Röportajlar

Yeni teklisi “İlk Görüşte Aşk”ı dinleyicilerle buluşturan Taner Çolak ile bir röportaj…

Taner Çolak… 2017-2020 arası 7 tekliyi geride bırakan ve geçtiğimiz günlerde WediaCorp etiketiyle Sevgililer Günü’ne özel yeni teklisi “İlk Görüşte Aşk”ı dinleyicilerle buluşturan, aynı zamanda müziğin eğitiminden gelen Çolak ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle El Oldu Gitti’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Çocukluğumdan beri müziğe karşı bir ilgim vardı zaten. 15 yaşında gitar ile tanıştım, böylece ilgi biraz daha hobiye dönüştü. 21 yaşında ise konservatuvarı kazanarak daha ilerisi için bir adım daha atmış oldum. Konservatuvarla birlikte artık müziği bilerek yapmaya başlamıştım. Hem teknik hem de teorik olarak konservatuvarın gerçekten çok katkısı oldu. 

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda El Oldu Gitti’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Sözleri birlikte yazdığınız İhsan Gürbüz ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Yıllardır birikmiş bestelerim vardı. Söz yazan tanıdıklarımın sözlerine beste de yapmaya başlamıştım bunları herkesle paylaşmam gerektiğini düşündüm ve bu şekilde teklileri paylaşmaya başladık. İhsan Gürbüz ile tanışma hikayemiz ise 12 yıl öncesine dayanıyor. Kendisi ile internet üzerinden tanışmıştım. Yazdığı sözler çok güzeldi ve güçlerimizi birleştirelim diyerek “El Oldu Gitti” projemizi hayata geçirdik.

WediaCorp Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-2014 yılında YouTube’un Academy eğitimleri sırasında WediaCorp da orada bulunuyordu. YouTube Academy sayesinde WediaCorp ile tanışmış olduk.

El Oldu Gitti ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hem çevremden hem de dinleyicilerimden aldığım tepkiler gerçekten çok iyi oldu. Tabii ki bu güzel yorumlar diğer gelecek şarkılar için de motive edici oldu. 

İkinci tekliniz, Resmen Yaşayamıyorum oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? İkinci tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Resmen Yaşayamıyorum’un söz ve müziği bana ait. Bir gün elimde gitarla takılırken o sırada yaptığım bir beste oldu. Sonrasında da ufak düzenlemeler ile son halini aldı. Çevremdeki kişiler özellikle nakaratın melodisinin akılda kalıcı olduğunu söylediler! 

Üçüncü tekliniz, Kalp Huzurla Dolu oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Ozan Arapoğlu ile yollarınız nasıl kesişti? Bu bağlamda tekli Ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kalp Huzurla Dolu en özel bestelerimden birisidir benim için, çünkü sevgilim için yaptığım bir beste. Hatta sözleri de akrostiş şeklinde. Bir gün trenle sevgilimin yanına giderken aniden gelen bir ilham ile yolculuk sırasında yaptığım bir beste oldu. Daha sonrasında aranjör arayışına girdiğim bir dönemde olumlu referanslar aldığım Ozan Arapoğlu ile tanıştım ve kendisiyle çalışmaya başladığım ilk proje “Kalp Huzurla Dolu” oldu, şarkımız da sevgilimin doğum gününde doğum günü hediyesi olarak piyasaya çıktı.

Dördüncü tekliniz, Ömrümün Mevsimi oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Sözleri yazan Cihan Binkanat ile yollarınız nasıl kesişti? Bu bağlamda tekli Ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Cihan benim kuzenimdir ve yazma yeteneği iyi olan biridir. Bir gün bana yolladığı sözlerden birini çok beğendim ve sözler üzerinde beraber çalışarak “Ömrümün Mevsimi”ni oluşturmuş olduk. 

Beşinci tekliniz, Serseri oldu. Eserin sahibi Kasım Yılmaz ve düzenlemenizi üstlenen Cem Şengül ile yollarınız nasıl kesişti? Bu bağlamda tekli Ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kasım benim konservatuvardan sınıf arkadaşımdır. Konservatuvar zamanları “Serseri”yi söylerdi ve herkes çok beğenirdi. Şarkıyı da kimseye vermeyi istemezdi. Uzun yıllar sonra kendisi sağ olsun şarkıyı seslendirmem için bana izin verdi. Ben de daha önce çalıştığım projelerde gitarist olarak katkıda bulunan Cem Şengül ile bu sefer şarkının düzenlemesi için anlaştım. Ve bu güzel beste dinleyicilerle buluştu. 

2019’da “Mutlu Ol Doğum Gününde”yi yayınladınız. (Bir sonraki teklinizde de çalışacağınız) eserin sahibi Fatih Zengin ile yollarınız nasıl kesişti? Tekli ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mutlu Ol Doğum Gününde çok özel bir şarkı gerçekten. Fatih Zengin’in yorumuyla dinleyip çok beğenmiştim. Daha sonrasında ise kendisi ile görüşerek şarkının yayın iznini alıp dinleyicilere kendi yorumumla paylaşmış oldum. O günden beridir doğum günlerinin vazgeçilmez şarkısı oldu. Fatih Zengin gerçekten çok değerli bir besteyi hayatımıza kattı. Sizin de aracılığınızla kendisine tekrar bu güzel şarkı için teşekkür etmek istiyorum.

Hoşgeldin Dünyama ile yeniden Zengin ile çalışarak bu sefer onun eserinde düet yaptınız. Eseri birlikte seslendirme fikri nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir gün Fatih beni aradı, Mutlu Ol Doğum Gününde şarkısının başarısından sonra bu sefer de bir başka Fatih Zengin parçasını beraber seslendirme fikrini sundu. Bu fikir beni çok mutlu etti. Ve “Hoşgeldin Dünyama” Taner Çolak & Fatih Zengin düeti ile dinleyicilerle buluşmuş oldu. Dinleyiciler tarafından şarkıyla ilgili sık sık güzel geri dönüşler almaya devam ediyoruz. Sağ olsunlar!

En son “İlk Görüşte Aşk”ı yayınladınız. Eseri birlikte yazdığınız Burça Çuvaş ile yollarınız nasıl kesişti?

-Burça ile arkadaşlığımız çok eskiye dayanıyor. Kendisi benim çocukluğumu geçirdiğim mahallemde arkadaşımdı. Şarkının söz ve müziğini o zamanlar yapmıştı. (2005) Daha sonrasında ise ben de sözlerinde biraz düzenlemeler yaparak şarkının şu anki halini oluşturdum.

İlk Görüşte Aşk ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şu an şarkı çıkalı daha çok yeni olmasına rağmen yakın çevrem ve dinleyicilerimden gerçekten çok güzel yorumlar aldım. Herkese desteğinden ötürü çok teşekkür ediyorum!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Sesimin renginin daha çok duygusal parçalara yakıştığını düşünüyorum. Bu yüzden Taner Çolak şarkıları genelde duygusal şarkılar oluyor. 

İlk Görüşte Aşk’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet yeni projeler de şu an hazır durumda. “Adı Aşk” ve uzun süredir sahnelerimde beni canlı dinleyenlerin sabırsızlıkla beklediği şarkı olan “Yazık Değil Mi Bana” var. Dediğim gibi özellikle Yazık Değil Mi Bana şarkısının çok hayranı olduğunu gördüm. Şarkının dinleyicilerle buluşmasını iple çekiyorum! (gülüyor) Daha sonra tekrar görüşmek üzere, müzikle kalın!

Taner Çolak’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “İlk Görüşte Aşk”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.