Müzik

Birlikten kuvvet doğar : Pul – Pul + 6 Akustik Düet Albüm…

13 yılı geride bırakan Rock grubu Pul, bu süre içinde Onur Çelik ve Yasin Aydın sabit kalmak üzere kadro değişikliklerine uğradı ve hem EP hem de albüm çalışmaları ile dinleyicilerden ilgi görmeye devam etti. Pul, Arpej Yapım etiketiyle bu sefer farklı bir çalışmaya imza atarak hem daha önce yayınlanan hem de yeni olan 6 eseri, günümüzde bireysel çalışmaları ile de tanınmaya başlayan 6 kadın vokal ile akustik bir şekilde yorumladığı bir albüme imza attı : ‘Pul + 6 Akustik Düet Albüm’…

Jingle Park’ta kaydedilen albümün kayıt-mix ve mastering çalışması Aksel Belibağlı tarafından üstlenilmiş.

İlk eseri daha önce ‘Beyaz Gölgeler’ ve ’Sana Şarkılar Yazdım’ albümlerinde de dinlemiştik; şimdi ise yıl içinde Canozan ile olan düeti ‘Lavinia’ ile de daha çok kitleye ulaşan Ezgi Türkeli ile düet olarak yer alıyor : ‘Yeniden’. Türkeli’nin vokali ve Yasin Aydın’ın gitarıyla başlayan eserde Mustafa Aydoğdu’nun piyanosu da dahil oluyor ve Özkan Yılmaz’ın davulu ile dengeleniyor. Türkeli’nin kendine özgü tınısı, eseri güzel bir tını katıyor. Kemal Eren’in akustik bası da eseri tamamlıyor. Çift ses vokaller de başarılı. Ardından yine aynı albümlerde dinlediğimiz ‘Hayal’de ise en son Sofar’da dinlediğimiz ve yıl içinde ‘Eski Kayıtlar’ EP’sini dinleyicilerle buluşturan Şenceylik yer alıyor. Eren’in basının ön planda başladığı eserde Aydın’ın bası ve Yılmaz’ın davulu da esere dahil oluyor. Şenceylik’in vokali de bildiğimiz esere güzel bir renk katıyor. Perküsyon solo da eseri güçlendiriyor. Çift ses vokal de başarılı. İlk eserdeki gibi yine aynı soft yapı hakim.

Üçüncü eser ise ilk defa yayınlanan bir eser, ‘Olmuyor’ sahne performansları ile tanıdığımız Ahu Kavak’ın konuk olduğu eser, Kavak’ın vokalinin ön planda başladığı bir şekilde başlıyor. Gitarda bu sefer Aksel Belibağlı yer alıyor. Yılmaz’ın davulu ve Eren’in bası da eseri tamamlıyor. Kavak’ın ses tınısı eserin duygusunu destekliyor. Orta kısımda Belibağlı’nın gitar solosu başarılı. Ardından, ‘Sana Şarkılar Yazdım’ albümünde Ayşegül İnci düeti ile dinlediğimiz ‘Gitme’ geliyor; eserde bu sefer sahne performansları ile tanıdığımız Naz Cimilli yer alıyor, biraz daha yavaşlatılmış bir versiyon, Son-ki-üç-dört komutu, esere doğallık katarken ilk versiyondaki gibi piyano ön planda; piyanoda Aydoğdu yer alıyor. Yılmaz’ın davulu da Aydın’ın gitarıyla destekleniyor. Eren’in akustik bası da altyapıyı tamamlıyor. Cimilli de esere özellikle back vokallerdeki başarısıyla güzel bir tını katıyor. Biraz daha sakin bir versiyon, o nedenle ilk versiyonlardaki gitar soloları daha soft bir halde. 

Albüm, bir diğer yeni eser ‘Sonbahar’ ile devam ediyor ve esere yıl içinde Sofar performansını izlediğimiz Gece Tuna eşlik ediyor. Gece Tuna ve Ekin Karaman’ın kemanının ön planda başladığı eserde Yılmaz’ın davulu ve Aydoğdu’nun piyanosu da eseri güçlendiriyor. Albümün en tempolu eseri olan eserde Eren’in bası da eseri tamamlıyor. Tuna ile Aydın’ın uyumu başarılı. Son eser ise grubun ilk demosuna da isim olan ve sözünü ettiğimiz iki albümde de yer alan ‘Yanlış Hikaye’de yıl içinde Pul ile bir arada sahne de alan Melisa konuk oluyor. Aydın’ın eserle özdeşleşen gitar solosu ile başlayan eserde Yılmaz’ın davulu ve Eren’in bası da Aydoğdu’nun piyanosu ile dahil oluyor; Melisa’nın vokaliyle başlayan ilk kısma Aydın’ın vokali de ekleniyor. Pul ile özdeşleşen eseri bu albümde de akustik bir şekilde hem de bir düet ile dinlemek Pul takipçilerini de gülümsetecektir. Orta kısımda Aydoğdu’nun piyano solosu öne çıkıyor. Son kısımda Nesli Tekin’in viyolası ve Tayfun Fulürya’nın viyolonseli esere güzel bir renk katıyor. 

Birlikten kuvvet doğar sözünü hatırlatırcasına gelecekte başarılı çalışmalara imza atmaya devam edecekleri izlenimini uyandıran 6 vokalin Pul ile bir araya gelmesi, hem bildiğimiz Pul eserlerine kattıkları yeni ruh ile birlikte, hem Pul severlere hem de yeni keşfedeceklere başarılı bir akustik albüm sunuyor.