Müzik

Bulunamayan albümler yeniden dinleyicilerle buluşuyor!

Bilindiği üzere ülkemizde her geçen gün yeni bir albüm çıkıyor ancak yasal dijital müzik sektörünün olduğu dönemden beri çıkan albümler daha kolay bulunabilirken, zaten klasik olduğu için sürekli basımı yapılan klasik albümler dışında özellikle 1970’lerin, 1980’lerin albümlerinin çoğu ne yazık ki yasal olarak bulunamıyor.

Bu konuda çeşitli firmalar atılımlar yapsalar da genellikle kendi firmalarının kataloglarını değerlendiriyorlar. Başka firmaların kataloglarını da satın alan firmaların varlığı bir elin parmağını geçmiyor.

2017 itibariyle bu konuda çeşitli atılımlar yeniden kendini gösterdi, önce Dokuz Sekiz Müzik, şu an kapanmış olan bir dönemin önemli firması Sembol Plak‘ın bulunamayan albümlerini eklerken, diğer yandan hiç beklenmedik bir anda yeni bir kuruluş olan Trend Müzik, şu an kapalı olan firmaların, her ne kadar başarılı olsalar da bulunamayan, korsan sitelerden indirilmek durumunda kalınan albümlerini dinleyicilerle yasal olarak paylaşmaya başladı.

 

İlk önce Coşkun Sabah‘ın yıllardır baskısı yapılmayan 1979 yapımı ikinci albümü Armağan (Sevene Sor), Son Buluşmamız-1983 ve çok az bilinen Coşkun Sabah Özel Konseri-1988 albümleri birer birer Trend Müzik tarafından dinleyiciyle buluşturuldu.

Trend Müzik, geçtiğimiz yıl aynı zamanda ‘Gece Gözlüm’, ‘İki Kere Sevmek Olmuyor’ gibi şarkılarıyla tanıdığımız sanatçı Vedat Teber ve 30 yıldır müzik sektöründe olan ve piyasanın sayılı müzik editörlerinden biri olan İkramettin Bayrak tarafından kuruldu. Önceleri kendilerine önerilen katalogları değerlendiren Trend Müzik, bu albümlerin yayınlanmasından sonra görülen ilgiden sonra, diğer kapanmış firmaların da kataloglarını değerlendirmeye başladı.
Coşkun Sabah, Cengiz Coşkuner, Ersen ve Dadaşlar, Hakkı Bulut, Osman İşmen, Yurdaer Doğulu, Gökben, Flört, Haluk Özkan, Necati Dindaş gibi birçok sanatçı ve müzik grubunun piyasada yasal olarak bulunamayan albümlerini yeniden aktarımlarını yaptıran Trend Müzik, kapanan firmaların kendisine ulaşmasını bekliyor ve daha birçok yasal olarak bulunmayan albüm ve sanatçıyı dinleyiciyle buluşturmayı amaçlıyor. Bununla birlikte şu an aktif olan birçok firmanın da dinleyiciyle buluşmayı bekleyen yapımlarına sahip çıkan Trend Müzik, bu konudaki talepleri de değerlendiriyor.

Trend Müzik‘in dinleyicilerle buluşturduğu bu yapımları, tüm yasal dijital müzik platformlarında bulabilirsiniz.