Röportajlar

İlk albümü “Demleniyorum”u dinleyicilerle buluşturan Emrah Demiralp ile bir röportaj…

Emrah Demiralp… Hem kendi teklileri hem de sanatçılara verdiği besteleri (İrem Derici – Tek Tabanca gibi.) ile müzik dünyasında tanınan bir isim haline gelen Demiralp, Buray’ın da “Kafayı Senle Bozdum” şarkısında düzenlemede destek olduğu ilk albümü “Demleniyorum”u geçtiğimiz haftalarda Müzikal İşler Prodüksiyon etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Demiralp ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, albümünü, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bu Acı Geçiyor Mu?’ya kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız?

-“Bu Acı Geçiyor mu?” benim ilk seslendirdiğim şarkı. Ama öncesinde de şimdiki gibi söz yazıyor ve beste yapıyordum. Bunun yanında aranjör, sahnede ve stüdyoda müzisyen olarak, kurduğumuz gruplar ile birçok çalışmada bulundum. Sahnede geri vokal yapıyordum ama aslında şarkı söylemek aklımda yokken “Bu Acı Geçiyor mu?” yeni bir sayfanın başlangıcı oldu diyebilirim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Bu Acı Geçiyor Mu?”nun oluşum süreci nasıl gelişti? İlk teklinizle ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yayınlama fikri yoktu aslında, kendi kendine oldu. Yaptığım bestelerin demolarını zaten seslendiriyordum. Yayınlayınca da gelen tepkiler beni mutlu etti ve kendimi geliştirme sürecine girdim.

İkinci olarak Yaprak Çamlıca ile düet “Yalandan”ı yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti, Yaprak Çamlıca ile yollarınız nasıl kesişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sevgili Yaprak Çamlıca ile arkadaşlığımız uzun yıllara dayanıyor. Sesine ve kalemine hayran olduğum arkadaşım. Şarkıyı yolladım, çok sevdi ve birlikte söylemeye karar verdik. Çok güzel tepkiler aldık. Çok sevildi.

Üçüncü tekliniz “Dokunmayın” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Dokunmayın” bir anda çıktı, samimi bir şekilde besteledikten birkaç gün sonra, herhangi bir prodüksiyon planlaması yapmadan akustik olarak yayınladım. Bu biraz da mutlu ve özgür bir şekilde müzik yapma adına yaptığım bir şey. Riskli de bir şey ama neyse ki dinleyici samimi buldu ve şarkı çok sorulur oldu. Yaptığımız şeyin önceliği samimi şekilde yapılan müzik olduğunda çok büyük prodüksiyonlardan daha etkili olabiliyor. Bunu da bir kez daha öğrenmiş oldum.

Güzel Kadın ile birlikte bir başka bestecinin, Turgut Raviş’in bir eserini seslendirdiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl gelişti ve şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Turgut benim çocukluk arkadaşım. İlkokulu aynı okulda okuduk. “Yalandan”ı duyunca “Sen şarkı söylüyor muydun?” dedi, ben de “Söylediğimi ben de bilmiyordum!” dedim. Bu hala aramızda espridir. Sonra da “Güzel Kadın şarkısı sana yakışır!” dedi. İş yine akustik olarak başlasa da mesleki reflekslerle, “Keman çalınsın, klip çekilsin, fotoğraf çekilsin!” derken ben ilk “prodüksiyon” işimi yayınlamış oldum. Şarkı hala dijital mecralarda listelere giriyor, paylaşılıyor, seviliyor. Uzun yıllar sonra da “İyi ki yapmışız!” diyeceğim bir iş. Turgut iyi ki bu fikri vermiş.

