Röportajlar

İlk solo teklisi “Fark Etmez”i dinleyicilerle buluşturan Soyak ile bir röportaj…

Soyak… Lots ile bir araya geldiği “Enkazın Üstünde” ile Rap severlerin dikkatini çeken Soyak, şimdi ise sözlerini yazdığı ilk solo teklisi “Fark Etmez”i Monotunez Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Soyak (Can Soyak) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Fark Etmez’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda “South X”e dahil oluşunuz nasıl gelişti? Ayrıca Lots ile yaptığınız “Enkazın Üstünde”nin oluşum süreci nasıl kesişti? South X’te de yer alan Lots ile çalışmaya nasıl karar verdiniz ve Enkazın Üstünde ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Müziğe olan ilgim çok küçük yaşlarımda başladı. Annemin bana aldığı oyuncak gitar ve mikrofonla şarkılar söylediğim kasetlerim var! (gülüyor) Daha sonra aldığım gitarla enstrüman çalmaya başladım ve gitar, piyano, bağlama, davul gibi enstrümanları öğrendim. Müziğe profesyonel girişimi 2020’de “South X” adlı şarkıyla Antalya’da beraber müzik yaptığım insanlara eşlik ederek yaptım. Antalya’da Dexfox ile birlikte çalışmalar yapıyorduk ve beni South X e o dahil etti diyebilirim. İlk şarkım olmuştu ve geri dönüşler çok güzeldi. Tarzımı netleştirmeme yardımcı olduğunu söyleyebilirim South X için. Ardından Lots ile hem Dexfox aracılığıyla hem de South X projesinden sonra yakınlaştık ve birlikte şarkı yapmaya karar verdik. Gökhan Ekinci beati gönderince biz de Enkazın Üstünde‘yi oluşturmuş olduk. Daha sonra uzun bir süre birçok şarkı yapıp hepsini belirli bir seviyeye getirdiğimi düşündükten sonra yayınlamaya başladım. Fark Etmez bunların ilki, devamı yolda.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Fark Etmez’in müziği ile düzenlemesini üstlenen (Enkazın Üstünde’nin de yapımcısı) Gökhan Ekinci ve Monotunez Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Çevremden aldığım olumlu tepkilerle birlikte tekli yayınlama kararını zaten 2 yıl önce vermiştim ancak içime tamamen sinene kadar hiçbir işimi yayınlamak istemedim. Gökhan Ekinci ve Monotunez ekibiyle de tam o dönemler tanıştım. Gökhan Ekinci’nin sert davulları ve kendine has tarzıyla benim yapmak istediklerim birleşince ortaya çok farklı işler çıkmaya başladı ve içime sindiğini hissettim.

Fark Etmez ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Fark Etmez ile alakalı olumlu dönüşler aldım ve bu da beni gelecek projelerim için umutlandırdı ve heyecanlandırdı. Umarım bu işi yapan herkes hakettiğini alır!

Klibi yöneten Cihan Horozoğlu ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Daha önceki Antalya’da rap müzikle uğraşan insanlarla birlikte yaptığımız toplu çalışmanın içinde parçamın yönetmeni GNO’da vardı. O parçanın klibini de o çekmişti. O zamanki imkanlarımızla güzel bir iş çıkarmıştık. Biz de imkanlarımızı arttırmaya çalışıp bir klip yapmaya karar verdik.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müzik tarzımı oluşturduğum şarkılar şu an yayında değil. Çok yakın zamanda onları da dinleyebileceğiz. Ama tarzımdan bahsetmem gerekirse genelde sert drumlarla yumuşak vokallerin harmanlandığı bir tarz diyebilirim. Çoğu zaman duygusal şarkılarla da karşınıza çıkacağım sanırım.

Fark Etmez’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Albüm oluşturacak kadar şarkım hazır durumda. 4-5 tekli sonrasında albüm veya EP yapma ihtimalim yüksek.

Soyak’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Fark Etmez”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.