Bu da bana özgür bir alan yaratıyor. Sonrasında zaman ne gösterir bakacağız.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben realist biriyim ve aynı zamanda da biraz romantik bir yapım var. Bunu müziğime de yansıtıyorum sanırım. O da biraz romantik ve biraz gerçek.

Öte yandan YouTube kanalınızda çeşitli şarkıları yorumlayıp paylaşmaya nasıl karar verdiniz ve bu yorumlarınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ben gezmeyi çok seven biriyim. Hatta hayatta iki tutkum var, biri müzik diğeri de gezmek. Gezerken Ali Kaan ile kaydettiğimiz coverlara klip çekmeye karar verdik. Sonrasında çektiklerimi YouTube kanalıma koymaya başladım. Çok güzel geri dönüşler aldım. Önümüzdeki süreçte de tekli çalışmalarımın yanı sıra cover çalışmalarıma da devam edeceğim.

Sonsuz Gibi Gel’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Bir sonraki teklim için çalışmalara başlayacağım.

Gizem Ekiz’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sonsuz Gibi Gel”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.