Röportajlar

Yeni teklisi “YEMİŞSİN KAFAYI”yı dinleyicilerle buluşturan Venn ile bir röportaj…

Venn… Çocuk yaştan beri müzik tutkusuyla kendi şarkılarını yapan; 256 olarak da bilinen Neopolis ailesinin bir üyesi olarak Trap ve Rock tınılı teklileriyle müziğe merhaba diyen Venn, bu alanda dinleyicilerin kısa sürede beğenisini kazanmaya başladı. En son Neopolis etiketli yeni teklisi “YEMİŞSİN KAFAYI”yı dinleyicilerle buluşturan Venn ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Son Kez’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Çocukluğumdan beri şarkı söylemeyi çok seviyorum. O zamanlar kendi kendime besteler yapar mırıldanırdım, sürekli aynanın karşısına geçer kendimi sahnede hayal ederdim. Bu hayalin peşine düşmem lise sürecimde bir kırılma noktası yaşamamla oldu. Çünkü sıradan bir hayat yaşamak istemiyordum bir hayalim vardı ve insanların hayatına dokunmak, paylaştığı duygularda yanlarında olmak ve bu zorlu hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığını kanıtlamak istiyordum. Harçlıklarımı birer birer biriktirip bir gitar aldım kendime, daha sonra evde her sabah kendi başıma çalışarak gitar çalmayı öğrendim, kendi bestelerimi yapmaya başladım. O zamanlar genellikle Rock ağırlıklı bestelerim vardı, yakın arkadaşlarımla bestelerimi paylaşıyordum.  Olumlu geri dönüşleriyle ve kendi kendime bunu yaparken çok mutlu olduğumu fark ettim. Hayalimi gerçekleştireceğime dair bir söz verdim. İçimdeki inanç bir şeylerin kesinlikle değişeceğini bana hissettirmişti. Daha sonra tesadüfen Stabil ve Neopolis ekibiyle tanıştım ve Neva’nın teklifi üzerine bir çalışma yapmaya karar verdik. Bu şekilde Neopolis kadrosuna dahil oldum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Son Kez”in oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonu üstlenen Neva ve yapımı üstlenen Neopolis ile yollarınız nasıl kesişti? Son Kez ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir tekli yayınlamak, hep içimdeki en büyük istekti. Her şey tanışmamızla birlikte çok hızlı gelişti. Bir sanatçıydım ama eksik bir şeyler vardı elbette, o da aşktı. Bu konu için bir cümlem vardı, “Son kez seveceğim.” demiştim. Bu cümlenin kurulması üzerine duygularımı yansıtmam gerekiyordu, o yüzden hislerimi bu şarkıyla sonsuza kadar dinlenebilir kıldım. Neopolis’ten bahsedecek olursak, en başında kurucumuz Stabil’den başlamam gerekir. Neopolis oluşumu, Stabil’in genç yetenekleri toplayıp kendi çektiği sıkıntıları çekmemeleri için kurduğu bir şirket. Hepimize ayrı bir önem ve ilgiyle yaklaşıyor bu sebeple bir şirketten önce aile olduğumuzu kesinlikle söylemek isterim. Birlikte gelişiyoruz, büyüyoruz. Ekibimdeki herkes çok değerli sanatçılar, bu sebeple Neopolis ekibinin kesinlikle başarılı olacağını söyleyebilirim. Son Kez’in benim için anlamı çok büyük. Şarkımın ilk çıktığı gün gelen olumlu dönüşleri insanların bana yazdıkları güzel mesajları okurken mutluluktan ağlamıştım. Doğru yolda olduğuma emindim. Hatta bir çiftin bu artık bizim şarkımız diyerek attığı bir mesaj vardı hala aklımda. Benim için müzik buydu, aynı hislerde buluşmaktı. O sebeple benim için en anlamlı şarkılarımdan biri olarak kalacak.

