Röportajlar

Yeni teklisi “Sesin Gitmiyor”u dinleyicilerle buluşturan Sefer Boztaş ile bir röportaj…

Sefer Boztaş.. Müziğin eğitiminden gelen ve eğitimi doğrultusunda müzik öğretmenliğine devam eden Boztaş, 2019 sonunda Arpej Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturduğu ilk teklisi “Vay Ki Vay” ile dinleyicilerin ilgisini görmüştü. Şimdi ise Boztaş, yeni teklisi “Sesin Gitmiyor”u geçtiğimiz günlerde DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Boztaş ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Vay Ki Vay’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müzik öğretmenliği eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Malatya doğumluyum. Kendimi bildim bileli şarkı, türkü söylüyorum diyebilirim. Özellikle ilkokul ve ortaokul yıllarında öğretmenlerimin de teşvikiyle okul etkinliklerinde, törenlerde hep söyledim. Lise yıllarımda değerli hocalardan ve üstadlardan bağlama dersleri alarak, bağlama çalmaya başladım. Lise bittikten sonra Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümüne girdim. Burada keman ile tanıştım, keman çalmaya başladım ve 2007 yılında Müzik Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Müzikal anlamda bu eğitim bana çok şey kattı. Müzik konusunda ufkumu açtı. Klasik Batı Müziği eğitimi aldık okuldan ve bu müziği tanıdım. Çok sesli müziği tanımamı sağladı. Bana çok şey kattı. Müzik eğitiminin sonu yok. Her zaman bu alanda kendinizi geliştirme ihtiyacı hissediyorsunuz. Müzik sonsuz bir derya çünkü. Okul bana bu anlamda çok şey kattı. Enstrüman çalıyorsunuz, şan dersleri, armoni dersleri, çok seslilik, A’dan Z’ye birçok şeyi öğreniyorsunuz. Sesinizi daha iyi, daha bilinçli kullanmayı öğreniyorsunuz. En önemlisi öğretmen olmamı sağladı.  Öğretmenlik de küçüklükten beri çok sevdiğim, istediğim, özendiğim bir meslekti. Çok sevdiğim müziği ve öğretmenliği birleştirerek müzik öğretmeni oldum. Şu an şarkıcılık ve öğretmenlik mesleğini birlikte yürütüyorum. İlk tekli çalışmam Vay Ki Vay’ı Kasım 2019 tarihinde yayınladım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Vay Ki Vay’ın sahibi Cenk Çakıcı ve düzenlemenizi üstlenen Ozan Sarıboğa’nın yanı sıra Arpej Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında ilk olarak albüm olarak yola çıktım, 5 yıl önce başlamıştık çalışmalara. Bu, küçük yaşlardan beri hayalimdi. Sesimi geniş kitlelere duyurmak istiyorum. Dediğim gibi 5 yıl önce albüm projesi olarak başladım sonra günümüz şartlarında tekli olarak çıkarmanın daha mantıklı olduğu kanısına vararak tekli çıkarmaya karar verdim. Cenk Çakıcı, üniversiteden sınıf arkadaşım. Bu şarkıları o dönemlerde besteledi.Yani ilk çalışmam Vay Ki Vay ve yeni çalışmam Sesin Gitmiyor adlı iki şarkımın da sözü ve bestesi sevgili dostum Cenk Çakıcı’ya ait ve 16-17 yıl önce yapılan şarkılar. O yıllardan beri ben bu şarkıları söylüyorum. İlk iki çalışmam da bu şarkıları yaptık. Ozan Sarıboğa aranjörüm. Bana göre ülkemizin en önemli aranjör ve müzisyeninden biri. Çalışmalarını sürekli takip ediyordum. Yakın bir arkadaşım aracılığıyla tanıştık ve çalışmaya başladık. Onunla da çok iyi bir dostluğumuz oluştu. Müzisyenliği kadar, çok da güzel bir insandır. Arpej Yapım ile, yine onlarla çalışan yakın bir arkadaşım aracılığıyla kesişti yollarımız. İlk şarkım Vay Ki Vay’ı Arpej Yapım etiketiyle yayınladık.

Vay Ki Vay ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Vay Ki Vay şarkımız ile ilgili olumlu tepkiler ve dönüşler aldım. İlk çalışma olmasına rağmen dijital platformlarda ve YouTube’da ciddi bir dinleyici, izleyici kitlesine ulaştı.

En son “Sesin Gitmiyor”u yayınladınız, bu tekli de Çakıcı eseri ve Sarıboğa düzenlemesi bir çalışma. Yine aynı ikili ile çalışmalara devam süreci nasıl gelişti? DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-Daha önce bahsettiğim gibi albüm projesi olarak başladığımız için ve sevgili Cenk Çakıcı da besteleriyle bu projeme büyük katkı sundu. Çok beğendiğim bir besteci ve söz yazarıdır Cenk. 2.eserimiz de Cenk Çakıcı şarkısı olsun istedim. Ozan Sarıboğa, herkesin çalışmak isteyeceği, muhteşem bir aranjör ve müzisyen. Bu çalışmamda ve gelecek çalışmalarımda sevgili Ozan ile çalışmaya devam edeceğiz. DMC ile yollarımızın kesişmesi şöyle oldu. DMC bildiğiniz gibi ülkemizin en önde gelen, büyük müzik yapım şirketlerinden biri ve birçok ünlü sanatçı DMC ile çalışıyor. Ben de DMC ile çalışmak istiyordum. DMC Yapım ve Pazarlama Müdürü sevgili Türkan Bülbül hanımı sosyal medyadan takip ediyordum. Kendimi anlatan bir mesaj yazdım kendilerine. Benden şarkımı yollamamı istediler. Yolladım ve beğendiler. Türkan Bülbül hanıma ve bütün DMC ailesine teşekkür ediyorum ilgi ve alakalarından dolayı. DMC ile yollarımızın kesişmesi bu şekilde oldu.

Sesin Gitmiyor ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sesin Gitmiyor ile ilgili de çok güzel ve olumlu dönüşler yorumlar alıyorum. 1 ay gibi bir sürede YouTube ve Spotify’da ciddi bir dinleyici ve izleyici kitlesine ulaştı şarkı ve klip. Dinleyen birçok kişi, bu şarkı bizi alıp hayatımızın bir bölümüne götürüyor, kendimizden, hayatımızdan bir yaşanmışlık buluyoruz şarkıdan gibi yorumlar alıyorum. Bu da beni mutlu ediyor. Demek ki insanların duygularına dokunabilmişiz…

Sesin Gitmiyor’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabi ki yeni çalışmalarım gelecek. Bahara doğru; Mart ayı ortası ya da Nisan ayı başında yeni bir tekli çalışmam gelecek. Bir Karadeniz türküsü. Onun da hazırlıklarını tamamlamak üzereyim… 

Sefer Boztaş’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sesin Gitmiyor”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.