Kitap

Bir Doğan’dan Bir Doğan’a; İrfan Değirmenci!

Doğanlar Arası Başarı

Türkiye’nin gündemine referandum oyunu açıklaması üzerine tarafsızlık ilkesini bozduğu gerekçesiyle Doğan Holding tarafından işine son verilen İrfan Değirmenci, işsiz kaldığından dolayı oluşan boş vakitlerinde yazmakta olduğu kitabı tamamladı ve hızla İnkılap Kitabevi‘ne teslim etti.

Özellikle havuz medyası olarak da isimlendirilen iktidara yakın bir medya ekibi yoğun propaganda yaparak tarafsızlık ilkesini yayımcılık seviyesinde ihlal ederken herhangi bir sorun öngörmeyen bir topluluk “muhalif” fikrini dürüstçe dile getirdiği için işinden ihraç edilmesini doğal bir durum olarak karşılıyor.

İşin ilginç kısmı da burada başlıyor. Doğan Holding tarafından işine son verilen, kendi deyimiyle “Eski bir televizyoncu“nun kitabı kısa bir sürede 3. baskıya girdi. Ve kitap satış piyasasının %80’ini temsil eden Doğan Holding fikirleri yüzünden kovduğu Değirmenci’nin fikirlerini yazdığı kitabı Prefix, İdefix, D&R gibi platformlarda yer vermeye devam ediyor.

Çok satanlar listesinde basamakları birer birer tırmanan bu “kapıdan kovulup bacadan giren” yapıt Bir Uyuyup Bir Uyanalım gerçekçi ve yoğun bir ilgi gördü.

Zaman zaman haberlere konu olan anket çalışmaları vardır hani, “Aşağıdakilerden hangisinin komşunuz olmasını istemezsiniz?” diye sorulan… O anketlerde en çok işaretlenen şıkların hepsini düşünün şimdi. Kimden nefret ediliyorsa onları düşünün. Nefret suçlarının kurbanlarını düşünün. Önyargıyla yaklaşılanları düşünün. Ötekileştirilenleri düşünün. Dışlananları, kovulanları, ayrımcılığa ve haksızlığa uğrayanları düşünün. Haklıyken haksız konuma düşürülenleri, kapının önüne konulmak istenenleri düşünün…

Yeterince düşündüyseniz okumaya başlayabilirsiniz. Uykunuz geldiği anda, hiç çekinmeyin, kitabı bir kenara koyup gözlerinizi yumun. Bir uyuyup uyanalım, her şey daha güzel olacak, biliyorum…

İrfan Değirmenci / Eski bir televizyoncu ;)-

(Tanıtım Bülteninden)