Röportajlar

İlk solo teklisi “Zorlama Aşk”ı dinleyicilerle buluşturan Semiha Usta ile bir röportaj…

Semiha Usta’yı çoğu dinleyici 2013 yılında Aliye ile yaptığı “Saltanat” albümüyle tanıdı. Şimdi ise Usta, uzun süre sonra geri dönerek bu sefer kendi eseri ilk solo teklisi “Zorlama Aşk”ı Senfonik Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Usta ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Saltanat’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Aslında klasik bir söylem olacak ama kendimi bildim bileli müzik ile ilgileniyorum. Söz ve müziği bana ait olan birçok eserim var. Mümkün olduğunca hayatımın genel olarak her anında üretmeye çalıştım. 

Sizi Aliye ile yaptığınız “Saltanat” albümü ile tanıdık. Albümün oluşum süreci nasıl gelişti? Aliye ve albümün düzenlemelerini üstlenen Mesut Özşahin ile yollarınız nasıl kesişti? Saltanat albümü ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Öncelikle Aliye Işıldak benim lise döneminden arkadaşım. Kendisi müzikle ilgileniyordu ve benim de ilgimi görünce birlikte bir şeyler yapmaya karar verdik. Süreç bu albüme doğru gitti. Lisedeki bir öğretmenimiz vesilesiyle Mesut Özşahin ile tanıştık. Mesut Özşahin de bizi Dida Müzik ile tanıştırdı. Mesut Özşahin çoğu şarkının düzenlemeyi üstlendi. Eyüp Duman da birkaç şarkıyı üstlenmişti. 11 şarkılık bir albümdü. Çevremiz tarafından sevildiğini söyleyebilirim ancak o dönem çok fazla tanıtım yapamadığımız için profesyonel bir çalışma olmasına rağmen duyulmadığından dolayı biraz daha amatör bir çalışma gibi kaldı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz Özşahin’in Senfonik Müzik firmasından yayınlanan Zorlama Aşk’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Onur Ondan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müziğe uzun bir dönem ara vermiştim. Ne yazık ki bazı özel nedenlerden dolayı eskisi kadar ilgilenememeye başlamıştım. Daha sonra bu şarkıya inanan en yakın dostumun beni cesaretlendirmesi ve bununla ilgili bir şeyler yapmam gerektiği konusunda beni sürekli olarak tetiklemesi ile “Zorlama Aşk” için bir şeyler yapmaya karar verdim. Bu dönemde Emre Sondemir ile sosyal medya vesilesiyle tanıştık. Kendisini Mesut hocayla çalışmasından dolayı biliyordum. Konu konuyu açtı ve kendisine şarkımı dinlettim. Şarkıyı çok beğenen sevgili Emre Sondemir şarkının yapımcılığını üstlenmeye karar verdi ve böylelikle şarkının dinleyiciyle buluşması için ilk adım atılmış oldu. Emre Sondemir aracılığı ile sevgili Onur Ondan şarkının aranjesini yaptı.

Zorlama Aşk ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Öncelikle tanıdığım ve tanımadığım herkese sonsuz teşekkür ediyorum, çünkü şarkıyla ilgili inanılmaz etkileşim sağladılar. Hiç tanımadığım insanlar kendi sosyal mecralarında şarkımı paylaştılar. Genel olarak baktığım zaman hiç kötü eleştiri almadım. Aslında duygusal şarkı seven insanlar şarkımı gerçekten beğendiler. Sözlerde herkes kendinde tanıdık olan hislerle karşılaştı, bu da şarkının daha çok sevilmesini sağladı bence.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Benim müziğim bir nevi rahatlama biçimim. Bir derdiniz olduğunda bunu bir psikoloğa anlatmak sizi nasıl ki rahatlatıyor ise beni de hüzünlüyken kendi müziğimi yapmak rahatlatıyor. 

Zorlama Aşk’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Sevgili Emre Sondemir’in sözü-müziği kendisine ait güzel şarkıları var bunlarla ilgili ilerleyen zamanlarda çalışmalar olabilir. Bunun yanında yeni çalışmalarım elbette olacak.

Semiha Usta’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Zorlama Aşk’ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.