Müzik

Dört başarılı hanım müzisyen, duygularını aynı uyumla bir albüme katıyor : Hanımeli…

Son dönemde pek çok başarılı müzisyen, çeşitli temalardaki albümler ile bir araya geliyor. Başarılı sonuçlar veren bu albümlerden biri de, Ahuzar grubuyla ve başarılı vokaliyle tanıdığımız Özge Öz, geçtiğimiz aylarda yine bu doğrultuda bir başka albüm La Turca Minor’da hem vokaliyle hem kemençesiyle; bu albümde kemençesiyle yer alan Neva Cansın Gülses, arp sanatçısı Burcu Aygider ve kanun sanatçısı Kadriye Bozkurt Katıkcı’nın bir araya geldiği, İda & Seyhan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşan ‘Hanımeli’ albümü…

Albümün müzik yönetmenliği, kayıt, mix ve mastering çalışmaları Yaşar Erdoğan’a, aranjeleri de Yusuf Sağlamlar’a ait. Albüm Ahuzar, Mixhane ve Galaça stüdyolarında kaydedilmiş.

Albüm, bir Kırım türküsü ‘Kayadan İndim Bugün’ ile başlıyor. Burcu Aygider’in arp solosuyla başlayan esere perküsyon ile birlikte Neva Cansın Gülses’in İstanbul kemençesi ekleniyor ve vokal kısmında Aygider’in arpi, esere akustik bir tını katıyor. Orta kısma doğru Kadriye Bozkurt Katıkcı’nın kanunu yer yer öne çıkarak eseri tamamlıyor. Özge Öz de duygulu vokaliyle eserin duygusunu destekliyor. Ardından, yaşayan bestecilerimizden Yalçın Tura’nın ölümsüz eserlerinden biri ‘Hasretinle Yandı Gönlüm’ geliyor. Gülses’in kemençesinin ön planda başlayıp Aygider’in arpıyla dengelenen eserde perküsyon ve Katıkcı’nın kanunu da altyapıyı güçlendiriyor. Arp ve kanunun uyumu başarılı. 

Sırada, İncesaz’ın İki / Eylül Şarkıları albümünde Melihat Gülses yorumuyla dinlediğimiz Cengiz Onural eseri ‘Firar’ var. Aygider’in arpı ve Gülses’in kemençesinin uyumunun devam ettiği eserde Katıkcı’nın kanunu da eseri güçlendiriyor ve kemençe-kanun birlikteliği eserin İncesaz versiyonundaki başarılı tınıyı yakalıyor. Perküsyon da altyapıyı tamamlıyor. Öz de yorumuyla eserle güzel bir uyum sağlıyor. Bu bağlamda eser, Öz yorumuyla da sevilecektir. Albümden öne çıkan eserlerden biri. Ardından bir Çanakkale türküsü ‘Karyolamın Demiri’ geliyor. Katıkcı’nın kanununun yer yer öne çıktığı eserde Gülses’in kemençesi de kanunla uyumunu sürdürüyor. Öz’ün vokal kısmında Aygider’in arpı başarılı ve perküsyon ile dengeleniyor.

Albüm, Nihavend bir Tango eseri olan, Ömer Bedrettin Uşaklı dizelerine, Kaptanzade Ali Rıza Bey bestesi ‘Denizde Akşam’ ile devam ediyor. Arp-kemençe-kanun uyumuna perküsyon da dahil oluyor ve albümün duygulu havasını biraz daha hareketlendiren bir eser oluyor. Gülses’in kemençesi, Öz’ün özellikle tiz vokalleriyle güzel bir uyum sağlayarak ilerliyor. Ardından, Rast kanto ‘Darıldın Mı Cicim Bana’ geliyor. Kemençe-kanun uyumunun sürdüğü ve albümü hareketlendirmeye devam eden eserde perküsyon ve arp da altyapıyı başarılı bir şekilde tamamlıyor. Öz de yorumuna kattığı tiyatrallikle esere güzel bir renk katıyor. Orta kısımda Katıkcı’nın kanun solosu ve Gülses’in kemençe solosu başarılı. 

Sırada bir Trakya türküsü ‘Arda Boylarında’ var. Serpil ve Nihat Kaya’nın notaya aldığı, Gülses’in kemençesinin Katıkcı’nın kanunuyla dengelenerek başladığı eserde Aygider’in arpı eserin duygulu yapısını desteklerken, perküsyon da eseri tamamlıyor. Orta kısımda kemençe-keman solo uyumu başarılı. Ardından bir başka Nihavend eser, Kemanî Sarkis Efendi eseri ’Kimseye Etmem Şikayet’ var. Katıkcı’nın kanun solosuyla başlayan eserde Aygider’in arpı da esere güzel bir tını katarken, Gülses’in kemençesi perküsyon ile birlikte eserin duygusunu destekliyor. 

Son iki eserden ilki, Rast makamındaki Hacı Faik Bey eseri ‘Nihansın Dideden’ Gülses’in kemençesinin önde olduğu eserde kanun-arp birlikteliği de eseri destekliyor. Bir önceki eserin yarattığı Türk Sanat Müziği yapısının devam ettiği eserde Öz de yorumuyla eserin altından başarılı bir şekilde kalkıyor. Son eser ise, bir Kerkük türküsü ‘Evlerinin Önü Yonca’  Aygider’in arpı ve Katıkcı’nın kanun birlikteliğiyle başlayan esere Gülses’in kemençesi de perküsyon ile birlikte ekleniyor ve Katıkcı’nın kanunu yer yer öne çıkıyor. Öz de özellikle tiz tınılarda başarılı. 

Albümün isminde olduğu gibi, dört başarılı hanım müzisyen, duygularını aynı uyumla bir albüme katarak ve seçkin bir repertuvar oluşturarak severek dinlenilecek -hatta özellikle arabalarda güzel bir yol albümü de olabilecek- bir albüme imza atmış.