Röportajlar

Başarılı sanatçı Oğuz Sırmalı ile röportaj…

İlk solo albümü ‘Yağmur Kokusu’nu Ağustos ayının son günlerinde Ada Müzik etiketiyle dinleyiciyle buluşturarak kendi alanında yılın en başarılı albümlerinden birine imza atan başarılı sanatçı Oğuz Sırmalı ile, ‘Yağmur Kokusu’nu, havacılık merakını ve müzik yolculuğunu konuştuk.

Öncelikle Sırmalı grubu döneminden ilk albüme kadar olan süreçte neler yaptınız ve Sırmalı döneminde Ada Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Elbette önce tek başıma nasıl çalışabileceğimi görebilmem gerekiyordu. Bu noktada sevgili dostum Bijen Rahimi ile birlikte ‘Gökyüzü Olsam’ adlı bestemin kayıtlarını tamamladık ve bu parçanın klibini Türk Yıldızları ile çektim. Sonrasında tek başıma yürümenin grupla yürümekten daha kolay olduğunu net bir şekilde gördüm. Artık dilediğim gibi çalışmalar yapabiliyor ve bunları hayallerimle birleştirebiliyorum. Nitekim ilk solo albümüm Yağmur Kokusu’nu oluştururken kendimi ve hayallerimi anlattım. Ada Müzik ile buluşmamız da benim operada sanatçı olan çok sevdiğim büyüğüm Seza Kırgız Akay vesilesi ile oldu. Kendisi daha önce Ada Müzik ile albüm yapmıştı ve beni de Bülent Forta ile o tanıştırdı.

Gizem Berk ile olan düet fikri nasıl oluştu?

-Gizem’i Ada Müzik ile yaptığı albüm sonrasında tanıdım. Bir çok ortak noktamız vardı : İkimiz de Ankaralıydık, Ada Müzik‘in sanatçısıydık ve müziklerimiz birbirine yakındı. İlk tanışmamızda kendisine düet yapmak istediğimi söyledim, hemen kabul etti ve çalışmalara başladık.

İlk albümün oluşum süreci nasıl gelişti?

-Önce elbette besteleri oluşturdum ve bunların aranje edilmesi için müzik bilgisine güvendiğim kişilere ulaştım. Onlarla birlikte bestelerin son şekline getirdik; ki bu süreç yaklaşık 1 yıl sürdü diyebilirim. Ardından mix ve mastering aşaması geldi. Bunlarla eş zamanlı olarak albümün kapak tasarımı ve fotoğraf çalışmalarını tamamladık. Dediğim gibi hepsi istediğim gibi gelişti. Dolayısı ile beni anlatan bir albüm olduğunu söyleyebilirim. Yağmur dindiğinde havadaki kokunun tarifi zordur. Adına toprak denen ama hiçbir kokuya da benzemeyen bu doğal kokuyu içinize çekip hiç bırakmamak istersiniz. İçinizde aşk, mutluluk, yalnızlık, hüzün, sevinç, burukluk, huzur, özlem vb. gibi bir sürü karışık duygunun belirmesini sağlayan eşsiz kokudur. Bende bu albümü hazırlarken içimde bütün bu duyguları çok yoğun olarak hissettiğim için albümüme bu ismi verdim. Yıllardır biriktirdiğim duyguları bu ilk solo albümümde dilediğimce ve özgürce birleştirmeye çalıştım. O nedenle albümümü dinlerken bütün o notalar ve sözler içinde beni ben yapan tüm duyguları görebilirsiniz. ‘Uyku Yok Bu Gece’ de aslında yeni doğmuş bebeğine uykusuz gecelerde süt içirmeye çalışan halimi, ‘Özlüyorum’ da ayrılıklarımı, ‘Üzgünüm’ de hatalarımı, ‘Ruhunu Keşfet’ de hayata bakış açımı, ‘Tuna’da ‘biz’ i, ‘Seninle Yaşamak’  ve ‘Gökyüzü Olsam’ da tutkularımı, ‘Öyle Yaktın Ki Beni’ de pişmanlıklarımı, ‘Serenat’ da sevgimin sınırlarını, ‘Özlenmeyen Yürekte Aşk’ da ise aşkı ne derecede yaşadığımı… Kısaca ben, bu ana kadar ki kendimi anlatmaya çalıştım bu albümde… Dolayısı ile belirli bir yaş grubundan ziyade bir çok insan kendine yakın hissedebilir albümü diye düşünüyorum.

