Röportajlar

İlk EP çalışması “Sahi”yi dinleyicilerle buluşturan Aydın Karaman ile bir röportaj…

2020 ile birlikte Türk Halk Müziği alanında da pek çok başarılı yapım yayınlanmaya başladı ve bu çalışmalardan birisi de, Kalan / Z Müzik etiketiyle yayınlanan, müziğin eğitiminden gelen ve halen müzik öğretmenliğine devam eden Aydın Karaman’ın ilk EP çalışması “Sahi” oldu. Aslen Sivas, Koçgiri’li olan Karaman ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, “Sahi”yi ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Sahi’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müziğe bütün ilgim aslında dedemin klamlarını dinleyerek başladı. Çok net hatırlıyorum, dedem Ankara’daki gecekondumuza geldiğinde onlarca çevre köyden insanlar dedemin türkü söylemesini beklerdi. Ben de o sıralarda hep dedemin dizinin dibindeydim. Öyle bir büyüydü ki o an gördüklerim, beni müziğe itti. Ondan sonraki süreçte de bağlama eğitimi almak için çeşitli kurslara gittim. Daha sonra Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’ne kursiyer olarak başladım. Orda tanıştığım sevgili hocam Adem Sevinç’in yönlendirmesi ile İTÜ’de Ses Eğitimi bölümünü kazandım. Konservatuar eğitimimin bana en büyük katkısı müziğe tam zamanlı vakit ayırmam için bir sebep olmasıdır. Yani insanın merak ettiği ve ilgi duyduğu bir alanda eğitim görmesi, bilimsel kaynaklara ulaşması ve de nice hocalarla pratik yapması çok büyük bir nimettir.

Profesyonel bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Sahi’nin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Uzun zamandır çalıştığım ve ürettiğim ezgiler beni daha profosyonel kayıtlalarla dinleyicinin karşısına çıkmaya itti. Yıllardır zaten profosyenel bir çaşılma yapmayı düşünüyordum, hayat arkadaşımın beni cesaretlendirmesiyle de EP yayınlama kararı verdim. İlk etapta “Sahi” için daha fazla eser düşünüyordum. Süreç ilerledikçe kısıtlama yapmak durumuda kaldık, altı esere indirdik. Bu eserler arasında iki tane kendi bestem var, sevdiğim anonim eserler var bir de Muhlis Akarsu’nun ilk babamdan dinlediğim “Bu Garibin Bir Derdi Var” isimli eseri yer alıyor. Albümün isim babası ise çocukluk arkadaşım Görüş Karaca’dır. 

Kalan / Z Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Benim şahsen Kalan Müzik ile ilk kesişmem bir dinleyici olarak, Aşık Veysel’in, Zaralı Halil Söyler’in, Muharrem Ertaş’ın, Neşet Ertaş’ın, Grup Yorum’un, Tülay German’ın albümleri ve daha nice albümler vasıtasıyladır. Bu kadar değer verdiğim albümleri çıkaran bir yapım şirketiyle çalışmak istedim. Albüm kayıtları bittikten sonra ilk iş menajerim Yılmaz Şenol aracılığıyla kayıtları dinlettim ve yayınlama kararı aldılar. Çok da mutlu oldum.

Düzenlemelerinizi üstlenen Nadir Mert Ağırlar ile yollarınız nasıl kesişti?

-Albüm yapma kararı aldığımda birkaç kayıt stüdyosuyla görüştüm. En son, yıllardır tanıdığım ve severek dinlediğim müzisyen arkadaşım Özgür Akdemir vasıtasıyla Nadir Mert Ağırlar ile tanıştım ve enerjimiz çok uyuştu. Birbirimizle çok iyi uyum sağladık ve güzel bir çalışma ortaya koyduk.

Albümde iki değerli ozan Teslim Abdal ve Dadaloğlu’nun dizelerini bestelediniz. Bu dizeleri günümüze yeni bestelerle taşıyabilmek sizin için nasıl bir duygu?

-Öncelikle ben bir müzik öğretmeniyim. Öğrencilerime halk ozanlarıyla ilgili birçok çalışma yaptırıyorum ve eserlerini hem edebi hem müzikal olarak çalıştırıyorum. Kendim de onlarla birlikte tekrar tekrar çalışmış oluyorum. Teslim Abdal ve Dadaloğlu’nun ve nice halk ozanlarının dizelerini her okuduğumda ruhuma işliyor. Halk ozanlarının dizelerine beste yapmak aslında çok iddialı bir o kadar da heyecanlı. Hislerim bu yönde.

Sahi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Genelde çok olumlu dönüşler aldım. Dinleyicim ile buluşmak ve canlı performans için gün sayarken pandemi süreci araya girdi. Konserlerimizi iptal ettik. Sorun değil tabii ki sağlık en önemlisi. Ortam el verince konser yapmak isterim, çünkü her zaman için canlı performansın daha etkili ve hisli olduğunu düşünüyorum.

Sahi, sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak da yayınlanması düşünülüyor mu?

-İlerleyen süreçte başka çalışmalarla da birleştirip belki yayınlanabilir. Ancak şimdilik gündemimde böyle bir CD yayınlamak yok.

Sahi’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette var. Şu an üstünde çalıştığım besteler ve tabi anonim türküler var. 

Aydın Karaman’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sahi”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.