Röportajlar

İlk EP çalışması “Yorma”yı dinleyicilerle buluşturan İlia Özkan ile bir röportaj…

İlia Özkan… Müziğin eğitiminden gelen ve zaman içinde sahne performanslarıyla da tanınan Özkan, ilk EP çalışması “Yorma”yı geçtiğimiz haftalarda Yelda Gürkan Music Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Özkan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, EP çalışmasını, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Yorma’ya kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda güzel sanatlar müzik eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Şunu söyleyebilirim ki çok küçük yaştan beri müziğin hep içinde oldum. İlkokul yıllarımda şarkı söyleyen gitar çalan ve boş derslerde tahtaya kaldırılıp arkadaşlarının şarkı söylettiği çocuktum. Sonrasın da müziğe olan ilgim daha da arttı ve her türlü müziğe ilgi duymaya başladım. Müzisyenleri şarkıcıları takip eder ve teyple bol bol kaset kaydı yapar şarkı söylerdim. Daha sonrasında okullu olma heyecanı sardı ve Edirne Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümü yetenek sınavlarına girip birincilikle kazanıp müzik eğitimi almaya başladım. Lisans eğitimi için 18 Mart Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Müzik öğretmenliği bölümünü kazanarak orada devam ettirdim ve sahne almaya bu süreçlerde de devam ettim. Müzik eğitimi almam benim müziğe olan yaratıcılığımı, yorumlama duygumu geliştirerek daha da bilinçli olmamı sağladı müzikalitemi artırmış oldu klişe olacak ama eğitim kesinlikle şart!

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Yorma EP’sinin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda 1990’lardan kalan bir eser “Al Baharları” ve yeni bir eseri “Yorma” olmak üzere iki eserini seslendirdiğiniz besteci Diler Türkmen ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında ilk olarak bir tekli ile çıkmayı planladım, tabii pandemi süreci bunu yayınlamayı geciktirdi. “Al Baharları” ile çıkış yapmayı planlamıştım olmadı, malum dünyanın gündeminden dolayı bunu gerçekleştiremedim. Ama iyi ki çıkarmamışız, çünkü “Yorma” diye yine çok güzel bir şarkı ile karşılaşmış oldum ve çok değerli abim Diler Türkmen’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum bu iki güzel eseri bana inanarak emanet etmesi beni ayrıcalıklı kıldı. Diler Türkmen ile ilk olarak ”Al Baharları” sayesinde tanışmış oldum ve besteciliğinin müzisyenliğinin dışında bana tüm enerjisini gönderen birikimini her durumda benimle paylaşan çok değerli abimdir kendisi, kendisine sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Yorma’ya bir de Emre Kavruk yönetiminde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Emre Kavuk ile ilk yolumuz Ordu’da çektiği bir filmde kesişti. Kendisi o kadar enerjisi yüksek yönetmen ki ben albüm heyecanımdan bahsettiğimde “İlia, ilk klibini sana söz ben çekeceğim!” dedi. Böyle diyince daha da heyecanlandım. Altın Portakal’lı bir yönetmen ve ilk klibini bana çekeceğini söylediğinde çok mutlu oldum. Klipten çok güzel tepkiler alıyoruz. Yason burnunun eşsiz görseliyle birlikte herkesin söylediği çok samimi olmuş ve gerçekten seyrettiriyor.

Yelda Gürkan Müzik Production / Yelda Gürkan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sahne aldığım bir mekanda beni kendilerinin dinlemesi ile yollarımız kesişti ve “Neden bu keyifle okuduğun şarkıları herkes dinlemesin?” dedi. Bana inandı ve her türlü zorlukları aşarak bu EP’yi sizlere sundu. Çok mutluyum ki Türkiye’nin en başarılı kadın müzik yapımcılarından birisiyle çalışma şansına eriştim. İyi ki onunla çalışıyorum. İnşallah nice güzel projelere, çok teşekkürler YGM Production…

Düzenlemeleriniz de üç başarılı müzisyen ile çalıştınız : Ajlan Akyüz, Yıldıray Gürgen ve Murat Hasarı. Kendileri ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında Murat Hasarı ve Yıldıray Gürgen ile de Yelda Gürkan sayesinde tanıştım ve o kadar iyi müzisyenler ki yaptığımız tüm çalışmalar benim için çok verimli ve keyifli geçti. Yorma’nın aranjesi sırasında da Ajlan Akyüz ile tanıştım. Deneyimlediğim stüdyo anlarımda bana çok destek oldular, bütün heyecanımı onların sayesinde dizginleyebildim ve dinleyicilerime çok güzel eserler sunabildim. Daha nice güzel işlerimiz olması dileği ile kendilerine çok teşekkür ediyorum iyi ki varlar.

Yorma EP’si ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yorma aslında çok güzel başladı, herkesin içerisinde kendinden bir şeyler bulması belki de büyük etken. “Uzun zamandır 90’lar ruhuyla bestelenmiş yeni şarkı duymamıştık!” diyenler çok. Video klip ile de taçlanmış oldu, çok güzel gidiyor.

Ayrıca 1980’lerden hatırlanan “Uyandım Sabah İle”i yorumladınız. Bu eseri yorumlamaya nasıl karar verdiniz ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Türküleri çok severim, dinlemekten de söylemekten de çok zevk alırım. Bu eser de türkü formunda çok güzel bir şarkı. Yıllardır sahne aldığım her yerde söyledim. Hep güzel tepkiler aldım benim bu hissettiğimi herkes hissetsin istedim bir versiyonunu da gitarımla aynı o samimi ortamlarda çalıp söylediğim gibi kaydettik, çok güzel yorumlar alıyorum. Ayrıca şarkının bestecisi, çok değerli hocam müzik insanı Hikmet Uygun abime çok teşekkür ederim bana bu güzel şarkıyı emanet ettiği için.

Yorma’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Aslında çok yeniyiz diğer çalışmalarım için şarkıların çoğunu planladım yine çok güzel şarkılar geliyor, sevdiğim ve sizlerin de seveceğinize inandığım şarkıları hazırlıyorum. YouTube kanalım için çok güzel bir formatım olacak, çok yakında hepsini sizlerle paylaşacağım.

İlia Özkan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yorma”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.