Röportajlar

İlk solo teklisi “Olay”ı dinleyicilerle buluşturan Asrın Karaaslan ile bir röportaj…

Asrın Karaaslan’ı çoğu dinleyici özellikle Dragprincess olarak yer aldığı mekanlarda ve Bülent Cenkci ile düeti “Var mısın?” ile tanıdı. Şimdi ise Deep Revery etiketli ilk solo teklisi “Olay”ı dinleyicilerle buluşturan Karaaslan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Olay”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Çocukluk dönemlerinde ses yarışmalarına katıldım. O dönem yerel TV’lerde ve birçok etkinlikte yer aldım. O dönem bir dernekte şarkı söylüyordum. Bazı haksızlıklar nedeniyle müziğe yıllarca küstüm ancak 2010 yılında bir mekana eğlenmeye gitmiştim ve sahnedeki ilginç dans showları ve kostümlere hayran kalınca içimden dans etmek geçti! Tam da o mekanda 2011’de profesyonel dansçı, show’cu olarak başladım ve 2021’e kadar çıkmadığım mekan kalmadı ve bu alanda ne kadar alt kadro kategorinde yer alsak yani Türkiye’de Drag performans sanatçıları, Amerika, Avrupa kadar el üstünde tutulup sanatçı kategorisine alınmasa da, tanınmasak da yaptığımız iş her yiğidin harcı değil ve bu alanda Dragprincess olarak bir isim yaptım, gururluyum! İşte şimdi asıl yapmam gerekeni yani müzik yolculuğuma kaldığım yerden devam etmeye karar kıldım ancak dans ve görseli de sentezleyerek. Bu doğrultuda Dragprincess olarak günümüze kadar geldikten sonra şimdi asıl Asrın’a da yani müzikal tarafıma da biraz ağırlık verip iki mesleği de birbirine sentezleyerek sanat adına çok daha geniş kesimlere ulaşmayı hedefliyorum. 

Bununla birlikte Bülent Cenkci ile bir düetiniz oldu “Var mısın?” Bülent Cenkci ve düzenlemeyi üstlenen Bertan Coşar ile yollarınız nasıl kesişti? Var mısın? ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bülent Cenkci ile 2015 yılında sosyal medya üzerinden tanıştık, kendisi klibinde benim oynamamı istiyordu, buluştuk ve kaynaştık. Ancak o durum gerçekleşmedi tabii ama iletişimimiz hiç kopmadı ve 2019’da benim şarkıcı kimliğimi de bildiği için “Var Mısın?” şarkısı için hem düet hem de klibinde oynamamı istedi. Memnuniyetle kabul edip ilk stüdyo çalışmasını onunla yaptık, klip şarkı 2020 başlarında yayınlandı. Benim için profesyonel müzik yolculuğum Bülent Cenkci desteği ile başladı diyebilirim. Bertan Coşar ile Var mısın? şarkısı için Bülent ile okumalara stüdyosuna gittiğimizde tanıştık. Var mısın? çıktığı gün yayınlanan bazı iddialı şarkılardan dolayı o dönem beklediğimiz ilgiyi görmedi.

Bir tekli yayınlamaya ve bu bağlamda Cenkci sözleri ve Coşar beste-düzenlemesi “Olay”ı yorumlamaya nasıl karar verdiniz?

-Var mısın?’ı yayınladığımız dönem ikisi bana “Olay”ı hediye etti. Buradan kendilerine tekrar teşekkür ediyorum. Böylece ilk teklim “Olay”ı kaydettik. Dans ve show yolculuğum devam ederken “Olay” şarkının okumalarını da 2021 başlarından bitirmiştik. Pandemi, o, şu bu derken 2022 de karar kıldık ve yayınlandı. 

Deep Revery ile yollarınız nasıl kesişti?

-Tabii ki sevgili dostum Bülent vesilesiyle. Şarkının yayınlanması için Deep Revery’in sahibi Eren Çıralar ile buluşup, tanışıp, hızlıca şarkıyı çıkarmaya karar verdik. Şirketimden ve Eren Çıralar’ın ilgisinden de çok memnun olduğumu belirtmek isterim.

Olay ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geri dönüşler kesinlikle olumlu ve “Klip bekliyoruz!” diyorlar. Bu şarkıya bir klip düşündük ve vazgeçtik. Açıkçası hala karar veremedim ve her an klip çalışmalarına başlayabilirim. Sürpriz olsun diyelim!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ruh, beden, zihin üçlüsü ile yapılmayacak şey yok bence ve bu üçlü uçsuz bucaksız hayaller kurduruyor bana diyebilirim. Kafamda oluşan tarzlar daha çok dünya starlarının görsel ile birleştirdikleri sıradışılık  benim stilim diyebilirim. Çünkü şunu öğrendim ki bazen şarkıyı sevdiren klipteki hikaye ve görseller olabiliyor. Böyle projeler beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Çünkü dans, görsel ve ses üçlüsüne sahip olmak bence büyük avantaj. Hayallerim ve hedeflerim var ancak bunun içinde arkanda maddi ve manevi güç kesinlikle şart. Ancak şuna inanıyorum eğer azim ve kararlılıkla doğru şeyler yaptığına inanıp çabalarsan her şey mümkün. Bunun için çok çabalamam gerektiğini biliyorum. çabalarız! (gülüyor)

Olay’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Gece hayatında yıllarca olmak sahnenin mutfağından gelmek demek. Sadece şarkı söylemek değil amacım, malum show dünyasından geliyorum ve asıl amacım kesinlikle müzik ve show’u harmanlamak. Kısacası sanat ile ilgili her projeyi kolaylıkla yapacak hem tecrübem, hem sesim hem de görselliği taşıyacak karakteristik bir yapım var. tecrübeyle sabit. Yani şunu demek istiyorum evet şarkı söylemek, çıkarmak bir tarafa harici gelebilecek tüm sanat ile ilgili projeleri değerlendirebilirim. Podyumda da dev bir kostümü en iyi şekilde taşıyarak yürüyebilirim, Dev şarkıları da çok iyi yorumlayabilirim. D: Hepsi! (Gülüyor) İkinci şarkım arabesk ya da daha önceden yorumlanmış bir şarkı olacak. Yani asıl gerçek sesimi ve yorumcu kimliğimi gösterebileceğim tarzlar. Birkaç canlı performans ile YouTube üzerinden dinleyicilere yorumcu kimliğimi göstermeyi düşünüyorum şu sıralar. Bakalım müzik yolculuğum beni nereye taşıyacak, hep beraber göreceğiz. Show must go on!

Asrın Karaaslan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Olay”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.