Röportajlar

Yeni teklisi “Bu Senin Son Hedefin”i dinleyicilerle buluşturan Ali Gem ile bir röportaj…

Ali Cem Öztürk… Zaman içinde pek çok grupta yer alarak müzikle olan bağını sağlamlaştıran ve bir süre sonra kendi yazdığı şarkılar ile kendi solo kariyeri için Ali Gem olarak ilk teklisi “Beni Sal”dan sonra geçtiğimiz haftalarda yeni teklisi “Bu Senin Son Hedefin”i yine Tarla Records etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Ali Gem ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Beni Sal”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Kozmik Yıkım, MvM gibi gruplarda yer almanız nasıl gelişti ve grup deneyimleriniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Liseden beri grup müziği ile içli dışlıydım hep. Uzun süre thrash metal “icra eden” grubumuzla sayısız konser verdim. Türkiye’nin 8-10 şehrini turlamışızdır. Sonrasında şimdi de bana eşlik eden Ozan ile MvM olarak birkaç kayıt yaptık üniversite yıllarında. Kozmik Yıkım ile de yıllardır birlikte çalıyoruz. Süreci özetlemek zor olur çünkü 10 yıldır zaten projelerde birlikteyizi müzik anlayışımız bile birlikte oturdu denebilir. Zaten “en iyi müzik” gibi sayko fetişlerimiz yok! İçimizden geleni yaptık hep. Bu süreçlerin bana ne kattığını özetleyemem sanırım. Müzikal anlamda daha çok dinlediklerim beni etkiliyor. Çaldıklarım zaten bu fonksiyonda sonuç olarak çıkıyor. Mental anlamda “kendi değerimizi anlamak ve onunla barışmak”, GEM sembolünü ve ismini almak gibi katkıları oldu diyebilirim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Beni Sal’in oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonunuzu üstlenen Güneş Akyürek ve Tarla Records ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Açıkçası kendime bir EP yapmak istiyordum. Grup müziğini seviyorum ama tüm enstrümanları kendim çaldığım bir albümüm olmasını da istiyordum bir yandan. 3 parçalık bir demo kaydettim. Güneş önceden tanıdığım biriydi ve saykodelik işlerini seviyordum. Kendisi Tarla mevzusunda ruhani şeyler hissettiğini söyledi ve demo albümü dinledikten sonra “Kayıtları ‘yatak odası’ şeklinden çıkarıp daha güzel bir mix mastering ile sunalım!” gibi yapıcı bir fikirle geldi. Sonrasında olaylar gelişti.

Beni Sal ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Açıkçası geri dönüşler dediğiniz mevzuda günümüzde bu tip işlerle meşgul olan bir avuç insan var. Onlardan gelen sayılı geri dönüşler iyiydi. Radyo Eksen’de çaldı bir süre, Hürriyet’te yazıldı basılı yayın olarak, onun dışında birçok internet dergisinde kritikler yazıldı. Dönüşler iyiydi yani, kimse “Bu kötü olmuş!” yazmıyor günümüzde zaten!

Beni Sal’a Akyürek yönetmenliğinde çektiğiniz klibin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Güneş görsel ve klip tarafında deneyimli biriydi. Klip konusundaki story kısmını, alışveriş arabasını vs. kendisi kurguladı. Zaten Beni Sal mantalite olarak her şeyi “salmış” ve artık çevresi tarafından da azad edilmeyi bekleyen birinin şarkısıydı ve aynı umursamazlık hissini yaşatarak tek günde çekimleri bitirdik. Çekimleri çevre itibariyle oto Sanayide yaptık. Güzel bir gündü. Arkadaşlarımız ile parti modunda takılmıştık. Tabii benim için çok çok yorucuydu alışveriş arabasıyla 5-6 saat tepe yokuş gezdim. Ama bittiğinde sette hep beraber kendimizi alkışladığımız o an tüm yorgunluk sona erdi. Mükemmel bir duyguya dönüştü.

