Röportajlar

Yeni teklisi “Evlilik Cüzdanı”nı dinleyicilerle buluşturan Ferihan ile bir röportaj…

Son dönemde dinleyicilerle buluşan ikinci teklilerden biri de, güzel sanatlar lisesi eğitiminden gelen ve sonrasında sahnelerde de ismini duyuran Ferihan’ın Güzel Müzik etiketli yeni teklisi “Evlilik Cüzdanı” oldu. Ferihan (Ferihan Atik) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Sabaha Kadar’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda güzel sanatlar lisesi eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müzik yolculuğuma 16 yaşında başladım; çeşitli festivallerde yer aldım, konser çalışmalarım oldu. Hep bu işin eğitimini almam gerekiyor diye düşünüp ailemin desteği ile güzel sanatlara girdim piyano şan eğitimi aldım, okulum bittikten sonra müzik çalışmalarıma FA Organizasyon art direktörü Gökşen Sohtaoğlu ile birlikte devam ettim. Türkiye’de çıkmadığımız festival ve konser kalmadı diyebilirim. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Sabaha Kadar”ın sahibi Onur Murat, düzenlemeyi üstlenen Başar Ünsal ve Sofa Sanat ile yollarınız nasıl kesişti?

-Uzun bir dönem müziğe ara verdim ben aslında ama hep kendimle savaştım fakat bir türlü cesaret edemiyordum.  Çünkü çok ara vermiştim. Sonra bir tanıdığım vesilesi ile Sofa Sanat ile tanıştım. Sağ olsunlar desteklediler beni, o görüşme anında Onur Murat ve Başar Ünsal da oradaydı. Aklımda başka bir şarkı vardı aslında onun için gitmiştim ama Onur Murat kendi aslında kendi için yaptığı şarkıları dinletti ve o an “Bu benim şarkım olmalı!” dedim. Biraz Onur Murat’ı bıktırmış olabilirim tabii ama sonunda ikna edip aldım!

Sabaha Kadar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Öncelikle ben şarkımı çok sevdim söylemeyi çok sevdim ve inandım dolayısıyla geri dönüşlerimiz de güzel oldu dinleyen çok sevdi eğlenceli bir şarkı oldu bizim için. 

En son yine Murat eseri-düzenlemesi (Güzel Müzik olarak yapımı) “Evlilik Cüzdanı”nı dinleyicilerle buluşturdunuz. Bu şarkıyı seçme ve yorumlama süreciniz nasıl gelişti? Güzel Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Evlilik Cüzdanı ve Sabaha Kadar’ı aynı anda dinleyip karar verdim ve iki şarkıyı da duyar duymaz çok sevdim, olacaksa da ikisi de olsun dedim. Aslında sıfırdan şarkı çıkarmak risk olarak görünse de ben hem sevgili Onur Murat hem Başar Ünsal’ın desteğiyle bu riski göze aldım. Sonuç ise harika bence!

Evlilik Cüzdanı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Henüz yeni çıkan bir şarkı. Ege PR Production Media ekibi sayesinde de güzel geri dönüşler alıyoruz ve çok mutluyuz.

Kendi müziğinizi tür ve hissiyat olarak nasıl tanımlarsınız?

-Ben müzik denince kendimi başka bir dünyada buluyorum müzik benim için hayat bulduğum bir yolculuk kendimi özgür hissettiğim bir dünya birçok hissi yaşadığım bir yer!

Evlilik Cüzdanı’ndan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki var yeni şarkılarımız. Şu an seçme aşamasındayız. Bırakmak yok, yola devam!

Ferihan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Evlilik Cüzdanı”nı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.