Röportajlar

İlk EP çalışması ‘Kalb-i Sızı’yı dinleyicilerle buluşturan Tuğçe Tapçı ile bir röportaj…

Geçen hafta ilk EP çalışması ‘Kalb-i Sızı‘yı Kınay Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Tuğçe Tapçı ile, ‘Kalb-i Sızı’ya kadar olan müzik yolculuğunu, ‘Kalb-i Sızı’yı ve gelecek çalışmalarını konuştuk.
Öncelikle ilk EP fikri nasıl gelişti, EP’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?
-Müzik ve sanatın çeşitli dallarıyla iç içe olanların da hissedeceği gibi, bunun bir başlangıç noktası yok diyebilirim. EP’yi de bir varış noktası olarak görmüyorum, öyle görmemek lazım zaten. Şimdiye kadar zaten müzik yolcuğunun içindeydim; sahne aldım, bir grubumuz vardı, farklı isimlerle çalışma fırsatı buldum ve böyle deneyimlerin çoğalarak artmasını planlıyorum. İlerleme kat etsem de, ruhumda hep yeni başlıyorum.
 Kınay Production ile yollarınız nasıl kesişti?
-Müzik hayatımı ve sanat sevgimi bilen çok sevdiğim bir dostumun, bir büyüğümün vasıtasıyla Murat Kınay ile tanıştım. Yolumun kendisiyle kesişmesinde mutluluk duyuyorum.
Düzenlemelerinizi yapan Taha Gürbüz ile yollarınız nasıl kesişti? 
-Sevgili Taha Gürbüz, müziğine ve bakış açısını hayranlıkla izlediğim insan. Sevgili Murat Kınay çok iyi öngörüleri olan biri, müziğimle ilgili doğru kişi ile; yani Taha Gürbüz ile yollarımızı kesiştirdi. O kadar doğru bir karardı ki… Söz ve müziği bana ait olan parçalarıma, müziğe bakış açısıyla o kadar güzel dokunuşlar yaptı ki… Taha Gürbüz’e ne kadar teşekkür etsem az. 
EP ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?
-Onlarca yorum, tebrik, öneri ve birbirinden güzel, birbirinden mutlu eden dönüşler… Çok sevdiğim müzik üstadlarından duyduğum sözler de başımın tacı. Tabii böyle güzel geri dönüşler insana biraz daha sorumluluk yüklüyor. Pek çok kişi tarafından takip edilmek, müzik çalışmalarımı geliştirerek sürdürmem için bir itici güç aynı zamanda.

Günümüzde CD olarak yayınlanan albüm sayısı azalırken ve birçok albüm CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde çalışmanız önce dijital olarak dinleyiciyle buluştu. Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda CD olarak da piyasaya çıkması düşünülüyor mu?
-Bu durum, ekibimizle kafa yorduğumuz konulardan birisi. Açıkçası, bu sorunun “doğru” cevabı da yok. Çünkü her seçenek doğru. CD olarak da çıkarabilirsiniz, online mecralarda bulunmasını da yeterli görebilirsiniz. Ben EP’mi online mecralarda ve herkese ulaşır şekilde sundum. CD olarak piyasaya çıkarmayı şimdilik düşünmüyorum. Çünkü bu da büyük bir organizasyon ve enerjimi daha çok müziğe vermek istiyorum. Gönlümde geçeni sorarsanız, zamanı geri çevirip bir plağa şarkı okumayı da çok isterdim. Hala olabilir, neden olmasın.
 Bu çalışmadan sonra yapmayı düşündüğünüz projeler var mı?
-Bir proje olarak addedilir mi emin olamıyorum ama müzik aracılığı ile daha çok insana ulaşmak istiyorum elbette. Müzik yolculuğunun başı ve sonu yok. Farklı zamanlarda, mekanlarda, sahneler ya da sokaklarda müziğimle karşınıza çıkabilirim. Ve tabi yeni şarkılar ve yeni projeler…
Tuğçe Tapçı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Kalb-i Sızı’yı, tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.