Röportajlar

İlk teklisi “Bendim İnanan”ı dinleyicilerle buluşturan Melike ile bir röportaj…

Eğitim anlamında Bilgisayar Programcılığı alanında ilerlese de, hem tiyatro hem de müzik alanında kendisini eğitim ve tecrübelerle geliştiren, kendi şarkılarını yapan bir isim olan Melike, kendi eseri ilk teklisi “Bendim İnanan”ı Babil Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Melike (Melike Kurt) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bendim İnanan’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Aslında hobi olarak müzik hayatımda hep vardı. Ama benim gönlümde yatan meslek tiyatro oyunculuğuydu. Onun öncesinde Kadir Has Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı okudum. Sonra İ.B.B Gösteri Sanatları Merkezi’nde oyunculuk eğitimi aldım. 2008 yılından beri çeşitli özel tiyatro gruplarıyla sahneye çıktım. Bunun yanısıra şarkı söylemeyi hiç bırakmadım ve çok keyifli amatör sahne deneyimlerim oldu. Geri dönüşleri de beni çok mutlu etti.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Bendim İnanan’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Yılmaz Şallıel ve Babil Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Pandemi sürecinde ben de herkes gibi kendime döndüm ve gizli saklı kalmış yönlerimi keşfettim. Duygularımı, düşüncelerimi, olaylara karşı tepkilerimi şarkı sözü yazarak ifade etmeye başladım. Bu bana çok iyi geldi, terapi gibi. Zamanla onlarca şarkı döküldü yüreğimden. Bir süre sonra insanda yazdıklarını sergileme hissiyatı oluşuyor. Biz eşimle oyunculuk sektöründeyiz. Müzik sektörü bambaşka. Bu konuda desteğe ihtiyacımız vardı. Sevgili arkadaşımız Umut Ünal ile bir araya geldik. Kendisi müzik insanı. Bu süreçte bize yardımcı oldu ve yapımcılığımı üstlendi. Şarkı seçimini birlikte yaptık, sonra şarkımı aranjörümüz Yılmaz Şallıel ile buluşturdu. Ortaya “Bendim İnanan” çıktı. Ellerine sağlık. Emeği geçen herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Sonra bir dostumuz sayesinde yolumuz Babil Music ile kesişti. Bana ve şarkıma inandılar, ben de onlara. Bir yola çıktık.

Bendim İnanan ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı yavaş yavaş duyuluyor. Zamana ihtiyacımız var. Genel olarak geri dönüşler beni mutlu ediyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziği de hayatı da kalıplara sokmayı sevmiyorum. Ben o an ne hissediyorsam, benim müziğim o. Sürprizleri de yenilikleri de severim.

Bendim İnanan’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki var. Bu bir başlangıç. Daha söyleyecek çok sözüm var.

Melike’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bendim İnanan”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.