Röportajlar

İlk teklisi “Hop Hop”u dinleyicilerle buluşturan MELODİ ile bir röportaj…

MELODİ… Hem müziğin eğitiminden gelen hem de bu eğitim doğrultusunda orkestralarda ve sahnelerde yer alarak bilinen MELODİ, ilk teklisi “Hop Hop”u Tap Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. MELODİ (Melodi Özdoğan) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Hop Hop”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda lise ve üniversitede konservatuvar ile şekillenen bu yolculuğu nasıl özetlersiniz?

-Ben doğduğundan bu yana müziğin içindeyim. İsmimle bağdaşıyorum! Değerli ve çok sevdiğim sanatçı Zeki Müren’in “Sanatçı olunmaz Sanatçı doğulur” dediği gibi! Ben de sanatçı olma adayıyım diyelim. Küçük yaşlarda bağlama çalarak başladım, sahnede alıyordum tabii. Daha sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Keman bölümü okudum ve mezun oldum. Şu ana kadar hem violinist olarak hem de solist olarak sahne yaptım ve yapmaktayım…

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda yapımınızı Tap olarak üstlenen Aşkın ve Tunacan Tuna ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bu hep aklımda olan bir şeydi. Amacımdı. Kendi bestelerimden çıkış yapmayı düşünüyordum ki sahnem sırasında dinleyiciler arasında sevgili Aşkın Tuna ve oğlu Tunacan Tuna da vardı. Kendisiyle bu şekilde tanışmış oldum. Enerjimi ve sahnemi çok beğendiğini söylemişti. Daha sonrasında da iletişimimiz devam etti. 

Hop Hop’un sahipleri Cengiz Altınsoy ve düzenlemeyi de üstlenen Esad Fidan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aşkın Tuna ile tanışmamızdan 1 hafta sonra Cengiz Altınsoy aradı. İkisi yakın arkadaşlar ve daha sonrasında tanıştık, peşinden okumalar yapıldı Esat Fidan’ın stüdyosunda.

Hop Hop ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Herkesin dinlediğinde içini kıpır kıpır eden bir şarkı. Bir kere dinleseler hemen dile dolanıyor, çok kişinin yanımda mırıldandığını duydum, tanımadığım kişilerden de aynı dönüşleri aldım.  Çok beğenildi, güzel geri dönüşler alıyorum. Bu daha da heyecanlandırıyor bizi tabii. Şarkım aslında Haziran-Temmuz gibi çıkacaktı ama şimdiye kısmet oldu diyelim! Çünkü tam bir yaz şarkısı. Her dinleyenden aynı şeyi duyuyorum. Ama her mevsime uyduğunu söyleyen de oldu. Bence de öyle.

Klibi yöneten Yusufcan Özbilen ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klibin çekileceği söylendi ve bir gün sonra çekime gittik. Hadımköy-Arnavutköy’de tarihi bir yapıda ve onun bahçesinde, biraz ileride ayçiçek tarlasında ve son olarak Yeniköy sahilinde gün batımıyla bitirdik. 12 saat dans ettiğim renkli, cıvıl cıvıl bir klip oldu. Şarkıya yakışan bi çalışma oldu diyebilirim! Normalde de çok enerjik kıpır kıpır biriyim. Nasılsam o şekilde yansıdı.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Aslında tam bir tarzım da yok sanırım. Çünkü her tarz söylüyorum. Farklı dillerde şarkı söylemeyi, o evrenselliği çok seviyorum. Sahnede herkese hitap edebilmek çok önemli. Ama bir tane tarz söylemem gerekirse Türkçe Pop diyebilirim.

Hop Hop’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Aslında çok şey var. Üstüne katarak büyümeye devam edeceğim. Yeni şarkımız hazır, beni bekliyor! Onu da yakın zamanda sizin beğeninize sunacağım!

MELODİ’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hop Hop”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.