Röportajlar

İlk solo teklisi “Ölsem”i dinleyicilerle buluşturan Mito ile bir röportaj…

Son dönemlerde ortak çalışmalarıyla ve O Ses Rap’teki performansıyla dikkat çeken başarılı Kadın MC’lerden birisi olan Mito, geçtiğimiz haftalarda sözlerini yazdığı ilk solo teklisi “Ölsem”i Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Mito (İrem Şahin) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gidiyorum’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Geeflow’un “Rape Kayyum” albümünde “Yürürüm”de yer almanız nasıl gelişti, Geeflow ve Medusa ile yollarınız nasıl kesişti ve Yürürüm’ün oluşum süreci nasıl gelişti? Yürürüm ile ilgilli nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gidiyorum’a kadar olan süreçte sürekli üretim halindeydim, fakat paylaşma cesareti bulamıyordum. “Yürürüm” için bir tanıdığım sayesinde Geeflow benimle iletişime geçti. Medusa ile aynı şarkıda olacağımı bilmiyordum. Açıkçası aynı şarkıda olmak pek bir şey değiştirmedi, ikimiz de kendi tarzımızda işimizi yaptık. Oluşum süreci kısa sürdü. Benim için keyifliydi. Güzel geri dönüşler aldık.

Bir teklide yer alma süreciniz nasıl gelişti ve bu bağlamda “Gidiyorum”u birlikte yaptığınız Erdeniz ve Alfa Müzik Yapım ile yollarınız nasıl kesişti? Gidiyorum’un oluşum süreci nasıl gelişti? Gidiyorum ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Üretimlerimi yapmaya çalıştığım süreçte kendimi geliştirdim ve yolum Erdeniz ile kesişti. Erdeniz bana beati yolladığı an aklımda her şey oturmuştu. Kendimi en rahat hissettiğim tarzda yaptım ve cidden en iyisi oldu benim için. Şirket ile ilgili işleri tamamen Erdeniz’e bıraktım çünkü şarkı aslında onun şarkısıydı. Çok saygı duyuyorum Deniz ile olan her işe.Ses uyumumuz ile mükemmel bir iş ortaya çıkardık ki devamı da gelecek. Umarım her şeyin en iyisi olur ikimiz için de. Şarkı beklentimizden hızlı yükseldi ve sevildi.

Gidiyorum’un ardından Şah ile “Yardım Çağırın”ı yayınladınız. Şah ile yollarınız nasıl kesişti? Yardım Çağırın’ın oluşum süreci nasıl gelişti ve Yardım Çağırın ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Yardım Çağırın aslında benim solo şarkımdı. Solo olarak yayınlamayı tercih ederdim. Ancak o zaman şartlar o yöndeydi. Sadece Spotify ile çok ilerleyemedik. Reklam yapmayı da tercih etmedim. 

-İlk solo tekliniz ise sözlerini yazdığınız “Ölsem” oldu. Müziği ve prodüksiyonu üstlenen Burak Taha Çakmak a.k.a Glide Beats ile yollarınız nasıl kesişti? Ölsem’in oluşum süreci nasıl gelişti?

-YouTube’da beat bakarken Glide Beats kanalına rastladım. Türk olduğunu görünce şaşırdım ve iletişime geçtim. O da benimle çalışabileceğini söyledi ve ortaya Ölsem çıktı. Hızına ve yeteneğine hayranım. Uzun vadede beraber çok güzel işler çıkacağından hiç şüphem yok.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Instagram üzerinden bana ulaştılar. Şartlarda anlaştık, bunun için mutluyum. İlgilerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Ölsem ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ölsem sayesinde çok farklı insanlara ulaştım. Çok güzel geri dönüşler aldım. Dinleyicilerime minnettarım. Bu tarzda ilerleyeceğim.

Bununla birlikte O Ses Türkiye Rap’e de katıldınız. Yarışmaya katılmaya nasıl karar verdiniz ve bu deneyiminiz size neler kattı?

-O Ses Rap için sadece şunu söyleyebilirim; kendimin farkına vardım ve güzel insanlarla tanıştım.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğimi tanımlamak benim için zor çünkü hoşuma giden her soundu kullanmaya çalışıyorum, belirli bir tarzım yok. Melodik ilerlemeye çalışıyorum. Kendimi tam olarak bulabildim desem yalan olur. Ancak melodic trap ile devam edecek gibiyim.

Ölsem’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-3 tekli hazırlıyorum Avrupa Müzik için. Hemen yayınlama niyetim var. En kısa zamanda tekrar beraberiz!

Mito’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ölsem”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.”