Müzik

Duygulu eserler, usta bir yorumla bütünleşiyor : Ayhan Aşan – Hüsamettin Elçi Şarkıları İle…

Hüsamettin Elçi… Daha ziyade iş hayatında başarılı iştirakleri ile bilinen Elçi, diğer yandan sanatın pek çok alanına ilgi duymakta olup, öncelikle şiir alanında çalışmalar yapmış olup, 1991 yılında ilk şiir kitabı ‘Çilegâh’ı okuyucularla buluşturmuştu. 

Şiir yazmaya devam eden Elçi, bu dönemlerde kendi Türk Sanat Müziği eserlerini yapmaya başladı ve kendi yazdığı üç eserini, yılların usta sanatçısı Ayhan Aşan yorumu ile kendi firması Elçi etiketi ve Öncü Müzik dağıtımıyla dinleyicilerle buluşturdu : ‘Hüsamettin Elçi Şarkıları İle’…

Elçi, albümünü; albüm hazırlıkları sırasında bir kalp krizi sonucu vefat eden oğlu Sadrettin Elçi’nin aziz hatırasına adıyor.

İlk eser, ‘Dün Gece Sokağında’ Klarnet ve yaylıların ön planda olduğu eserde, vokal kısmında ud, perküsyonlarla birlikte ekleniyor. Aşan’ın vokali, özellikle tizlerde eserin duygulu yapısını destekliyor. Son kısımda Elçi, şiiriyle esere dahil oluyor. 

Ardından ‘Yine Sensiz’ ud solo ile başlayan esere Elçi’nin şiiri ekleniyor. Solo kemana yaylılar ve perküsyon eşlik ederken, kanun ve piyano da eserin altyapısını tamamlıyor. 

Son eser ‘Böyle Bitmesin’ yaylılara ud ve klarnetin eklenmesiyle başlayan eserde perküsyon da klarnetle birlikte yer yer öne çıkıyor. Diğer eserlerdeki duygulu yapıyı devam ettiren eserde yine Aşan’ın tizlerdeki başarısı eseri devleştiriyor. Son kısımda Elçi şiiriyle dahil oluyor.

Albümde Elçi’nin eserleri, yılların usta sanatçısı Ayhan Aşan’ın yorumuyla bütünleşince, başarılı bir bir albüm ortaya çıkmış.