Geçen sene Yalandan’ı bu sefer bir aranje ile yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Ayrıca Kougan Ray tarafından bir remix de yapıldı. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti ve bu iki versiyonla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Yalandan” benim için çok özel bir şarkı. Yaprak Çamlıca ile yaptığımız düetten sonra gelen tepkiler beni şarkıya aranje yapmaya yöneltti. Bu biraz benim çalışma şeklimi oluşturdu sanırım, şu anda “Bu Acı Geçiyor mu?”ve “Dokunmayın”ın aranjeleri üzerinde çalışıyorum. Kougan Ray de şarkıyı bambaşka bir atmosfere soktu, ruh kattı. Her versiyon benim için çok değerli.

Albümden önce “Sabret Geçecek”i yayınladınız. Şarkının oluşumu nasıl gelişti? Evden Sesler Korosu fikri nasıl gelişti? Şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Sabret Geçecek” 2020 ve pandemi ile gelen bir şarkı. Dünyada neler olduğunu anlamaya çalışırken belki de yine kaçış yerimiz müzik oldu. Evlerimize kapandığımız ilk günlerde oluştu. “Sabret Geçecek” dedik, hala diyoruz. Umudumuz var…

En son bu sefer ilk albümünüz olan Demleniyorum’u yayınladınız. Albümün oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Aslında yine tekli yapmayı planlarken ve pandemi bizleri evlere kapatmışken, birkaç tekli birikip albüm fikrine dönüştü. Albüm sürecinde bestelediğim “Kafayı Senle Bozdum”ve “Doyamam”hızlı bir şekilde albüme girdi, kaydettiğim ama içime sinmeyen ve biraz daha demlenmesi gerektiğini düşündüğüm birkaç şarkım da albüme girmedi. 10 şarkılık albümde 8 şarkının sözü ve müziği bana ait

Demleniyorum albümü ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Öncelikle bir albüm yapmanın takdirini aldım. Ama şarkıların beğenilmesi ve herkesin kendine bir şarkı seçmesi en önemlisi, “Şu şarkıya klip çeker misiniz?” diye hemen hemen her şarkı için gelen mesajlar çok değerli ve doğru yolda olduğumuz gösteriyor. İlk albümün heyecanını paylaşan tüm dinleyicimize teşekkür ederim.

Bununla birlikte çoğunlukla düzenlemelerinizi de kendiniz üstleniyorsunuz. Bu durum size yapmak istedikleriniz konusunda özgür bir alan sağlıyor mu?

-Düzenlemeler esnasında birçok müzisyen arkadaşımdan fikirler alıyorum. Bu işi renklendiriyor. Başkası ile çalışmam gibi bir tutumum yok. Yaptığım şarkıların en samimi halde olması benim için en önemlisi. Biraz da şarkı oluşurken aranje de kafamda şekilleniyor, sanırım bunun da etkisi var.

Ayrıca pek çok şarkınız çeşitli sanatçılar tarafından seslendirdi. Şarkılarınızı diğer sanatçılara vermeye nasıl başladınız ve bu bağlamda şarkılarınızı diğer sanatçılardan dinlemek sizin için nasıl bir duygu oldu?

-Beste yapmak müzik adına belki de yaptığım en eski şey. Bestelerimi paylaşmak beni mutlu ediyor. Hayranlıkla kendi şarkımı dinliyorum, inanılmaz bir ruha bürünüyor şarkılar, aranjesi, yorumu. Bestecilik vazgeçemeyeceğim bir alan.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Organik diyebilirim. Sound olarak akustik enstrümanlar kullanıyorum. Bu biraz eski kafa aslında ama ben buyum. Çok elektronik veya günümüz soundu beni çok ilgilendirmiyor. Bazı versiyonlar oluyor, kullanılabiliyor ama genel olarak pop-rock soundu ve sözüyle sazıyla daha organik bir müzik.

Demleniyorum’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yeni şarkılar yapıyorum, eski şarkılarımı gözden geçiyorum, revize edip “Daha güzel nasıl olur?” diye kafa yoruyorum. Belki bir süre sonra bir düet tekli olabilir. Çeşitli planlar var ama hedefim bir süre sonra yine bir albüm yayınlamak. Kısacası planım üretmek üzerine.

Emrah Demiralp’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Demleniyorum”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.