İkinci tekliniz Neva prodüksiyonu “Oyalama”nın oluşum süreci nasıl gelişti?  “Oyalama” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Oyalama’nın oluşumu da “Son Kez” kadar önemli bir anıya sahip. Pozitif hissettiren bir yaz şarkısı yapmalıydım. Bunun üzerinde uzun süre düşündük ve bir gece ansızın “Oyalama” ortaya çıktı, bu anıları ölümsüzleştirmek benim için çok anlamlı. Geri dönüşler ise yine çok olumluydu ve yavaş yavaş sesimi duyurmayı başardığımı, geliştiğimi ve sevildiğimi hissettim.

En son Neva & Umut prodüksiyonu “YEMİŞSİN KAFAYI”yı dinleyicilerle buluşturdunuz. Umut ile yollarınız nasıl kesişti? YEMİŞSİN KAFAYI’nın oluşumu nasıl gelişti?

-Umut ile yollarımız Neopolis’in ekibinde olması sebebiyle en başında kesişmişti. Neva ile Umut’un ortak prodüksiyon sürecine geçmesiyle “Namaste” oluştu. Yeni şarkımın farklı olmasını istiyordum. “Rock ve Trap’i nasıl birleştirebiliriz?” diye düşündük. Bu şarkıda anlatacaklarım sert duygulardı. “YEMİŞSİN KAFAYI” benim için ayrı bir öneme sahip. Her şarkımın bir hikayesi olduğu gibi bunun da bir anısı var. Bu şarkıyı yazdığım dönemde bir kırılma noktası daha yaşadım. Sebebi kişisel hayatımda yaşadığım bir hayal kırıklığıydı, hayalimin bir delilikten ibaret olduğunu düşünen insanlardı, bunun öyle olmadığını bir şekilde kanıtlamalıydım. Bu şarkının ana konusunda olduğu gibi umrumda olmadığını, artık her şeyin farkında olduğumu ve kör olmadığımı anlattım. Maskelerin altına gizlenen yalanların artık farkındaydım, gözümü açtım, yazmaya başladım. Benim için hiçbir şeyin imkansız olmadığını, her duyguyla bir şarkı yapabileceğimi kendime kanıtlamış oldum. 

YEMİŞSİN KAFAYI ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“YEMİŞSİN KAFAYI” çıkalı bir ay oluyor. Geri dönüşler ise çok farklı bir çalışma olduğu yönünde. Bir sanatçı olarak da istediğim tamamen buydu. Farklı olmak, sıradan olmamak. Kuşak olarak farklılıkları artık daha çok kabulleniyoruz. Böyle bir dönemde olduğum için şanslıyım, farkımı yansıtmaya sonraki çalışmalarımda devam edeceğim. Alışılmışın tamamen dışında olduğuma inanıyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müzik sürecimde amacım dinleyicilerime yaşadığım hissiyatı verebilmek. Venn; yani mahlasımdan örnek vereceğim, matematikte Venn diyagramı vardır. Bu şemanın tam ortasında, tüm kümelerin birleşimi, yani ortak noktalar buluşur. Dinleyicimle bulunmak istediğim nokta tam olarak bu. Müzik anlayışım, güzel parçaların birleşip mükemmeli yaratması yönünde. Tanımlama kısmına gelirsek, müzik evrenseldir. Opera, Rock, Hip-hop, Pop her tarz müziği dinliyorum ayırt etmeden, bu sebeple evrensel olup her tarzda bir iz bırakmak istiyorum. 

YEMİŞSİN KAFAYI’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şu an yaz için büyük bir çalışma içerisindeyim, müzik kariyerime odaklanıp çalışmalarıma devam ediyorum. Yaz için bir EP yayınlayacağım. Bunun dışında, Umut ve Neva’yla bir feat çalışmamız var, bunun haberini verebilirim. Bu çalışma sürecimin yanında sürprizler tabii ki olacak.

Venn’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “YEMİŞSİN KAFAYI”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.