En son yine Akyürek ile ortak prodüksiyonunuz “Bu Senin Son Hedefin”i yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti?

-Yani parçanın kompozisyon ve sözler anlamında oluşumu epey önceye dayanıyor. Bu parça da en başta bahsettiğim demoda yer alan parçalardan zaten. Beni Sal’dan sonra grup müziğimiz de oluşmaya başlayınca “Bu kayıtta tüm enstrümanları tekrardan kaydedelim!” gibi bir sonuca geldik. Davullar, gitarlar, bas, vokal… Her şeye sıfırdan başlayıp iki ayrı noktada kayıtları tamamladık. Davul ve vokal kayıtları için Area 51, gitar ve bas için Tarla’nın kendi üssünü kullandık. Güneş, kayıt mevzularında da başından sonuna kadar bizimleydi. 

Bu Senin Son Hedefin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yani çok fazla bir geri dönüş aldığımızı söyleyemem. Açıkçası pandemi vs. olaylar yüzünden zaten az olan yerli sahnemiz tamamen bitti. Konser olmadığında dergi de olmuyor, yazı da… Kritikler azalıyor. Zaten günümüzde siyasetçilerin yeni Rockstarlar olduğu beş para etmez dönemler yaşıyoruz. Tüm medya kanalları tek noktaya odaklanmış durumda. Tüm şarkılar birbirinin kopyası gibi, kalitesiz looplardan oluşan yapılara dönüştü. Sosyal medya çöplüğünde keşfedilip unutulmayı bekliyoruz. Böyle bir ortamdayız ve geri dönüşler vs. sadece kısıtlı bir çevreden duyabildiğimiz şeyler.

Bununla birlikte “Bu Senin Son Hedefin”in Arda Daşdemir yönetmenliğindeki klibinin oluşum süreci nasıl gelişti? Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Arda Daşdemir, çok eskilerden tanıdığım bir dostum. Bu parçayı kendisi ile paylaştığımda kendisi bir storyboard ile bana fikrini sundu. Epey zorlu görünüyordu çünkü ayrı noktalarda uzun çekimler olacaktı. Ama kendisi o enerjiyi verdi ve çekimleri bu pandemi ortamında tamamladık. 3 haftalık bir süreç, 8-10 farklı mekan, pandemi! Tam bir delilikti aslında ve bu delilik için doğru kişiyle çalıştım denebilir. Sonrasında kurgu ve post kısmında Güneş yardımcı oldu ve klip son halini aldı. Klipte birçok arkadaşımız oynadı aslında kolektif bir süreç oldu. İleride güzel anılarla hatırlanacak şeyler… Kliple ilgili dönüşler iyiydi fakat bir önceki sorunun cevabı bu soru için de geçerli tabii…

Ayrıca kendi düzenlemenizi kendiniz üstleniyorsunuz. Bu bağlamda bu durum size yapmak istedikleriniz açısından özgür bir alan sağlıyor mu?

-E tabii. Parçalar bir noktada çocuğum gibi olabiliyor ve her aşamasında en ince ayrıntısına kadar yanlarında olmak istiyorum diyelim. Kompozisyon kurulumundan en ufak yankı efektine ne bileyim pan dengesinden vokalin oda genişliğine kadar dinleyiciye sunduğumuz o “sahneden” kendimi sorumlu tutuyorum. Böyle olması da tabi ki bir özgürlük sağlıyor. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız? 

-Yanıtlamayı sevdiğim bir soru değil. Muğlak cevapları var kafamda çünkü.

Bu Senin Son Hedefin’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Düşünce aşamasını çoktan geçmiş bir parça var. Ozan Çanak şu an parçanın mixini tamamlıyor. O parçayı yakın zamanda salmayı düşünüyorduk fakat tam kapanma vs. nedenlerle klip yine biraz geçirecek gibi duruyor. Onun dışında klipsiz gelecek demovari kaset kaydı birkaç şey de sunacağız ama konuşmak için henüz erken. 

Ali Gem’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bu Senin Son Hedefin”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.