Röportajlar

Yeni teklisi “Prova”yı dinleyicilerle buluşturan Duygu Karakuş ile bir röportaj…

Duygu Karakuş ismini çoğu dinleyici O Ses Türkiye ve yılların önemli beste yarışması Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nda Selahattin Erhan eseri “Prova” ile hem Erhan “En İyi 2. Beste” ödülünü hem de Karakuş “En İyi Yorumcu” ödülünü alınca duydu. Ardından kendi eseri ilk teklisi “Senin Gibi”yi yayınlayan Karakuş, en son “Prova”yı bu sefer tekli versiyonuyla Kuzey Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Karakuş ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Senin Gibi”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda O Ses Türkiye’ye katılmaya nasıl karar verdiniz? O Ses Türkiye tecrübeniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Çok küçük yaşlarda şarkı söylemeye başlamış olmam, annemin destekleri ile TRT Ankara Radyosu Çoksesli Çocuk Korosu’nda eğitim almaya başladım, bununla birlikte piyano dersleri de devam etmekteydi. Daha sonra TRT Ankara Radyosu Çoksesli Gençlik Korosu’nda eğitimime devam ettim. O Ses Türkiye yarışmasının 2. sezonunda (2012-2013) kuzenimin videomu göndermesi, İstanbul yolculuğu, elemeler derken yarışmadaydım. Hülya Avşar’ın takımında çeyrek finale kadar yükseldim. Öncelikle O Ses Türkiye platformu heyecanını yaşamak müthiş bir duyguydu, muhteşem bir orkestra ile çalışmak, sahne almak harika bir tecrübeydi.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Senin Gibi’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Senin Gibi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Senin Gibi benim ilk göz ağrım, imkanlar doğrultusunda en iyisini yapmaya çalıştım… Geri dönüşler beni çok gururlandırdı ve umutlandırdı. Eserin duygusuna çok inanıyordum, bunu hissettirebildiğimi yaşamak da tarifsiz…

En son, 2019’da Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nda size en iyi yorumcu ödülü getiren “Prova”yı tekli olarak yayınladınız. Öncelikle o dönem eserin bestecisi (en iyi ikinci beste ödülünü alan) Selahattin Erhan ile yollarınız nasıl kesişti? Yarışmaya katılmanız nasıl gelişti? 

-Selahattin Erhan dediğiniz an akan sular durur! Her anlamda hayatıma dokunmuş, insanlığı, öğreticiliği benim için kıymeti çok büyük bir duayendir kendisi… 2013 yılında Selahattin Bey beni O Ses Türkiye yarışmasında dinlemiş ve çok beğenmiş kendisi bana ulaştı ve gözümü İstanbul’da açtım. “Prova” şarkısını dinleyip hemen stüdyoya girdim, o dönem farklı sebeplerden dolayı şarkımızı sandığımıza saklamıştık.  Tabii Selahattin bey tanıdığım günden beri hep hayatımda oldugundan irtibatımız hiç kesilmedi, “Yarışmaya katılalım mı, ne dersin? dediğinde hem de prova ile yaşadığım heyecanı anlatabilmem mümkün değil… Prova’yı öyle özümsemiştim ki ve artık duyurulacak olması harika bir durumdu ve inandığımız gibi de oldu, “En İyi Yorumcu” ve “En İyi 2. Beste” ödülünü hak ettik.

Altın Güvercin performansınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Bu yarışma size müziksel anlamda neler kattı ve sizin için bir deneyim oldu?

-Yarışmada aldığımız tepkiler bizi çok mutlu etti, şarkının dinledikten sonra akılda kalıcılığı, yaşattığı duygu, sözleri herkes tarafından takdir edildi… 22. Kuşadası Altın Güvercin beste yarışmasında en iyi yorumcu ödülü almak belki de bu zamana kadar en büyük başarıydı benim için. Yaşadığım gurur ise kelimelere sığmaz… Böyle bir ödüle layık görülmüş olmak, sevgili Selahattin Erhan’ın bestesini seslendirebilmek yeri dolamayacak büyük bir mutluluktur benim için!

Prova’yı tekli olarak yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda düzenlemeyi üstlenen Ödül Erdoğan ve prodüksiyonunuzu üstlenen Kuzey Yapım / Candar Köker ile yollarınız nasıl kesişti?

-Prova çok kalbe dokundu; keşkeler, pişmanlıklar hayatımızın gerçeği… Yarışmada seyircilerin ve jüri üyelerinin tepkileri, şarkıya katılmaları ve Sevgili Selahattin Erhan’ın da kararı ile Candar Köker’in firması Kuzey Yapım’dan yayınlandı… Kendisi de benim için çok kıymetlidir, klip yönetmenliğini ve mix-master çalışmasını da yapmıştır. Ödül Erdoğan ile ilk kez 2013’de tanıştık. Prova’yı piyanonun başında okutmuştu. 

Prova’nın tekli versiyonu ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Prova her anlamda; söz, müzikalite anlamında her yaştan hep olumlu dönüşler aldı.

Bununla birlikte “Prova”ya Candar Köker yönetiminde bir klip çektiniz. Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klibi kim yönetti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sevgili can abim Candar Köker’in klip yönetmenliğindeki canla başla mücadelesine minnettarım… Klip pişman olan bir kadının artık aslında haykırışını anlatıyordu çok renkli ve eğlenceli şekilde yansıttık bunu ve çok beğenildi. 

Ayrıca YouTube kanalımızda çeşitli şarkıları yorumlayıp paylaşıyorsunuz. Sizce YouTube, yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-Şarkı söyleyerek, müzik yaparak kalplere dokunmak… Kendimi tam anlamı ile ait olduğum noktada hissetmek iletişimin bana göre en yüksek seviyesi… Bu nedenle sevdiğim, okumak istediğim eserleri paylaşıyorum… Reklamınız, paylaşımlarınız, ekibiniz sağlam olursa yaptığınız işe de güveniyorsanız YouTube doğru bir kanal…

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-TRT bünyesinde senelerce çoksesli müzik eğitimi aldım. Fakat ruhum ile notalarım arabesk ve popa çok daha yakın…

Prova’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yeni teklim nefes çok kısa süre sonra hazır olacak. Mavi Radyo-PR Mavi Küçükünal ve Baran Etik ile birlikte çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor… Sonrasında da başarı ile güzel imzalar atmaya devam edeceğiz…

Duygu Karakuş’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Prova”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.