Müzik

Collectif Medz Bazar yeni albümüyle müziğiyle yarattığı sevgi dünyasını canlı tutmaya devam ediyor : Collectif Medz Bazar – O…

Fransa’da kurulan, Ermenice (hem kendi besteleri-hem de geleneksel eserler) ağırlıklı bir repertuvara sahip olan bir grup Collectif Medz Bazar. Yer yer Türkçe eserleri de seslendiren ve özellikle Kanadım Değdi Sevdaya yorumuyla dinleyicilerden güzel geri dönüşler alan grup, hem sahne performansları hem de geride bıraktıkları iki albüm ile birlikte (Kokoreç ve Poshmanella) halen beğeniyle takip ediliyorlar.

Şimdi ise grubu, bu sefer Kalan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdukları üçüncü albümleri ile dinliyoruz : O…

Grup, eserlerde solo olarak yer alan Elâ Nuroğlu, Marius Pibarot, Sevana Tchakerian, Shushan Kerovpyan, Vahan Kerovpyan ve geri vokalleriyle de yer alan -ve özellikle üflemelilerdeki başarısıyla dikkat çeken- Ezgi Sevgi Can’dan oluşuyor. Grubun her üyesi çeşitli enstrümanlara hakim ve yer yer dönüşümlü olarak bu enstrümanları icra ediyorlar.

Albümdeki bütün düzenlemeler Collectif Medz Bazar imzası taşıyor. 4-7 Aralık 2018 arası Fransa / Montreuil’deki Sequenza Stüdyosu’nda kaydedilen albümün kayıt-mix-mastering yapımcılığını grup üstlenirken, bu konudaki sanatsal işbirliği konusunda Thomas Vingtrinier gruba destek oluyor.

Albümdeki ilk 5 eser, Collectif Medz Bazaar ortak eseri; ilk olarak ‘Prelude : Cambaz’ Elâ Nuroğlu’nun başlangıç komutu ile başlayan ve Tchakerian’ın akordeonuyla açılan eserde Pibarot’un kemanı öne çıkıyor ve Can’ın klarnetiyle dengeleniyor. Nuroğlu da perküsyonlarıyla yer yer öne çıkarak Shushan Kerovpyan’ın kontrbasıyla birlikte eseri tamamlıyor. Ardından Tchakeria’nın seslendirdiği ‘Inch G’ella’ Pibarot’un kemanıyla açılan ve klarnet-perküsyon-kontrbas uyumuyla hareketlenen eserde geri vokaller de eserin eğlenceli yapısını destekliyor ve keman-klarnet-perküsyon yer yer öne çıkarak vokallerle dengeleniyor. 

Sırada, Vahan Kerovpyan’ın seslendirdiği ‘Pari Dgha’ var. Keman ve Nuroğlu’nun perküsyonlarının uyumuyla başlayan eserde Can’ın alto saksafonu öne çıkarak kontrbas ile dengeleniyor. Orta kısımda alto saksafon solo başarılı. Geri vokaller de eseri canlı tutuyor. Son kısımda keman-saksafon uyumu başarılı ve Kerovpyan’ın akordeonu eseri tamamlıyor. Ardından Shushan Kerovpyan’ın seslendirdiği ‘Lion & Bear’ geliyor. Kerovpyan’ın kalimbasıyla başlayan ve Tchakerian’ın perküsyonuyla hareketlenen eserde kontrbas da eseri destekliyor; orta kısımda Pibarot’un keman solosu ve viyolonselinin uyumu başarılı. Ardından Marius Pibarot’un seslendirdiği ‘I Leave You’ Kerovpyan’ın akordeonunun fonuyla başlayan ve geri vokallerle dengelenen eserde Can’ın alto saksafon solosu başarılı. Eserin akustik yapısı geri vokallerle birlikte epik ve çoksesli bir çalışma haline gelerek albümün öne çıkan yorumlarından biri oluyor.

Albüm, Neşet Ertaş’ın ‘Sevgi Mengisi’ eserinin Elâ Nuroğlu yorumu ile devam ediyor. Nuroğlu’nun perküsyon solosuyla başlayan ve Can’ın klarnet solosuyla dengelenen eserde Pibarot da yaylılarıyla eseri dengeliyor ve eser koro halinde başlıyor. Orta kısımda Can’ıın klarnet solosu başarılı ve Kerovpyan’ın asma davuluyla birlikte eseri canlı tutuyor. Son kısımda Nuroğlu & Kerovpyan’ın perküsyon-timbales solosu başarılı.

