Röportajlar

Yeni teklisi “Yalnızlık Kanımda”yı dinleyicilerle buluşturan grup Lavinya ile bir röportaj…

Lavinya… Temelleri lise döneminde atılan grup, zaman içinde şimdiki halini aldı ve sahne performanslarının yanı sıra ilk iki teklisiyle de dinleyicilerin ilgisini çekti. Funk, Synth Pop ve Alternatif tınıları takip eden Lavinya, en son geçtiğimiz günlerde yeni teklisi “Yalnızlık Kanımda”yı Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Vokalde Berk Atlas, gitarlarda Ata Erentürk, Bedirhan Demir ve Atlas, basta Fatih Yeşilyurt ve davul-klavye-prodüksiyonda Ali Savaş Anıl’ın yer aldığı (Yalnızlık Kanımda’nın sözleri Erentürk, müziği Atlas & Yeşilyurt & Demir & Erentürk imzası taşıyor) Lavinya grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, yeni teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Lavinya grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Lavinya: Aynı lisenin yolcusu 3 arkadaştık ve üçümüz de müzikle ilgileniyorduk. Kısaca her lisede olan müzik grupları gibi yanyana geldik. Gitaristimiz Ata Erentürk’ün ailesinin fotoğraf stüdyosunda her haftasonu prova almaya başladık. Yazdık, söyledik, çaldık ve dedik ki “Neden bir isim koymuyoruz?” Yeri geldi okul sahnelerinde, yeri geldi okul yarışmalarında sahne aldık. Akustik ev konseri yaptık ve Türkiye’de alışılmadık bir şey olduğu için bu biraz daha bizi ön plana attı. Sonrası zaten profesyonel adımlarımız oldu. İlk iki şarkımızdan sonra grubumuza Fatih Yeşilyurt (bas gitarist) katıldı ve üçüncü parçamızı da artık Fatih’in de dahil olduğu artık 4 kişiden oluşan Lavinya olarak yayınladık. Yakın zamanda konser vermek sahne almak istiyoruz ve bunun için sabırsızız! 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Onyedi”nin oluşum süreci nasıl gelişti?

Lavinya: Çevremizdeki olumlu tepkiler üzerine biz de artık platformlarda sesimizi duyurmak istiyorduk. Sözleri Berk Atlas’a ait olan Onyedi’nin üstünde her birimizin tarzını birleştirerek çalıştık. Prodüktörümüz Ali Savaş Anıl’dan ve çevremizden de fikirlerini alarak çalışmamızı bitirdik. Tabi ilk kayıt denememiz veya bu süreci ilk defa yaşamamızdan mütevellit biraz zorlandık fakat finalde bizim fikrimizce güzel bir parça çıkarttık.

Kolik Records ile yollarınız nasıl kesişti?

Lavinya: Kolik (KolikBand) aslında Almanya’da türkçe rock müzik yapan bir grup ve bir nevi bize yol gösteren ve bize en çok destek olan büyüklerimiz. İlk teklileri olan “Özledim” ile onları sosyal medyada tanıdık. Bir süre sonra Türkiye’ye konser için geldiklerinde de yüzyüze tanışma fırsatı bulduk. Belli bir zaman geçtikten sonra Kolik Records kuruldu ve ilk iki parçamızı bu etiketle yayınladık. Sizi seviyoruz Kolik!

Onyedi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Lavinya: Bizim için harikaydı. İlk şarkıya göre hiç beklemediğimiz bir dinlenme sayısı yakaladık. Buna şaşıralım derken henüz birinci haftasında “Türkiye Viral 50” playlistinde yer aldık ve bu bizi çok gururlandırdı. Çevremizde aynı şekilde hem gururlandı, hem de bizleri gururlandırdı…

İkinci tekliniz “Yanıyor Dünya” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti?

Lavinya: Aslında oluşum süreci ilk şarkımıza göre pek değişmedi fakat pandemi sürecinde stüdyoya gidemediğimiz için aylık dinleyicimizin büyük bir kısmını kaybettik. Bu sebeple biraz acele ile karar verdiğimiz bir parça oldu. Kayıt sürecimiz ise yine aynıydı. Sadece farklı olarak her anımızı video kaydına alarak oluşum sürecini dinleyiciye de izletmek istedik ve bir klip yarattık. Bizim için güzel bir hatıra oldu…

Yanıyor Dünya ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Lavinya: Aslında ilk şarkımız gibi harika bir geri dönüş alamadık. Herkesi yaptığımız Synth Pop yakalamadı diyebiliriz. Ama “Biz Yanıyor Dünya’yı daha çok seviyoruz!” diyenler de var!

En son “Yalnızlık Kanımda”yı dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

Lavinya: Avrupa Müzik bize sosyal medya üzerinden ulaştı ve açıkçası beklemiyorduk! Bizim gibi gruplara önem vermeleri de ilgimizi çekti. Malum pandemi sürecinde online toplantılar yaparak “Yalnızlık Kanımda” projesine başladık. Tabii ki yine Ali Savaş Anıl imzasıyla da bir tekliyi daha yayınladık…

Yalnızlık Kanımda ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Lavinya: İlk defa hareketli bir şeyler denedik ve bu bize oldukça güzel geri dönüşler getirdi. Hatta “Olmamış bu!” diye bir yorum duymadık henüz diyebiliriz. Ama tabii ki henüz bizi tatmin eden rakamlarda değiliz…

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Lavinya: Net bir tarz taşımıyoruz çünkü sürekli yeni şeyler deniyoruz. Bu yüzden müzik tarzımız bu diyemeyiz. Onyedi’de alternatif rock, Yanıyor Dünya’da synth pop görürken aynı zamanda da Yalnızlık Kanımda’da biraz funk ritimlerini duyabilirsiniz. Müziğin sınırı yok bizim için…

Yalnızlık Kanımda’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Lavinya: Tabii ki var! Durmayı düşünmüyoruz. Çıkartmak istediğimiz çok şarkımız var. Ama tabi şimdilik ismini paylaşmayalım. Yakın zamanda yine kayıtlara girmek ve bir an önce de çıkacağı günün heyecanını hissetmek de istiyoruz!

Lavinya grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yalnızlık Kanımda”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.