Röportajlar

İlk albümü “Sandığımdan Şarkılar”ı dinleyicilerle buluşturan Ecehan Alkan ile bir röportaj…

Ecehan Alkan… Müziğin eğitiminden gelen ve zamanla Türk Sanat Müziği alanında bilinen bir isim olan Alkan, geçtiğimiz günlerde ilk albümü “Sandığımdan Şarkılar”ı AE Music Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Alkan ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, albümünü, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Sandığımdan Şarkılar’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz ve müziksel deneyimleriniz size neler kattı?

-Lise yıllarında başlayan müzik aşkım ilk etapta amatör Türk Sanat Müziği korolarıyla devam etti. TRT sanatçıları ile meşk, repertuvar ve solfej üzerine çalışma şansı elde ettim. Bu konudaki en büyük desteğim güçlü yorumcu Mehmet Şafak olmuştur. Bu şans bana henüz konservatuvara girmeden özgüven ve deneyim kattı. TRT kültürü insanı müziksel olarak farklı bir disipline sokuyor. Bu aşk hiç iş olmadı benim için diyebilirim! Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi bölümünde devam ederken sahne çalışmalarım da belli bir ivme kazandı. Amacım hep bu büyük okyanusta bir nebze de olsa olabilmek olduğu için bu eğitimden de faydalanmayı sanırım bildim… Çok değerli hocalarla çalışma imkanım oldu ve kendimi bu konuda çok şanslı hissediyorum. Sadece müziksel olarak değil; Geleneksel Türk Musikisi kütle ve tavrını, bir nebze üslubunu bile hissetmek benim için büyük bir şans oldu. Hocalarımla aynı sahnede olmak beni hep mutlu etti. TRT’de birçok canlı yayın, TV ve radyo programlarında solist ve korist olarak tecrübe kazandım. 

Bir albüm yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Sandığımdan Şarkılar” albümünün oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi ve prodüksiyonunuzu AE olarak üstlenen Fırat Özbaylar ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında bu albüm benim için büyük bir sürpriz oldu. Düzenlemelerimi ve yapımımı üstlenen Fırat Özbaylar ile tesadüfen bir sahne programında tanıştık. Kendisi ile müziksel alışverişimiz ve sohbetimiz doğrultusunda bir albüm yapma fikri ortaya çıktı. Farklı bir şey yapmak istedim. Hem çok farklı hem de çok güzel olduğunu düşünüyorum. Fırat Özbaylar ile enerjilerimizi birleştirdik ve onun muhteşem fikirlerinin yanı sıra müziğe olan çok yönlü bakışı ile bu albümü sizlerle buluşturduk. 

Sandığımdan Şarkılar albümü ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geri dönüşler gerçekten harika. En çok da bu noktada beni yansıtan bir iş ortaya koyabildiğimiz için çok mutluyum. 

Çıkış klibi olan Sezen Aksu eseri Yanmışım Sönmüşüm Ben’in klibini yöneten Eyüp Dirlik ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve hem yorumunuz hem de klibiniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Eyüp bey ile bir tavsiye üzerine yollarımız kesişti. Kendisi hem tecrübeli hem de hayal dünyasını yansıtabilen içten bir insan. Klibimizi İstanbul’da çektik. Kendisi beni hem rahatlattı hem de yönlendirdi. Sağ olsun, çok destek oldu. Ben bile ilk klip deneyimimde bu kadar bana özgü bir çalışma çıkacağını tahmin edemezdim! Klip de dinleyicilerin beğenisini kazandı.

Sandığımdan Şarkılar’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet! Şu anda albümdeki tüm şarkılara konser tadında klipler çekeceğiz. Sürprizlerimiz yolda!

Ecehan Alkan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sandığımdan Şarkılar”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.