Röportajlar

Yeni teklisi “Yalan Değil”i dinleyicilerle buluşturan Reyna Toyrana ile bir röportaj…

Son günlerde ilk teklisiyle ismini bir şekilde duyurabilmiş isimleri ikinci teklileriyle dinliyor ve bu vesileyle hem yorum hem de müziksellik anlamında bu isimlerin kendilerini geliştirme ve müzik endüstrisine girişteki o başlangıç sürecini başarıyla atlattığını görüyoruz. Bu isimlerden birisi de, “Aşk Bunu Hep Yapıyor” teklisiyle dikkat çeken ve farklı bir mesleki kariyerde ilerlese bile hem edebiyat hem de müzikle bağını koparmadan kendi eserlerini ortaya çıkaran Reyna Toyrana oldu. Geçtiğimiz günlerde kendi eseri yeni teklisi “Yalan Değil”i Sony Music Türkiye etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Toyrana ile (Reyhan Toyran)  Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Aşk Bunu Hep Yapıyor’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik benim doğamda vardı. Hayatım boyunca içimde çalan müzikle yaşadım. En zor anlarımda, mutlu anlarımda içimdeki ses hiç susmazdı. Küçük yaşlarda beğendiğim şarkıları yüzlerce kez dinler ve sözlerini ezberlerdim. Daha sonra evdeki ufak kasetçalara sesimi kaydederdim. Çocukken de şarkılar yapardım, en sevdiğim hobimdi. Müziğin yanında dans etmeyi de severdim. Mahallenin çocuklarına bale dersleri vererek oyun oynardım, eğlenirdim. Evcilik oynamayı hiç sevmedim. Maalesef yaşadığım çevre beni bu eğilimlerimden uzaklaştırdı. Mandolin kursu ile başladığım ve ortaokul müzik öğretmenimin beni götürdüğü müzik yolculuğum konservatuvarı kazanıp ailemin şarkıcı olmamı istememesiyle yarıda kalmıştı. İşletme mezunuyum, başka başka işler yapsam da içimde şarkılar söyleyen o ses hiç susmadı. İş hayatımın içerisinde görsel sanatlar-tiyatro eğitimi aldım. Çeşitli etkinliklerde şarkılar söyledim. Beste yapmaya hep devam ediyordum. Profesyonel müzik hayatıma şan eğitimi ve gitar dersleri alarak devam ettim. Şimdi ise yolculuğun burasındayım.

Bununla birlikte sizi Edebiyat ve yazı alanında da tanıdık. Bu alanda yazmaya başlamanız nasıl gelişti ve bu bağlamda edindiğiniz tecrübeler size sanatsal anlamda neler kattı?

-Kelimeleri hep sevdim, kelimelerle aşk yaşıyorum. Onların dilinden anlıyorum. Kendimi yazarak ifade etme konusunda başarılıyım. Edebi yanım yine kendimi bildim bileli kuvvetli. Çocukluğumda masallar ve şiirler yazarak başladım yazmaya. Çok yüksek enerjili bir çocuktum.  Okumak ve yazmak, enerjimi kontrol etmeye yarıyordu galiba. Hem dışa hem içe dönük bir yapım var. Yazmak dolup taşmaktır. Sanatın doğuşunda kendini ifade etme arzusu yatar. Elbette yazmak bana sanatın her alanında kompozisyon kurmanın gerekliliğini öğretti. Beste ve söz yazmak da kompozisyon neticede.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Aşk Bunu Hep Yapıyor’un oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemenizi ve (Bahçekat olarak) prodüksiyonuzu üstlenen Serkan Ayman ile yollarınız nasıl kesişti? Aşk Bunu Hep Yapıyor ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Pandemi döneminde biliyorsunuz hepimiz eve kapanmıştık. O dönemde sevgili hocam Süheyla Yengi ile şan derslerimize devam ediyorduk. Ben idealistçe fikirler içindeyken pandemide daha önce bir tiyatro oyunu icin yaptığım şarkıyı kaydetmek icin müzisyen bir arkadaşım aracılığıyla tanıştığım Serkan Ayman’ı aradım. “Sıkıldım, stüdyoya geleyim, şarkı söyleyeyim, kaydedelim!” dedim. Eşi Oya Erkaya ile beraber Aşk Bunu Hep Yapıyor’u kaydettik ve hiç beklemeden klipsiz yayınladık. O şarkıma hiçbir tanıtım yapmadım. YouTube kanalı bile açmadım. Klip dahi olmadığı halde YouTube’da 20 bin, Spotify’da 10 bin izlenme-dinleme aldı. Ben ilk teklime gelen ses rengim, söz ve bestem icin aldığım güzel dönüşlerden mutlu olmuştum, yetersiz bir çalışmaydı ve “Devam!” dedim.

