Röportajlar

İlk teklisi “Acelem Yok”u dinleyicilerle buluşturan Yılmaz Zeyrek ile bir röportaj…

Yılmaz Zeyrek… İçindeki müzik tutkusuyla korolarda yer alan ve halen konservatuvar eğitimine devam eden Zeyrek, kendi eseri-prodüksiyonu ilk teklisi “Acelem Yok”u  geçtiğimiz haftalarda dinleyicilerle buluşturdu. Zeyrek ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Acelem Yok’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Çocuk yaşlarda müziğe olan aşırı bir ilgim vardı sürekli şarkı söylerdim. 4-5 yaşlarında mahalledeki komşularımıza 90’lar döneminin şarkılarından söylerdim. Hatta evde kuzenlerle şarkı söyleme yarışması yapardık. İlkokul zamanlarında tahtaya şarkı söylemesi için çıkarılan çocuk yine bendim! Bu serüven böyle devam etti. Lise son sınıfta gitar kursuna gitmemle ve ardından Türk Sanat Müziği Musiki cemiyetinde korist ve solist olarak görev almamla müzik hayatım biraz daha ciddi bir boyuta ulaştı. Düzce Üniversitesi’nde Türk Müziği bölümü yetenek sınavlarına girdim ve profesyonel olarak müzik eğitimi almaya başladım. Şu an 4. Sınıf öğrencisiyim ve artık bir tekli yapmam gerektiğini düşündüm. İlk çalışmam olan “Acelem Yok” isimli şarkımı dinleyicilere sundum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Acelem Yok’un oluşum süreci nasıl gelişti? Sözleri birlikte yazdığınız Ercan Can ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müzik bölümü okumadan önce liseli yıllarda kendi şarkımı çıkarma konusu ufak ufak kafamda şekillenmeye başlamıştı ama tabi o dönemler hiçbir yol yordam bilmiyordum. Üniversitenin 2. Sınıfında ufak ufak besteler yapmaya ve sözler yazmaya başladım sonrasında bir gün otobüste seyahat ederken aklıma “Acelem Yok” isimli şarkımın nakaratının dörtlüğü geldi ve hemen telefonuma kaydettim ardından şarkının giriş kısmını tamamlamak için çalışmalar yapıyordum. Sınıf arkadaşım Ercan Can bir gün bana geldi, şarkının nakaratını gitarla çaldım dinlettim ve giriş kısmını bir türlü yazamadığımı anlatınca -ki kendisinin de şarkıları mevcut- sağ olsun bana bir şarkısının giriş dörtlüğünü hediye etti, ben de o dörtlüğü alıp şarkıyı tamamladım ve baştan besteleyerek bu son haline getirdim.

Acelem Yok ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Acelem Yok şu an 120 dijital platformda mevcut (Spotify, iTunes, Deezer, Amazon Music gibi) Ayrıca kendi YouTube kanalım üzerinden klipli halini de yayınladım. Şarkımı çıkaralı 3 ay oldu ve YouTube’da 465 bin izlenmeye ulaşmış durumda geri dönüşler çok pozitif şarkıyı gece gündüz dinleyen bir sürü dinleyicim bana mesaj atıyorlar, çalma listelerine ekleyen dinleyicilerim var çok mutlu oluyorum bunları gördükçe. 

Bununla birlikte düzenlemenizi ve prodüksiyonuzu da kendiniz üstlendiniz. Bu durum size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Şarkımız akustik bir formatta olduğu için prodüksiyon konusunda çok zorlandığım bir durum olmadı. Açıkçası şarkının düzenlemesini nasıl olması gerektiğine ben karar verdim. Nasıl hayal ettiysem o şekilde oldu aslına bakarsanız ama elbette emek konusunda şarkıda yer alan müzisyen dostlarımın da yardımı çok olmuştur. Acelem Yok için daha önce iki farklı aranjörle çalıştım ve iki çalışma da hoşuma gitmedi. Bu yüzden kendim yapma kararı aldım. Elbette ki büyük özgürlük sağladı her aşamasında kendim karar verebildim. 

Acelem Yok’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-İçinde bulunduğumuz pandemi süreci, yeni yapacağım çalışmaları her ne kadar etkilese de dinleyicilerimi mahrum bırakmamak adına Nisan ayında yeni bir şarkı hazırlığındayız. Yeni şarkımız diğerinin aksine hareketli yazın içimizi ısıtacak kıpır, kıpır bir şarkı olacak. Umarım pandemi süreci son bulur ve hep bir ağızdan şarkılarımı söyleyeceğimiz zamanlar gelir.

Yılmaz Zeyrek’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Acelem Yok”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.