 

Bijen Rahimi ile yollarınız nasıl kesişti?

Bijen Ankara’da zaten oldukça tanınan bir gitaristti. Kendisi ile bir arkadaş ortamında tanıştık ve ilk andan itibaren çok iyi anlaştık. Gitaristliğinin yanı sıra bir müzisyen olarak da oldukça yetenekli olan Bijen ile birlikte çalışmaya karar verdik. Sırmalı‘nın ilk albümünü stüdyosunda kaydetmiştik ama benim solo albümümde kendisi besteci ve aranjör olarak da yer aldı.

Havacılığa olan merakınız ne zaman başladı? Bu bağlamda Gökyüzü Olsam klibi ile ilgili havacılardan nasıl geri dönüşler aldınız? Bu tarz çalışmalara devam etmeyi düşünüyor musunuz?

-Ben Türk Yıldızları‘nı izlediğim günden beni kendilerine hayrandım zaten. Dolayısı ile havacılığa ilgim lise zamanlarında onlarla bir gösteri sonrasında tanışınca başladı. Daha önce yine çok sevdiğim denizaltılarla klip yaptıktan sonra bunu da başarabileceğimi düşünerek işe koyuldum.  Ve imkanlarım dahilinde elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Açıkcası olumsuz bir görüş henüz görmedim, hem parça hemde klip beğenildi diye düşünüyorum. Bu klipten 2 yıl sonra sivil yolcu uçakları ile (Airbus a230/a330) ‘Seninle Yaşamak’ klibini yaptım.  O da fena gitmiyor.

Albüm ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Albüm satış rakamları olarak ilk albümü 6 ayda ikiye katladı. Ayrıca içinden şimdiden 4 klip yayınlandı; ki en az 3 tane daha klip yapmayı düşünüyorum. Bunlar da albümün satışlarını ve dinlenmelerini arttıracaktır diye düşünüyorum. Dolayısı ile sanırım geri dönüşleri dinlenme ve satılma rakamlarına göre değerlendirmek gerekir sanırım.

Günümüzde CD olarak yayınlanan albüm sayısı azalırken ve birçok albüm CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde albümünüz önce CD olarak dinleyiciyle buluştu. Ki Ada Müzik’in bu konudaki politikasını (CD olarak yayınlandıktan 1 hafta sonra dijital platformlara ekleme)nasıl değerlendiriyorsunuz? Siz bir dinleyici olarak müziği genellikle hangi kanaldan dinliyorsunuz? (CD, Dijital Platform vs.)

-Öncelikle Ada Müzik yayınlayacağı albümün tanıtım sürecinde nasıl bir yol izleneceğini sanatçısıyla birlikte belirler. Her albüm aynı şekilde tanıtılmaz. Örneğin ben bu albümde, albümle aynı anda yayınlanacak olan ‘Uyku Yok Bu Gece’ klibimin yayınlanmasının ertesi günü albümün CD’sinin raflarda olmasını ve dijitalde yayınlanmasını istemiştim. Ve onlar da bunu gerçekleştirdiler. Bu anlamda Ada Müzik ile son derece uyumlu çalışıyoruz ve dilerim çalışmaya da devam edeceğiz.

Sizce albüm CD olarak mı yoksa dijital platformlara eklenince mi daha çok duyuldu?

-Bu konuda net bir fikre sahip değilim ama albümler CD olarak eskisi kadar satmadığını düşünürsek dijitalin bir albümü daha çok tanıtması kuvvetle muhtemel. Ayrıca kliplerin de çok çok büyük etkisi var.

Çanakkale zaferinin 103. yılı için uçakta yaptığınız özel konser fikri nasıl oluştu?

-Uçakta şarkı söylemek istiyordum zaten 🙂 Aklıma bu fikir geldiğinde hemen OnurAir yetkililerine bu fikrimi söyledim onlarda hiç vakit kaybetmeden bunu yapalım dediler. Ve sonuçta bu ufak ama çok değerli konserim sosyal medyada çok büyük bir kitleye ulaştı.

Bu albümden sonra yapmayı düşündüğünüz projeler var mı?

– Olmaz mı? Bende fikir ve proje çok, katlanarak artıyor hem de. Ama bu konuda tüyo veremeyeceğim 🙂

 Oğuz Sırmalı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ederim. ‘Yağmur Kokusu’ albümünü tüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda bulabilirsiniz.