Röportajlar

İlk teklisi “Tam Darbe”yi dinleyicilerle buluşturan Miray ile bir röportaj…

Temmuz ayı ile birlikte müzik endüstrimize merhaba diyen isimlerden birisi de, küçük yaştan itibaren müzik ile ilgilenen ve Instagram’daki canlı yayınına konuk olduğu Rafet El Roman’ın desteğiyle ilk teklisi “Tam Darbe”yi El Roman Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Miray ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

 Öncelikle Tam Darbe’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Çocuk yaştan beri müzikle ilgiliyim. Zaman içinde ünlü isimlerle tanışma fırsatı yakaladım. Hepsiyle yaptığım bu görüşmeler sonucu olumlu dönüşler aldım. Beni çok duygulandıran bir anım şudur; Doğuş bey ile görüşmemiz esnasında hepimizin hayranı olduğu Sezen Aksu’dan bir şarkı seslendirdim. Şarkı bittikten sonra “Senin sesine melek kaçmış!” yorumu beni çok etkiledi. Bu cümleyi hayatımda birçok kez insanlardan farklı şekilde duymuş olmam içimdeki müzik aşkımı daha çok kamçıladı. Ünlü aranjör Emrah Karaduman’la 17 yaşımda sözü-müziği bana ait olan bir şarkımı beğenmesi üzerine bir görüşme yaptık. Ama uzun zamana yayılan bir proje olduğu için henüz askıda. Çok şanslıyım ki yolum hep iyi ve başarılı insanlarla kesişiyor. Ama Rafet El Roman’ın yeteneğimi ortaya çıkaran ve beni cesaretlendiren inancıyla her zaman kalbimde yeri ayrıdır. O her zaman destek elini omzumda hissettirdi ve onun kadar değerli bir sanatçıyla müzik camiasına girmem benim için büyük bir şans.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve hem sözlerini yazdığınız Tam Darbe’yi besteleyen hem de prodüksiyonunuzu üstlenen Rafet El Roman ile yollarınız nasıl kesişti?

-Pandemi döneminde Instagram’da genç yeteneklere şans tanımak ve keşfetmek için canlı yayın programları yapılıyordu. Canlı yayın programlarından birine katılma şansı yakaladım. Canlı yayına sözü ve bestesi bana ait olan bir şarkıyla katıldım. Rafet El Roman “Senin gibi yetenekli ve sesi güçlü bir gençle bu yolda iyi çalışmalara imza atıp ilerleyebiliriz!” dedi. Yaptığımız görüşmeler sonucunda bana güvendiğini ve müziğinin kendisine ait olduğu eserin söz çalışmalarını başarabileceğimi söyleyerek beni daha da cesaretlendirdi. Bu eserin sözlerini tamamlamam uykusuz bir gecenin sabahına kadar sürdü. Aynı günün sabahı stüdyoda Rafet El Roman’ın desteği ve mükemmeliyetçi ruhunun devreye girmesiyle bana verdiği okuma koçluğuyla şarkımız tamamlanmış oldu.

Düzenlemenizi üstlenen Steffen Müller ile yollarınız nasıl kesişti?

-Rafet El Roman’ın yıllardır başarılı işlerine imza atan Steffen Müller’e olan güvenine tabii ki ben de koşulsuz güvendim.

Tam Darbe ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Öncelikle şarkımın ismi dikkat çekti ve Rafet El Roman kadar değerli bir sanatçının bana inanarak müziğini vermesi insanlarda iyi bir bakış açısı oluşturdu. Eğer böyle bir sanatçı sesinize ve yeteneğinize güvenirse otomatik olarak insanlar da size güvenir.

Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Küçük yaştan beri müzik ve dansla iç içe olduğum için ruhumu yansıtan bir performans klibiyle sevenlerimle buluşmak istedim. Klipte tamamen Miray karakteri üzerinde duruluyor. Tüm dikkatlerin benim üzerimde olması, insanlara benim renkli tarafımı ve özgür ruhumu dansın diliyle gösterebildiğim için mutluyum. Bu şekilde konuşulmak istedim ve gelen güzel tepkilerden istediğimi aldığımı düşünüyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Tabii ki herkesin hayatında kaldırım taşları vardır. Kimi zaman tökezleriz kimi zaman düşeriz ve hep yaralarımızı kendimiz sarıp güçlü bir şekilde ayağa kalkarız. Ben bu şarkıda herkesin kendi hayalinde olan değerli aşk kavramı için savaşmamız gerektiğini anlatmak istedim. Benim için müzik bir aşktı ve bu şarkı da benim aşkıma karşı olan savaşımı anlatıyor. Bütün insanların hayatında olduğu gibi benim hayatımda da yoldan ayrılanlar ve benimle aynı yolu yürüyen insanlar var. Ben bu şarkıyı bana inanlar ve benimle bu yolda yürüyenlerin sesi olarak yoldan ayrılanlara ithaf ediyorum.

Tam Darbe’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Bu müzik yolculuğundaki serüvenim yeni başlıyor. Bir yengeç burcu kadını olarak ben yengeç burcu kadınlarının yeteneğine, şansına ve çekiciliğine inanırım, bu doğrultuda yengeç burcu kadınların her zaman başarılı işlerin altında imzaları vardır. Tanrı’nın benimle birlikte olduğu her gün, kalbimin ve ruhumun ışığıyla benim için doğru olan yolda ilerlemeye devam edeceğim.

Miray’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Tam Darbe”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.