Röportajlar

İlk albümü ‘Yusuf İle Züleyha’yı dinleyicilerle buluşturan sanatçı Merve Holefter ile bir röportaj…

Geçtiğimiz haftalarda ilk albümü ‘Yusuf İle Züleyha’yı DMC etiketiyle dijital albüm olarak dinleyicilerle buluşturan ve ardından ilk klibi ‘Tuzlu Tuzlu’ ile ilgi görmeye başlayan sanatçı Merve Holefter ile, Bi’Kuble için ilk albüm sürecini ve müzik yolculuğunu konuştuk.

Öncelikle ilk albüm fikri nasıl gelişti, albüme kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-İlk albüm fikri, söz ve bestelerimi müzikseverler ile paylaşma arzum ile 18’li yaşlarımda başladı, fakat ilk başlarda hayal gibi gelen bu isteğim, İTÜ Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler bölümüne girip profesyonel eğitim almaya başladıktan sonra kendimi daha çok geliştirme çabamla tamamıyla bestecilik yönünde kendimi ilerletme çabasına dönüştü. Uzun yıllar birçok tarzda eserler ürettim. Son iki yıldır da biriken şarkılarımı artık paylaşmak için ciddi ve titiz bir çalışma içine girdim ve ilk albümüm ‘Yusuf İle Züleyha’yı beni sevenlerin desteği ve güveni ile kendim hazırladım. DMC ise dağıtımını üstlendi.

Düzenlemelerinizi yapan Metehan Köseoğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

Metehan Köseoğlu, konservatuvardan dönem arkadaşımdır. Kendisini ve yaptığı işleri; yetenekli bir müzisyen olduğunu bildiğim için ona güvenim sonsuzdu. Zaten bir albüm yapma fikrimde düşündüğüm birkaç aranjörün başında geliyordu.

Albüm ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Albüm çıkalı iki hafta oluyor ve geri dönüşler beni bir çocuk gibi sevindiriyor; yıllarca verdiğim emeğin karşılığını övgüler ile alıyor olmak beni gururlandırıyor. Benim için en önemli nokta, müzikseverlerin Merve Holefter‘in kendine has müzik tarzını kabullenip beğenmesidir. Sanırım bu olmaya başlıyor… Bunu görüyor olmak da çok heyecan verici…

Günümüzde CD olarak yayınlanan albüm sayısı azalırken ve birçok albüm CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde, albümünüz dijital albüm olarak dinleyiciyle buluştu. Albümün CD olarak da piyasaya çıkması düşünülüyor mu?

-Biz aslında CD olarak basımını gerçekleştirmeyi planlamıştık. Fakat daha sonra ilk kez müzikseverlerle buluşacağımdan tanınırlığımın artmasını beklemek daha mantıklı geldi. Zaten dijital ortamlarda her gün yeni bir isim ve şarkı çıkıyor ve insanların buna tepkisi ‘yine mi biri çıktı?’ gibi olabiliyor. Önce dinleyiciye Merve Holefter‘i tanıtmayı tercih ederek CD basımı için acele etmedik. Umarım ‘Yusuf İle Züleyha’ albümüm müzik marketlerindeki raflarda yerini alacaktır.

Bu albümden sonra yapmayı düşündüğünüz projeler var mı?

-Bu albümden sonra kendi şarkılarımdan oluşan yeni bir albüm yapma projem var. Yine aynı şekilde 6 veya 7 şarkılık olabilir. Açıkçası single çıkarmak bana pek sıcak gelmiyor ama istisnalar kaideyi bozmaz tabi ki…

Merve Holefter‘e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Yusuf İle Züleyha’ albümünü tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.