Kitap

Kopyala, Yapıştır, Yayımla! Livaneli’nin Kitabı Kopyalandı!

Türk Edebiyatının büyük isimlerini say deseler her halükarda ilk sıralara yerleşecek bir isim olan, aynı zaman da türküleri ile de yıllarca bizleri mest etmiş, yaşamı boyunca kendini sanata adamış bir isim olan Zülfü Livaneli ‘Serenad’ kitabının ardından ‘Kardeşimin Hikayesi’ kitabını yazmıştı.

Açıkça belirtmek gerekirse Serenad’ı okuduktan sonra, ilerde yayınlanacak kitapların kesinlikle bunun üzerine çıkamayacağı düşüncesine kapılmıştım. Ancak Kardeşimin Hikayesi ile bu düşüncemle yüzleştim ve Livaneli ne kadar iyi olursa olsun her kitabında mutlaka üzerine bir şeyler koyduğunu ve devamlı yükselerek devam edeceğine inandırdı beni.

Geçtiğimiz günlerde Kariyer Kitap baskısı ile çıkan Nursen Karayanız’ın Kıyamet Çiçeği kitabının satır satır Kardeşimin Hikayesi kitabından kopyalandığı ve bazı cümle ve paragrafların da değiştirerek yayımlandığı iddia edildi.

Çalıntı olduğu iddia edilen kitabın tanıtımında;

“Adın Sızlıyor Yüreğimde şiir kitabı ve ‘Tuana’dan Mina’ya Kabuksuz Yara’ adlı romanıyla tanınan genç yaza Karayanız, ‘Kıyamet Çiçeği ‘ ile kendini ispatladı. Ordulu yazarın bu yeni kitabı  kapak tasarımından içerik editörlüğüne kadar tam bir profesyonel çalışma.”
Yazarın geçmişte başkalarının kitaplarını tekrar yayınladığı üzerine iddialar mevcut. Kardeşimin Hikayesi kitabının yayım haklarını elinde tutan Doğan Kitap yetkililerinin hukuki süreç başlattığı öğrenildi.
İlgili davanın takipçisi olup yargı sürecini izleyeceğiz.