Röportajlar

İlk albümü “Kırmızı Kaplı Defter”i dinleyicilerle buluşturan Özhan Gül ile bir röportaj…

Özhan Gül, ilk EP çalışması “Yoruldum”u dinleyicilerle buluşturduğunda tarihler 2012’yi gösteriyordu. Zamanla hem kendi şarkılarını yapan hem de sahne çalışmalarıyla bilinen Gül, şimdi ise tüm şarkıları kendisine ait olan bir ilk albümü, “Kırmızı Kaplı Defter”i geçtiğimiz haftalarda Çimen’s Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu.

Öncelikle “Yoruldum” EP’nize kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda O Ses Türkiye’ye katılmaya nasıl karar verdiniz ve yarışma deneyiminiz size neler kattı?

-Üniversite konserleri verdik. Arkadaş tavsiyesiyle O Ses Türkiye’ye katıldım. TV heyecanını atmak adına güzel bir tecrübeydi. 

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Yoruldum”daki şarkıların oluşum süreci nasıl gelişti? Şarkıları birlikte yaptığınız Sait Mutlu ve Seyhan Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Sait ile üniversitede tanıştık ve birlikte grup kurduk, besteler yaptık. Seyhan Müzik’e şarkımızı yollamıştık. Beğendiler. Şarkıların düzenlemelerini ben ve Sait Mutlu birlikte yaptık. Genelde besteler yapmak, söz yazmak en sevdiğimiz vakit geçirme biçimiydi. Bu süre zarfında şarkılar zamanla kendiliğinde çıktı zaten.

Yoruldum EP’niz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hala dinlenir ve sevilir.

Yoruldum sonrası 7 yıl yeni çalışma yayınlamadınız. Bu 7 yılda müzik adına neler yaptınız?

-Sahne almaya devam ettik.

7 yıl aradan sonra dinleyicilerle buluşturduğunuz “Cefa”nın sahibi Engin Alptekin, düzenlemesini üstlenen Mehmet Yöntem ve Kınay Production / Freedom ile yollarınız nasıl kesişti? Cefa ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mehmet Yöntem abi ile bir konserde tanıştım. Şarkının sahibi ve yapım şirketine o yönlendirdi. Cefa çok ciddi bir proje değildi. O yüzden geri dönüşleri bilemiyorum.

Şimdi ise ilk albümünüz “Kırmızı Kaplı Defter”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Bir albüm yapmaya nasıl karar verdiniz? Şarkıların oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda albümün düzenlemelerini Yöntem ile birlikte üstlenen Cem Sait Arslantunalı ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yıllardır hayalini kurduğum bir şeydi kendi şarkılarımdan oluşan bir albüm yapmak. Şarkıların oluşum süreci yıllara dayanıyor. Mehmet abi ile bir konserde tanıştık. Onun sayesinde de Cem abi ile tanıştım.

Çimen’s Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Mehmet Yöntem sayesinde Mazlum Çimen ile tanıştık.

“Kırmızı Kaplı Defter” albümü ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel tepkiler aldık ve bundan memnunum.

Albümün çıkış şarkısı “Azrail”in klibini yöneten Kemal Başbuğ ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yapımcım Mazlum Çimen sayesinde Kemal Başbuğ ile tanıştım ve çalıştım. Klip beğenildi.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Alternatif pop-rock diyebilirim.

Kırmızı Kaplı Defter’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet var. Zamanla birlikte göreceğiz.

Özhan Gül’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kırmızı Kaplı Defter”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.