404 Tarik’Arts

En son yine kendi eseriniz “Yalan Değil”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Düzenlemeyi üstlenen Metehan Köseoğlu ve Sony Music Türkiye ile yollarınız nasıl kesişti?

-Metehan’ı tanımıyordum. Kimseden referans almadan Instagram’dan ulaştım.  Kayıtlarımı gönderdim bestelerimi beğendi. Daha sonra tanıştık arkadaş olduk.  Hatta üçüncü şarkımı da Metehan Köseoğlu aranje etti. O şarkı da çok güzel bir sonuç oldu. Umarım yayınlandığında güzel geri dönüşler olur! Referansla yaptığım işlerden memnuniyetsizdim, günün sonunda ve iç sesimi dinlemek bana hep kazandırmıştı hayatta. Metehan’la tanışmam buna güzel bir örnektir. Sony, benim hep sanatçısı olmak istediğim firmaydı. Sony’ye mail ile bestelerimi gönderdim ve kabul edildi.

Yalan Değil ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yalan Değil’e karşı tuhaf bir eminlik hissediyordum. Günceli çok iyi yakalayabilecek duygusu var. Gerek müziği, gerek sözleri umuda ihtiyacımızın olduğu şu günlerde iyi gelecek diye düşünüyordum. İnanılmaz iyi dönüşler alıyorum çok şükür.

Ayrıca Yalan Değil’in klibini yöneten Erhan Karaca ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ben Yalan Değil’e daha önce bir arkadaşımın önerdiği başka bir yönetmen ile bir klip çekmiştim. Titiz ve ne istediğini bilen biri olduğum için o klibi beğenmedim ve vazgeçip yeniden çekmeye karar verdim. Bu aşamada Erhan’ın çok yetenekli biri olduğunu yine kendi kendime gözlemlemiştim. O gerçekten yetenekli ve başarılı, ileride büyük işlere imza atacağından eminim beni anladığına göre! Klibin dinamik olmasını istiyordum. Hem yalnızlığı hem gücü ve umudu ifade etmeliydi. Benim icin ilk klipte görsel açıdan en doğal hallerimi yansıtacak bir klip istiyordum. Erhan’la Suadiye, Caddebostan sokaklarında; sahilde, Beyoğlu sokaklarında omuz kamerasıyla eğlenerek çektik klibi. Abbasağa’da eski bir apartmanda iç çekimleri yaptık. Klip tahminimden daha çok ilgi çekiyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-İçinde kendi jenerasyonum olan 80’ler ve 90’ların masumiyeti ve benim çok renkli, kendime özgü yapımla günümüzü yakalayan trend pop müziği olarak tanımlayabiliriz. Tamamen bana ait sözler, ruhumdan dökülen besteler ve benim sesimle içinde hayranı olduğum herkesten bir parçacık kattığım kendime ait bir tarzım olduğunu düşünüyorum. Müziğim herkese hitap ediyor ve benim kimyamı barındırıyor. Bu yüzden farklı diyebilirim. 

Yalan Değil’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette. Dediğim gibi üçüncü teklim de hazır, yakında ona bir klip çekip yayınlamayı planlıyoruz. Bu yola yeni girdim ama cebimde hazır bekleyen çok şarkım var, hepsi canlı nefes alıyor ve sizinle buluşmak icin can atıyorlar. Bu yolda kariyer yapmak her şarkıda bir adım yukarı çıkmak hayatın izniyle hedefimdir!

Reyna Toyrana’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yalan Değil”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.