Röportajlar

İlk EP çalışması ‘Bir Şans Ver’i dinleyicilerle buluşturan sanatçı Fikret Ertan ile bir röportaj…

İlk önce Şubat ayında dinleyicilerle ‘Tuzak’ isimli ilk single çalışmasını, ardından ‘Tuzak’ın da içinde bulunduğu ilk EP çalışması ‘Bir Şans Ver’i kurucularından olduğu Nefes Records etiketiyle dijital EP olarak dinleyicilerle buluşturan Fikret Ertan ile, Bi’Kuble için, ‘Bir Şans Ver’i, EP öncesi müzik yolculuğunu ve gelecek çalışmalarını konuştuk.
Öncelikle ‘Bir Şans Ver’ in oluşum süreci nasıl gelişti, ‘Bir Şans Ver’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?
-Uzun yıllar Kadıköy temelli birçok ekipte gitar çaldım. Belli bir yerden sonra besteler oluşmaya başladı. Bu dünyada kalıcı bir şeyim olsun, bir şekilde sesim, sözüm var olsun istedim. İlk bestelerimden başlayarak her şeyi kaydetme, olabildiğince profesyonel bir şekilde insanlara sunma gereği duydum. Son 2 yıldır bu EP ile uğraşıyorum desem abartmış olmam. Devamı da gelecek umarım.
‘Bir Şans Ver’i, aynı zamanda kurucularından olduğunuz Nefes Records etiketiyle dinleyicilere sundunuz. Nefes Records’un kuruluş aşaması nasıl gelişti?
-Bir piyasa araştırması yaptığımız zaman bir şirketle anlaşmaktansa bir şirket kurarak kendi projelerimizi bu platformdan yayınlamanın daha mantıklı olduğu kararına vardık. Sevgili dostlarım Yalçın Hafızoğlu ve Faruk Aydın Toksöz ile Nefes Records‘u kurduk. Şimdilik proje olarak kendi ürünlerimizi basıyoruz ama ilerleyen zaman nereye götürür bizi bilemiyorum. Yalçın Hafızoğlu albümde davulları, Faruk Aydın Toksöz ise gitarları çaldı. Onların kendi projesi Alkera‘nın “Live in SinEP‘sini yine Nefes Records bünyesinden geçtiğimiz ay çıkarttık. ‘Reset‘ isimli ikinci projelerini de önümüzdeki aylarda yayınlayacağız. Tabi benim ürünlerim de devam edecek.
Düzenlemelerinizi yapan Ümit Kuzer ile yollarınız nasıl kesişti?
-Aslında Ümit Kuzer büyük bir şans oldu benim için. Türkiye’de Aylin Aslım’dan Özlem Tekin’e Ogün Sanlısoy’dan Hande Yener’e kadar birçok isimle çalışmış bir müzisyen kendisi. Gitarist dostum Faruk Aydın Toksöz, Ümit Kuzer ve Martin Spencer ile tanışmış ve çalışmıştı daha önce. Ben de rica minnet demolarımı ona götürmek istedim. İlk günden itibaren tevazu gösterdi ve benimle çalışmayı kabul etti.Uzun süren bu işte desteği çoktur bana. İyi ki onunla bu işi kaydettim diyorum eserlerin sevilmesini gördükçe.  O da Martin de iyi ki varlar.
‘Bir Şans Ver’ ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?
– Öncelikle albüm çıkar çıkmaz Spotify, iTunes, Muud, Apple Music gibi birçok platformda önemli listelere girdi ya da direkt banner olarak açılış sayfalarına koyuldu. Oradaki editörler beğenmiş ki böyle bir destekleri var bana. O kişilerle kontağınız olamıyor. Resmen zevk meselesi. Onların yaptıkları bu iş, EP’nin tahminimizden daha fazla dinlenilmesine sebep oldu diyebilirim. Şimdiye kadar olumsuz bir dönüş almadım kimseden. Sadece gitar kökenli olduğum için bazı arkadaşlarım benden daha sert bir şeyler bekliyormuş 🙂 İnsan, içine hükmedemiyor. İçimden böyle şeyler çıktı onları bastım. Genel olarak dönüşler çok iyi diyebilirim.
Günümüzde CD olarak yayınlanan albüm sayısı azalırken ve birçok albüm CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı orlarak CD basımı yapılan bir dönemde EP’nizi sadece dijital olarak dinleyiciyle buluşturdunuz. Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda CD olarak da piyasaya çıkarmayı düşünüyor musunuz?
-Açıkçası biraz eski kafalıyım diyebilirim. CD, Plak, Kaset farketmez elle tutulan şeylerin daha değerli, daha nostaljik olduğunu düşünüyorum. Belki bir dağıtımcı ile anlaşıp EP’yi basmak ve Türkiye’ye dağıtmak yerine lansman konserinden itibaren birkaç bin adet basıp konserlerde satışı yapılabilir. Gerçekten bu anıya sahip olmak isteyen kitleye elle tutulup gözle görülen bir anı vermiş olabiliriz. Ama ‘Bir Şans Ver’in benzin istasyonlarında satılan bir albüm olacağını düşünmüyorum. 🙂
‘Bir Şans Ver’den sonra yapmayı düşündüğünüz projeler var mı?
-Evet; öncelikle Ah Sen şarkısının klibine hazırlanıyoruz. 1 ay içerisinde sizlerin beğenisine sunacağız. Ardından lansman konseri ve YouTube projesi başlayacak. Bir sonraki single ve EP’lerden şarkıları size YouTube’da çalıp ardından kayıtlarını tamamladıkça albümleri basmaya devam edeceğiz. Olabildiğince sayıda da hem İstanbul’da hem de diğer şehirlerde konser verebilmek istiyorum. 2018, bunların yoğunluğuyla geçecek umarım. Yola devam edeceğiz yani.
 
Fikret Ertan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Bir Şans Ver’ EP çalışmasını tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.