Sırada, bir Collectif Medz Bazaar eseri Vahan Kerovpyan yorumuyla geliyor ‘Mi Mornar’ Pibarot ve Nuroğlu’nun reggae tınılı perküsyonlarının akordeon ve saksafonla dengelenerek hareketlendiği eserde kontrbas da eseri destekliyor. Orta kısımda Can’ın alto saksafon solosu başarılı. Son kısımda kontrbas yürüyüşü başarılı. Geri vokaller de eseri tamamlıyor. Albümden öne çıkan bir başka başarılı eser. Ardından, geleneksel Ermeni ezgisine Collectif Medz Bazaar katkısıyla Tchakerian yorumuyla geliyor ‘Done Yar’ geri vokaller ve konuk müzisyen Harutyun Chkolyan’ın pku eşliğiyle (Ermeni nefesli geleneksel çalgısı) öne çıktığı ve alto saksafonun da perküsyonlarla destekleyip canlı tuttuğu eserde kontrbas da eseri güçlendiriyor. Son kısımda Chkolyan’ın pku solosu başarılı. 

Sırada gruba ait art arda iki eser var; ilk önce Vahan Kerovpyan yorumuyla ‘Al Chem Kider’ Chkolyan’ın plul solosuyla başlayan eserde Kerovpyan’ın vokaliyle birlikte akustik bir tını oluşturuyor ve Can’ın klarneti de dahil oluyor; orta kısma doğru geri vokaller de eserin duygulu yapısını destekliyor. Orta kısımda Nuroğlu’nun asma davulu ve Chkolyan’ın duduk solosu başarılı ve Can’ın klarneti de kontrbas ile eseri tamamlıyor ve Pibarot’un kemanı da ekleniyor. sonra Marius Pibarot yorumuyla ‘I Don’t Know What To Do’ keman-klarnet uyumuyla başlayan eserde kontrbas da geri vokallerle dengelenerek eseri canlı tutuyor ve orta kısma doğru klarnet-perküsyon uyumu öne çıkıyor; albümden öne çıkan bir başka eser.

Albüm, geleneksel Ermeni ezgisi ‘Ousge You Kas’ın Shusyan Kerovpyan yorumuyla devam ediyor. Akordeon solo ile başlayan eserde geri vokaller de Kerovpyan’ı destekliyor; Can da alto saksafonuyla öne çıkarak Pibarot’un kontrbasıyla dengeleniyor. Ardından gruptan bir eser Tchakerian yorumuyla ‘Les Mêmes Histoires’ geliyor. Klarnet-akordeon-perküsyon uyumuyla başlayan eserde kontrbas da yer yer öne çıkıyor. Tchakerian daha ziyade rap tınılı bir yorum getiriyor ve bu bağlamda alto saksafon ve geri vokallerin-kemanın desteğiyle ve enstrümanların uyumuyla albümün eğlenceli eserlerinden birini oluşturuyor.

Sırada, Ali Kızıltuğ’un ‘Nalına Da Vur’unun, Onnik Dinkjian’ın yazdığı Ermenice sözlere oluşan ve Shusyan Kerovpyan’ın yorumladığı ‘Khorodik (Pesan Traş Min’Enink)’ var. Akordeon ve klarnetin perküsyonla uyumuyla başlayan eser koro halinde başlıyor. Pibarot’un kontrbası da yer yer öne çıkarak ve alto saksafon ile dengelenerek eseri canlı tutuyor. Son kısma doğru Pibarot’un kontrbas solosu başarılı ve Chkolyan’ın zurna solosuyla birleşiyor. Perküsyon da bu uyumu birleştiriyor. Son kısımda Can’ın klarnet solosu eseri tamamlıyor.

Son eser, Jak Esim’in ‘Yo Era Ninya De Kaza Alta’sının Shushan Kerovpyan yorumu oluyor. Tchakerian’ın vokaliyle başlayan eser geri vokallerle acapella olarak başlıyor ve perküsyon-klarnet uyumu eserin duygulu yapısını destekliyor. 

Albümdeki çoğu eser, grubun sahne performanslarından da seslendirildiği için bu albüm ile birlikte bir stüdyo kaydıyla bütünleşiyor ve grup, yeni albümüyle müziğiyle yarattığı sevgi dünyasını canlı tutmaya devam ederek, kendi kariyerleri için özel bir albüme imza atıyor.